Clubul cititoarelor (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

multzam frumos Cornelia!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misty spune:

Am postat din greseala raspuns pentru Teodora la partea a 2-a, apropos de Franzen, sorry! Imi pare rau mai mult fiindca recomandam o carte excelenta, asa ca transcriu postul aici.

quote:
Originally posted by misty

Ce citesc eu: Middlesex, J.Eugenides (cel cu Sinuciderea fecioarelor, am inteles ca va aparea si asta).
Ce am citit inainte de asta: Corectii, J. Franzen.

Sint romane din acelea ample,gen saga, in care fiecare membru al familiei are povestea lui (si ce povesti!), dar nu le-as fi citit cu atata placere daca nu aveau doza necesara de "ticneala" cu care sa ma atraga. Recomand cu caldura, desi sint destul de mari si nu cred ca le-as lua pe insula aceea pustie.




Teodora, iar ne ciocnim ! "Corectiile" au aparut de vreun an, poate de-aia nu e cartea pe siteul editurii. Megaroman, cum ziceam si inainte, mi-a placut mult, desi am citit pe undeva ca e cumva scris "dupa reteta", ca sa aiba succes la "marele public". Pe mine nu m-a deranjat deloc, dimpotriva, reteta e buna rau!

Eu am citit azi-noapte povestea nasterii lui Ioachim in "Cartea cu euri", prilej cu care felicit Gandacelul (sper ca n-am incurcat borcanele), in cazul in care trece pe-aici. Este o carte speciala despre copii si copilarie, un fel de culegere de texte scrise/adunate de un grup de la Muzeul Taranului Roman, cred ca au lucrat candva cu Irina Nicolau. Eu am mai citit in genul asta "Arca lui Noe" si "Anii 80 si bucurestenii", carti grozave din bucati, patchwork. Aici apar compuneri scolaresti, fragmente de jurnal, oracole, Indatoririle elevului , legamantul pionierului ,filme povestite de copii! Nu mai zic, poate era mai bine sa fac un subiect separat despre asa o carte, mai ales ca e vorba si despre forumul DC. A aparut la Curtea Veche, nu ezitati daca dati de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by misty
Teodora, iar ne ciocnim ! "Corectiile" au aparut de vreun an, poate de-aia nu e cartea pe siteul editurii. Megaroman, cum ziceam si inainte, mi-a placut mult, desi am citit pe undeva ca e cumva scris "dupa reteta", ca sa aiba succes la "marele public". Pe mine nu m-a deranjat deloc, dimpotriva, reteta e buna rau!


Misty, m-am hotarat, o cumpar!
M-ai facut curioasa si cu www.curteaveche.ro/bookdescription.php?book=346" target="_blank">Cartea cu EURI, daca nu o gasesc la librarie o voi comanda online.

p.s.-citind despre universul copilariei vazut din mai multe perspective, mi-am amintit despre o carte-www.polirom.ro/titluri.cgi?action=titluri&class=esantion&id=1486" target="_blank">"o lume disparuta"-pe care am citit-o pe la inceputul anului: "epoca de aur" vazuta prin ochii a 4 copii, acum ajunsi adulti(sunt nascuti intre '68 si '73, daca-mi amintesc bine).chiar daca fragmentele date de editura sunt despre insecte, rememorarile lor cuprind atat demolarile, cozile la alimente, cat si descrierea programelor tv si a activitatilor pionieresti.


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Fetelor, multumesc pt. sfaturi. O sa iau Isabel Allende sa citesc pe plaja (plec in mexic de mos niculae). Nu am citit Mishima insa vara-mea a primit cadou de la sotul ei (un cititor inrait) toata trilogia. Din spusele ei Mishima e un fel de Stendhal al Japoniei. Murakami e foarte diferit. Zilele astea citesc Orhan Pamuk, "The New Life". L-a citit cineva? Cred ca e singurul autor turc contemporan tradus in sua, asta poate si pt. ca a trait 3 ani in sua si literatura lui are multe elemente politice (din cite stiu acum e in inchisoare pe motive politice). Apoi am vazut ca s-a tradus in sfirsit ultima carte a lui Marquez in engleza asa ca o sa ma duc sa o iau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

quote:
Originally posted by mama lia

a citit cineva Musashi??? de Eiji Yoshikawa???

am vazut ca e in oferta saptamina asta la Polirom!!!



mama domnisoarei Cristina (28.09.1993)



Da eu am citit "Musashi". Daca esti interesata de cultura japoneza, daca vrei sa stii mai multe despre unul din samuraii cei mai iubiti de japonezi atunci o sa iti placa cartea. E o biografie a lui Miyamoto Musashi, cel care a dat nastere unui nou stil de lupta- cu doua sabii- , care a transformat aceasta manuire a sabiei intr-o arta si asta pt ca a reusit sa inteleaga ca un bun samurai trebuie sa isi gaseasca o punte intre echibrul mintii (prin ceremonia ceaiului, prin caligrafie, prin pictura, prin citit) si cel al corpului (prin exercitii in dojo si nu numai, prin calirea corpului ). Mie mi-a placut fff mult.

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misty spune:

Teodora, sa zici cum ti se pare, daca te -ai hotarat.
Am uitat de Lumea disparuta, ai dreptate, e tot pe-acolo.
Mie imi par interesante volumele colective, si am intrat sa va mai recomand unul, citit de mult si reeditat anii astia tot la Polirom: Femeia in rosu, Babeti&Mihaies&Nedelciu, un roman de senzatie despre romanul senzational. Pentru cine nu stie, e vorba despre un personaj real, banateanca Ana Sage, patroana de bordel in Chicago, care in anii 30 l-a tradat pe Dillinger politiei in speranta de a nu fi deportata (a fost, pana la urma).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

da, O lume disparuta este super.....iti aduce aminte de cum te simteai pe vremea aia! si foarte adevarata!
Lia, eu recomand toate cartile lui Tracy Chevalier, dar cea mai buna dupa parerea mea este "albastru pur".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns contactnicole spune:

Buna fetelor ,
Ma inscriu cu drag in clubul vostru. Si vreau sa spun ca mi-am scos lista deja cu toate cartile care m-au atras din discutiile voastre. Cum de astazi a inceput targul de carte (la Romexpo), cu listuta ca la piata, ma duc sa-mi fac plinul.
Va recomand din suflet, doua carti, citite nu de curand dar care nu au fost inlocuite inca in topul meu perso:
www.humanitas.ro/carti/carte.php?id=1442" target="_blank">http://www.humanitas.ro/carti/carte.php?id=1442M-am hotarat sa devin prost de Martin Page(denunta consumismul intr-un stil foarte comic)
si www.librariilehumanitas.ro/product.php/Fascinanta._Martha_Bibescu_si_lumea_ei/3210/" target="_blank">http://www.librariilehumanitas.ro/product.php/Fascinanta._Martha_Bibescu_si_lumea_ei/3210/
Fascinanta. Martha Bibescu si lumea ei - Sutherland, Christine (biografie, dar stilul e placut ca de poveste)

Desi am spus doua carti, nu e mai prejos: Isvor de Marta Bibescu daca va plac povestile despre viata la tara cu traditiile si superstiile ei, vazute prin ochii autoarei in anii '20, scrisa intr-un mod foarte cald si tandru.
Lectura placuta in continuare si va multumesc de recomandari :)


Nicole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Misty, azi mi-am luat "corectii", cand o citesc voi scrie aici impresiile.

Nicole, bine ai venit pe DC si in clubul nostru! Citind de cartea ta despre Martha Bibescu, mi-am amintit ca am si eu "Printesa Bibescu", o biografie a ei scrisa de Ghislain de Diesbach, mi-a placut f. mult primul volum si nu l-am mai inceput pe al doilea, pt. ca trebuia sa nasc peste vreo 3 zile si mi-am zis in sinea mea-"ce o sa fac atatea zile in spital, imi las volumul 2, sa nu ma plictisesc pe acolo."(nu stiu daca mai e necesar sa adaug ca nu am mai citit niciodata volumul II si ca acum ma gandesc sa citesc totul de la capat, incepand cu primul volum).


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Ati gasit de citit online carti de Rosamunde Pilcher?

Mergi la inceput