Clubul cititoarelor (3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Am terminat "Matusa Julia si condeierul"
Super carte!
Recomandari "fierbinti"!

Acum o sa ma apuc de Sotron - Cortazar. Credti ca e potrivita ca si carte de citit de Craciun?
Numai bine tuturor,

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii


Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Am citit Primavara de Sigrid Undset. Mi-a placut foarte mult, e scrisa cu sensibilitate.
A mai citit cineva ceva de autoarea asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

Da, am citi eu mai demult, in liceu un roman de Sigrid Undset, "Kristin Lavransdatter" si mi-a placut mult la vremea aceea. Actiunea lui se petrecea in evul mediu in Norvegia sau in alta tara din Scandinavia. De atunci nu am mai gasit nici o carte de autoarea respectiva. Citeam de curand despre ea ca e luat si premiul Nobel pentru literatura candva, parca chiar pentru "Kristin Lavransdatter".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Si mie imi place Sigrid Undset..iar pe Kristin o recitesc cel putin o data pe an...deja e traditie...
Primavara ai gasit-o la noi?

O alta carte pe care o citesc si recitesc cu placere e Ultimul chei de Helena Marques..

Simina si Deian
Varsta lui Deian
Ingerasul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Am vazut eu filmul Kristin (mi-e imposibil sa scriu numele) si stiam ca s-a tradus, insa n-am gasit cartea. Filmul mi-a placut insa foarte mult si as citi cu placere Sigrid Undset. nu stiam ca s-a mai tradus ceva la noi. Eu am terminat Povesti ale doamnelor din Bucuresti...o carte plina de nostalgii...numai buna de pus la suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Da, am luat-o din Romania, dar cu mult timp in urma, acum vreo 10 ani.
Cealalta n-am citit-o, dar am auzit ca a luat Nobelul pentru ea si vad ca s-a tradus si in it, poate o cumpar ca e doar vreo 10 euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Eu am terminat de citi Codigo Da Vinci, o carte care pe mine m-a lasat un pic marcata.A mai citit cineva cartea? Ce parere aveti despre aceasta carte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Olim despre Codul lui da Vinci pot sa spun ca am citit-o dintr-o suflare (este scrisa de asa natura - carte politista, zic eu) si eu mi-am pus diverse intrebari la acel moment. Intre timp au aparut diverse persoane (teologi, istorici, etc) care au combatut cu argumente mai mult sau mai putin solide cele scrise acolo.
Cartea in sine mi-a placut si are o idee interesanta, dar n-as putea s-o incadrez la carti bune, ci la carti usoare care se citesc repede si cu placere, dar cred ca trebuie luata ca o fictiune si atat.
In ceea ce priveste veridicitatea celor tratate acolo ma indoiesc si am vaga impresie ca este un complot impotriva crestinismului si cred ca are ecou mai ales in mintea celor care nu cunosc foarte bine Biblia si au oarecare indoieli in ceea ce priveste crestinismul.
Toate aceste carti care trateaza subiecte biblice( am mai citit Evanghelia dupa Isus Cristos -Jose Saramago) sunt mult mai usor de "digerat" decat Biblia si dau raspunsuri simple (dar oare cat de adevarate?)la multe intrebari pe care cu totii ni le punem.

Referitor la Sotron de Cortazar de care m-am apucat de ceva timp -merge foarte greu si mai incercd putin si cred ca o trec la "carti bune care nu se pot citi". Ma depaseste! Si cand imi amintesc cat am cautat-o !
Asa ca fiindu-mi greu, am mai inceput si terminat Amsterdam de Ian McEwan -draguta, si mai am putin din ultima carte a Sophiei Kinsela -Cumparaturi in rochie de mireasa - simpatica ca si primele doua.

Multi pupici la cititoare si sarbatorile de au mai ramas sa va fie minunate.


Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii


Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

A citit cineva El icono sagrado de Neil Olson?
Ce parere aveti?
Multam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Ce mai faceti cititoarelor?
Slaba activitate pe aici.
Eu am terminat ieri Gradina de ciment de Ian McEwan - cam sumbra si ciudata. N-as putea spune ca nu e scrisa bine, dar nu face parte dintre cartile care-ti plac si-ti lasa o imagine placuta -dimpotriva.

Acum am sa ma apuc de Misiune ingrata -Nelson DeMille -o carte de actiune.
Voi ce mai cititi?


Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii


Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput