Clubul cititoarelor (3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Dormind la soare- Adolfo Bioy Casares, mi-a placut, ca si celelalte carti ale lui pe care le-am citit (Aventurile unui fotograf in La Plaza si Inventia lui Morel). E oricum unul dintre cei mai buni scriitori de fictiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Gingurici de acord cu tine in privinta lui Casares. Cred ca am mai citit de el Jurnal din razboiul Porcului care mi-a placut de asemeni. Acum citesc romanul unui tinar scriitor american Arthur Philips, "Prague" despre niste americani veniti in budapesta in 89 imediat dupa caderea comunismului. In paralel citesc "The world is flat", de Thomas friedman: un non-fiction best-seller care vrea sa analizeze ce s-a intimplat in omenire in ultimul secol si spre ce ne indreptam (economic si social).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Io am inceput Povestashul de Llosa, am trecut de primul sfert shi m-a prins, e buna.

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutatzi-o pe micutza Alina sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

eu citesc "memoriile" lui eliade si "un an in provence" a lui peter mayle (ocazie cu care ma tot gandesc la ACusor), din pacate nu avansez prea mult cu nici una din carti, desi ambele imi plac. si mai am pe noptiera "o istorie scandaloasa a imparatilor romani", care imi face cu ochiul.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Teodora, sper sa iti placa "un an in provence"...mie imi place muult!
ieri am citit in 4 ore () "ca apa pentru ciocolata" a Laurei Esquivel. mi-a placut mult de tot! este bazata pe 12 retete mexicane si legate de ele se povesteste viata unei fete. v-o recomand cu caldura!!!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Da, Roxana, imi place "un an in provence", poate-mi iau si cealalta carte a autorului, ceva cu un caine.
cat despre "ca apa pt. ciocolata" am citit atatea laude la adresa ei incat m-am apucat sa o caut pe net, dar am gasit doar ca s-a epuizat tirajul; astept reeditarea!


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

"ca apa pentru ciocolata" am comandat-o eu online de la librariile humanitas pe 15 decembrie. deci cred ca mai e fara probleme.
de peter mayle eu mai am "inca un an in provence" care e cam la fel ca prima, si "accept orice" care nu se compara cu celelalte doua, e politista si cam slabuta (dupa cum spuneam anul trecut in decembrie). daca mai e vreo aparitie am sa caut.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Roxana, multumesc pentru pont, am gasit cartea pe site-ul humanitas si ma uit acum sa vad daca merita sa mai comand ceva pe langa ea. imi amintesc ca am vazut inceputul filmului facut dupa cartea laurei esquivel, a fost f. interesant,dar din cauza orei de difuzare nu am rezistat sa-l vad pe tot.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Buna! Abia acum v-am gasit si eu ,si ma alatur si eu pentru ca si eu sint o cititoare inraita.
Am citit si eu cele 2 carti ale lui Peter Mayle, dar parca prima mi-a placut mai mult"Un an in Provence".Mi-e imi plac foarte mult memoriile si biografiile oamenilor celebrii. Acum citesc VIATA MEA de Bill Clinton.A mai citit-o cineva?Oricum inca n-am terminat-o, dar parca mi-a placut mai mult cea a sotiei, cartea scrisa de Hillary Clinton. O recomand calduros celor care au rabdare sa o citeasca, e destul de grosuta.Mie niciodata ni mi-a placut de femeia asta, nu stiu de ce, dar dupa ce am citit cartea, mi-am schimbat total parerea despre ea, acum am toata admiratia pentru ea.Asa ca, aviz amatoarelor!
Roxana ma bucur mult ca te-am gasit si pe topicul acesta!
Happymumy+ Ayla(15.01.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

hello cititoarelor.
Teodora, nu stiamc a s-a facut si film! iti aduci aminte cum se numea? din pacate multe ecranizari sunt dezamagitoare....dar nu spun niciodata nu de la inceput!
Ghiulten, buna! nu am citit nimic de clintoni.....parca nu ma atrag cartile astea. prefer un fiction bun.
diseara ma apuc de "Acordorul de piane" a lui Daniel Mason. ceva comentarii despre ea aveti?

Mergi la inceput