Clubul cititoarelor (3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Himmelsduft spune:

Eu citesc “Judecatorul” de John Grisham, f captivant. Foarte interesant subiectul, mai imi fac idei ce merita sa citesc.
Va doresc o seara placuta tuturor,

Himmelsduft

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Raluca nu stiu cum se numeste filmul...a fost pe HBO cam acum o jumatate de an, nu l-am prins de la inceput, cam dupa un sfert de ora.Desi HBO repeta filmele o luna intreaga, s-a intamplat sa fie spre sfarsitul lunii si nu l-au mai dat. Stiu ca m-am uitat pe teletext,da' nu-mi mai amintesc deloc titlul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

quote:
Originally posted by mama lia

mimitete, cred ca ti-ar trebui o carte vesela, gen Jurnalul lui Bridget Jones, sau cartile lui Sophie Kinsela.

dar ce calatorie e aia de 30 deore??? o faci din bucati, nu? cit zbori cel mai mult????

mama domnisoarei Cristina (28.09.1993)


Multumesc de recomandari dar pe astea le-am citit deja, ca si Codul lui Da Vinci care mi-a placut de altfel.
Calatoria este Montreal-Melbourne cu escala la Los Angeles. Partea cea mai lunga a fost de 16 ore si nu a fost asa de rau pe cit m-am asteptat. Acum sa vad si la intoarcere ca eu desteapta ce sint mi-am luat numai o carte dar am terminat-o asa ca va trebui sa-mi iau ceva de pe aeroport.
Va urmaresc de mult si sinteti niste dragute.


Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

16 ore....cred ca te lipesti de scaun....pai eu am zburat doar 7.30 ore si imi venea sa urlu.....biata de tine....

stii ce ar mai merge de calatorie??? Arturo Perez Reverte, are carti de suspans, mie imi place cum scrie!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Dau raportul!

Am terminat "Vedere din parfumerie" Silvia Kerim -interesanta, cred ca mai ales pentru bucurestenii "mai vechi", dar mi-a placut si mie care sunt o bucuresteanca "mai noua", Intamplator,trec zilnic pe langa casa "personaj" principal al cartii - din str. Parfumului nr.19, caci pe acolo e gradinita copilului.

Am inceput "Matusa Julia si condeierul" - Mario Varga Llosa, pare simpatica, va mai spun dupa ce mai avansez!

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii


Exista unele femei care in loc sa-i faca sa sufere pe mai multi barbati, asa cum e firesc,
se concentreaza asupra unuia pana il extermina. Acestea se numesc "fidele".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana.t spune:

Paolo Coelho nu va place? Cica e la moda...
Eu am mai citit cate ceva: Alchimistul, 11 minute, Veronika se hotaraste sa moara
Concluzia: povesteste bine, dar... nu e cel mai mare si mai tare scriitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analuz spune:

quote:
Originally posted by CORNELIAP33


Am inceput "Matusa Julia si condeierul" - Mario Varga Llosa, pare simpatica, va mai spun dupa ce mai avansez!




am inceput si eu sa o citesc in seara asta. Imi place foarte mult stilul lui Llosa. Desi foarte incarcat de detalii, te captiveaza si te face sa citesti cu atentie fiecare pagina.
Am mai citit de el "Orasul si cainii"... desi m-am urnit greu la inceput, am luat-o de la capat imediat ce am terminat-o de citit sa vad ce detalii am pierdut :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Anul acesta a aparut la editura "Univers" "Noaptea" lui Elie Wiesel; desi e o carte cutremuratoare, cred ca trebuie citita. E.Wiesel este evreu nascut in Romania, de unde a fost deportat impreuna cu familia la Auschwitz,apoi la Buchenwald.Si-a pierdut in lagar tatal, mama si sora mai mica; in prezent are cetatenie americana si a luat in 1986 premiul Nobel pentru Pace. Mi-e tare greu sa-i citesc cartea(prima din multele publicate), dar simt ca trebuie sa fac acest lucru, desi la fiecare 5 pagini intrerup lectura; si ma intreb necontenit cum a fost posibil sa se intample atatea orori in mijlocul secolului XX.
In paralel citesc "corectii" a lui jonathan Franzen si am terminat "la cumparaturi in rochie de mireasa", a treia carte din seria shopaholic a sophiei kinsella si mult mai slaba decat primele doua.
iar la interval de o saptamana am cumparat numerele din noiembrie si decembrie ale revistei "tango"- neasteptat de bune pentru niste reviste de femei.


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Eu citesc "The Hooligan's Return", Norman Manea, evreu roman din Bucovina, am gasit-o in biblioteca scolii si am luat-o pentru ca e traducere din limba romana. Am citit cam jumatate din ea pana acum, e un fel de paralela intre experienta intoarcerii dupa deportarea in Transnistria si prima intoarcere in Romania dupa emigrarea in America. E covarsitor de reala in ceea ce priveste emigrarea (multumesc lui Dumnezeu, deportata in Transnistria nu am fost), nici nu pot sa citesc mult din ea, ma apuca sa plec acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Am descoperit si eu de cateva zile Zona artelor", imi place.
Am terminat si eu in sfarsit Maestru si Margareta, pana la urma mi se pare ca a meritat, desi era sa o las balta.
Cornelia, Matusa Julia e una dintre cartile mele preferate, am citit-o de cateva ori si cred ca o voi reciti curand, ca mi s-a facut dor de ea.
Alta carte preferata: Lolita a lui Nabokov, cred ca sunt de prisos comentariile.
Breakfast at Tiffany's (nu stiu daca au tradus-o in romana, eu mi-am luat-o din State), a lui Truman Capote e iarasi printre preferate, iar pt. cele care au vazut doar filmul, cartea e foarte diferita, filmul e mai degraba "based on the idea" decat facut dupa carte.
Am vazut ca s-a pomenit mult Rosamunde Pilchner, pe mine nu m-a impresionat in mod deosebit, dar nici nu mi-a displacut neaparat.


Mergi la inceput