Clubul cititoarelor (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

quote:
Originally posted by CORNELIAP33
O scriitoare pe care am citit-o mai de mult si mi-a placut foarte mult (n-a mai aparut nimic nou pe piata cam de mult timp) este Rosamunde Pilcher.

Si acum vreau sa va intreb daca aveti cumva in format electronic Sotron-Cortazar, il caut de mult timp, dar se pare ca a fost editat in Romania cam de mult timp si este epuizat.



Si eu o iubesc pe Rosamunde Pilcher . Cartile ei au parfumul cozonacilor de casa si a zilelor blnade de toamna. M-am indragostit de Cornwall, din povestile ei.

Cortazar este disponibil online pe humanitas:
www.librariilehumanitas.ro/product.php/Sotron/4219/" target="_blank">http://www.librariilehumanitas.ro/product.php/Sotron/4219/. Daca tot vad ca v-a placut la toate, mi-l iau si eu. Eu am citit numai povestiri de el, este una care ma bantuie si acum... despre un blocaj pe autostrada care devine interminabil (sper sa nu confund scriitorul ).

Murakami nu e cam innacesibil(a)? Eu am mai incercat literatura japoneza si mi s-a parut complet inabordabila. Vorbeau despre niste sentimente si atitudini care in cultura noastra occidentala pur si simplu nu se regasesc, parca as fi citit despre extraterestri.

Acum citesc "Doamna si licornul" de Tracy Chevalier (cred ca pe la Lilanda am aflat de ea ) dar mi se pare destul de usurica, am citit jumatate aseara...

Saramago e minunat dar taaaare socant.


Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

quote:
Originally posted by Kehleyr
Murakami nu e cam innacesibil(a)? Eu am mai incercat literatura japoneza si mi s-a parut complet inabordabila. Vorbeau despre niste sentimente si atitudini care in cultura noastra occidentala pur si simplu nu se regasesc, parca as fi citit despre extraterestri.


Luminous beings we are, not this crude matter.




Murakami este atat de occidental incat vei fi surprinsa. Japonia lui nu e deloc aceea traditionala ... de fapt te simti atat de bine si te recunosti atat de deplin in cartile lui incat daca la un moment dat apare vreo aluzie la fizionomia japoneza ramai surprinsa! Nu e nimic traditional acolo.

Insa eu n-am putut deloc citi "Cronica pasarii arc".

Preferata mea ramane "La sud de granita, la est de soare" (sau la vest?:)

Ceea ce-mi aduce aminte de o carte preferata: "La rasarit de Eden" de John Steinbeck.

Si de cartea pe care voiam sa v-o recomand azi: 199.000 de Frederic Beigbeder - demitizarea publicitatii dinlauntru - o carte destul de violenta, dar bine scrisa.

Si va mai povestesc despre Toate numele, de Jose Saramago. Cred ca e cea mai buna carte cu care se poate incepe Saramago. Nu e o fictiune istorica precum "Istoria asediului Lisabonei", nici o carte atat de controversata ca "Evanghelia dupa Isus Christos", ci o poveste atemporala si aspatiala despre noi toti.

Intreba cineva despre Michel Houellebecq: am citit "Platforma" si, sincer, m-a speriat. www.cartea.info/revista/modules.php?name=News&file=article&sid=28" target="_blank">Aici aveti o recenzie foarte buna.

In rest, m-am apucat de www.stilus.ro/librarie/product_info.php/products_id/3005" target="_blank">"Dumnezeul lucrurilor marunte", Arundhati Roy si pot sa spun ca incepe sa ma prinda, dupa ce luni de zile am tinut-o in biblioteca fara a fi prea convinsa ca vreau s-o citesc.






Come to the dark side: we have cookies!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

azi am trecut pe la librarie si am descoperit o carte nou aparuta care tare mi-a facut cu ochiul; am rezistat eroic si nu am luat-o inca. a aparut la ed. polirom, dar nu reusesc sa o gasesc pe site-ul lor(unde se pot citi si fragmente, inclusiv din "sotron"), ci doar la humanitas-se numeste www.librariilehumanitas.ro/product.php/Corectii/3360/" target="_blank">"corectii" si e saga unei familii. autorul, jonathan franzen, a primit un premiu pt. ea. a citit-o cineva sa ne mai dea niste referinte?


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Chiar daca scriu fff rar sa stiti ca va urmaresc mereu si de cate ori vreau sa ma apuc de citit o carte o fac orientandu-ma dupa recomandarile voastre.
Eu in ultima perioada am inceput sa citesc scriitorii sudamericani , si daca tot am inceput am zis sa o fac cat mai temeinic. Asa ca acum am reusit sa imi fac rost de cam tot ce s-a publicat de G.G Marquez in romana . Am reusit sa citesc pana acum de el : "Toamna patriarhului", "Despre dragoste si alti demoni" "Povestea tarfelor mele triste" si am inceput "Un veac de singuratate". Ca tot vb de sudamericani: Cornelia33 eu am "Sotron" in format electronic, dar sa stii ca nu e corectata. Daca vrei ti-o pot trimite asa. Scrie-mi pe PM adresa ta de mail.

Am vazut ca se vorbeste de Murakami. Intr-adevar stilul lui e total diferit de al celorlati scriitori japonezi. De-asta -poate, zic eu- multi japonezi nu prea se dau in vant dupa romanele lui. Ultima carte a lui pe care am citit-o a fost "Cronica pasarii arc" si mie mi s-a parut superba, de aceea am incercat sa vb despre cartea asta si cu niste prieteni japonezi. Toti au strambat din nas si au spus ca nu se omoara dupa Murakami. In schimb nu aceiasi parere au avut-o despre Mishima- autor care pe mine nu ma incanta.

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Io n-am mai inceput nika, dupa cum spuneam, am in gind sa incep Povestashul, shi ma oftic fiinca am in biblioteca Pendulul lui F..., da nu-i decit volumu dooiii !!:((
In fine, voi mai scrietzi, ca io le pun pe lista, odata la doo luni imi cumpara sotzu cel putzin 4-5 cartzi din tzara, cin voi avea timp sa le citesc pe toate, habar n-am, da nu se strica

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

noiembrie
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ai dreptate mare Iren...chiar ca nu se strica!
am terminat aseara Peter Mayle, "accept orice", e usurica rau de tot...nu seamana prea mult cu celelalte.
de azi incep "arsa de vie" - Suad - e povestea aceea prezentata si in Elle (o femeie araba acuzata de familie de incest). ati citit-o vreuna dintre voi pana acum? subiectul e interesant rau....sper sa nu ma dezamageasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

dragele mele, intru si eu in clubul vostru. pina acum doar v-am citit, dar cum si eu sunt o cititoare impatimita cred ca e cazul sa intru in club.

am citit mult la viata mea, de la beletristica, carti de istorie, de razboi, de aventuri, SF-uri (mai ales cind eram gravida si cit am stat cu copilul acasa - am dat gata Asimov!!)

va spun cam ce am citit in ultimii doi ani, cu aproximatie(ca neuronul meu e cam obosit), si mi-a placut:

Arturo Perez Reverte - am citit tot ce a publicat Poliromul, mai putin Regina Sudului, si spun cu mina pe inima ca mi-a placut cum scrie

Sophie Kinsella - primele doua carti publicate la Polirom, relaxante, amuzante

Helen Fielding - cele doua carti cu Bridget Jones, prima mi-a placut foarte mult, a doua a fost mai slabutza

P.G. Wodehouse - Greseala lordului Emsworth...placuta, dar nu genul meu

Zile Birmaneze - trista, dar frumos scrisa, mi-a placut foarte mult

Acordorul de piane - Daniel Mason - frumos scrisa, dar nu m-a dat pe spate...

Codul si restul decarti scrise de Dan Brown - sincer, nu mi-a placut.....am avut senzatia ca citesc aceesi carte....daca Codul macar m-a captivat, restul m-au plictisit

Egipteanul - Mika Waltari - mi-a placut mult de tot

Piramida - Ismail Kadare, interesanta, mi-a placut

Clubul Norocoaselor - Amy Tan - foarte frumos scrisa, mi-a placut

Lorzi si complici - Muriel Spark, bine scrisa, placut

Diavolul se imbraca de la Prada - Lauren Weisberger , relaxanta, m-a amuzat

Matase - Alessandro Baricco, o carte de o sensibilitate aparte, m-a miscat...

Din inima Africii - Karen Blixen - foarte interesanta

Orele - Michael Cunningham mi-a placut foarte mult

....nu mai imi amintesc acum ce am mai citit....







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

a citit cineva Musashi??? de Eiji Yoshikawa???

am vazut ca e in oferta saptamina asta la Polirom!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

dar Doamna si licornul de Tracy Chevalier si Ultimul suspin al Maurului de Salman Rushdie a citit cineva??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Mama Lia - Ultimul suspin al maurului - a fost citit, este o carte buna, buna, buna... face toti banii!

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii


Exista unele femei care in loc sa-i faca sa sufere pe mai multi barbati, asa cum e firesc,
se concentreaza asupra unuia pana il extermina. Acestea se numesc "fidele".

Mergi la inceput