Clubul cititoarelor (3)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Mamico si io zic ca Adrienne, da toate "e" super! mie una "tara mea inventat" mi-a placut cel mai mult....Doamne parca vorbeste de Romania! Adrienne, si tu esti de aceeasi parere?
Alfio nu am vazut murakami si allende online, dar poti incerca pe liternet.ro si pe cartionline (gasesti link-ul in capitolul 2). si bine ai venit printre noi!
Cici eu citesc acum "elefantul a disparut", dar parerea mea ar fi sa incepi cu un roman ca sa te obisnuiesti cu stilul lui Murakami. din prima nuvelele ar putea sa ti se pare ciudate si aiurite....dar cartile sunt de devorat! (cel putin pentru mine). eu ti-as recomanda sa incepi cu "padurea norvegiana" sau cu "la sud de granita la vest de soare"
chiar ma gandeam aseara ce s-a schimbat stilul lui Murakami pe parcursul anilor...mie cel putin asa mi se pare. a evoluat de la un pic de autobiografie si descriere la fictiune pura....e fascinant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Desi nu cred ca mai e nevoie, subscriu si eu - Allende si Murakami sunt cei mai tari.
Alifio - Murakami- Dans, dans, dans am gasit-o in format electronic(necorectata), dar nu mai stiu unde. Daca-mi dai o adresa de mail ti-o pot trimite.
Eu citesc acum Fabrica de spioni -Nelson Demille, la fel de interesanta si captivanta ca si celelalte.
Mi-am mai achizitionat doua carti ale lui murakami -In tata aspra a minunilor... si Cronica pasarii arc, ultima carte a lui I. Allende.- Tara mea inventata si Amy Tan - Clubul norocoaselor. Sa vedem cand reusesc sa ma mai apuc de ele.

Lectura placuta tuturor,

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

eu citesc acum Kafka on the shore-e foarte interesanta,m-a prins rau de tot,desi la momentul cand johnnie walker manca inimi proaspete de pisici mi s-a cam aplecat-mai ales ca eu ador pisicileAm vizualizat momentul si e o imagine care cred ca o sa ramana cu mine mult timp,aparand atunci cand ma astept mai putin.
Abia astept sa vad ce se intampla pana la sfarsit(mai am cam jumatate)

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Adrienne, o sa razi, dar si la mine e pe lista sa citesc Ultima noapte de dragoste. Am luat la rasfoit iara cartea lui Cella Serghi - "Pe firul de paianjen al memoriei", si vorbeste mult de cartea lui Camil Petrescu.
Eu am citit Strainul de Camus, si mi-a placut mult.
Acuma recitesc "Balanta" de Baiesu, si nu mai pot de ras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

am inceput sa citesc "La fel de iute ca dorinta" de Laura Esquivel, mii de multumiri celei care a recomandat-o

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

of, "tara mea inventata" e epuizata din stocul de pe www.humanitas.ro! la fel "fiica norocului" si "casa spiritelor".
unde sa mai caut?

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69639&whichpage=1" target="_blank">Va asteptam la Bazar pt Alex!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Are un an, are diabet, si are nevoie de noi!!!




Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina & Vladwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59172" target="_blank">cel mai iubit dintre pamanteni are ... un an, 5 luni si 2 zile!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by herra

of, "tara mea inventata" e epuizata din stocul de pe www.humanitas.ro! la fel "fiica norocului" si "casa spiritelor".
unde sa mai caut?


Herra,uita-te si aici:
http://www.buybooks.ro/carti/Beletristica_si_critica/Literatura_si_Memorialistica/Allende_IsabelTara_mea_inventata.html
http://www.librarie.net/categorie/3/carti/Beletristica-si-critica/pg2
http://www.raft.ro/detaliu.asp?IDCarte=13815&IdDomeniu=0217
http://www.supercarti.ro/gen/beletristica_si_critica/biografii_memorialistica/pagina1-titlu-desc.html
http://www.buybooks.ro/carti/Beletristica_si_critica/index29.html


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

wow, multumesc, chiar nu stiam alte librarii virtuale!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69639&whichpage=1" target="_blank">Va asteptam la Bazar pt Alex!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Are un an, are diabet, si are nevoie de noi!!!




Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina & Vladwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59172" target="_blank">cel mai iubit dintre pamanteni are ... un an, 5 luni si 3 zile!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

apropo de librarii virtuale, favorita mea e www.polirom.ro . nu apar decat cartile publicate de aceasta editura(as zice ca poliromul e, la concurenta cu humanitasul, cea mai "tare" editura de la noi), dar se pot citi fragmente din ele, ceea ce imi usureaza alegerea cand intru intr-o librarie reala.azi am descoperit www.polirom.ro/noutati.cgi?class=pregatire" target="_blank">aici ca se lanseaza o colectie noua, "chic", in care vor aparea cartile "de relaxare" pt. femei.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ooof cititioarelor, am fugit pe pagina 4!
eu am terminat de recitit duminica "la fel de iute ca dorinta"(ca imi facura unii pofta) si-am dat nitel apa la soareci......imi place de mor!
de ieri am inceput "dupa cutremur" a lui murakami..super interesanta!
voi fetelor cu ce va mai laudati?

Roxana

Mergi la inceput