Clubul cititoarelor (3)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

mai demult a recomandat cineva isabel allende si mi-am facut rost de prima carte...Daughter of fortune,am citit cam 100 de pagini pana acum,e buna!
Insa am vazut in librarie si vreau neaparat sa-mi iau Murakami,Kafka on the shore e titlul in engleza(in romana nu stiu cum e tradus)..a citit cineva?

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Da am citit-o eu si ti-o recomand cu incredere. Mi-a placut tare mult... de altfel am mai sris despre ea chiar la acest subiect intr0una din paginile trecute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Kafka pe malul marii este acum in curs de editare la polirom, abia astept sa iasa! ultima carte scoasa in seria de autor Murakami este "dupa cutremur". eu acum citesc "elefantul a disparut", o culegere de nuvele..sunt interesante ca de obicei! gagici pliiiiz pliiiiiz nu povestiti "kafka on the shore", da???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

quote:
Originally posted by ingerash

hello cititoarelor, eu am citit deja toata cartea ("ca apa pentru ciocolata") azi si sunt f incantata...mi-a placut foarte mult.
as fi vrut sa ma apuc si de cealalta ("La fel de iute ca dorinta") dar a inceput-o mama si eu mi-am pus pofta in cui



buna ziua!

ce ma bucur ca am descoperit subiectul! am comandat si eu on-line cele doua carti de mai sus!
multumesc, voi reveni cu impresii!


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68270&whichpage=1" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Alex, un bb de 1 an, diabetic, are nevoie de noi!!!




Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina & Vladwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59172" target="_blank">cel mai iubit dintre pamanteni are un an si patru luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alfio spune:

pot sa pun si eu o intrebatoare ? de unde as putea si eu sa descarc free murakami + allende nu de alta dar buzunarele mele sunt goale incat trebuie sa pun pietre in ele ca sa nu ma ia vantul ciao-ciao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciciep spune:

Salut! Ce se intampla pe aici? Nu prea este activitate... Eu am cat de cat cu ce sa ma laud: duminica am foscut o vizita la libraria mea favorita (aia cu ceaiuri, nu dam nume ca e publicitate ) si...am gasit Isabel Allende!! Doar o singura carte, cred ca era si ultima si anume "Portret in sepia". Din pacate, n-am apucat sa citesc decat vreo 2 pagini zilele astea, dar mi-a placut cum incepe! Am stat in dubiu daca sa incep si eu sa citesc Murakami, din tot ce aveau acolo m-ar fi tentat nuvelele cu "elefantul" si "Dupa cutremur"...voi ce parere aveti, cu ce as putea sa incep ca sa nu ma dezamageasca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

eu nu ma pot "lauda" ca am citit ceva nou de la ultima mea postare, doar am facut cateva achizitii de care sper sa ma apuc cat mai curand; in primul rand- "marile familii", o carte celebra a lui maurice druon pe care mi-a recomandat-o Ingrid(RA) .
iar azi la librarie as fi luat o multime de carti,insa am reusit sa ma limitez doar la doua, stiind ca nu am timp de toate-"amintiri din pribegie", carte de memorii a lui neagu djuvara si "french coca-cola", o carte tot de memorii,dar evocand copilaria si adolescenta, a unei tinere autoare, claudia golea,care in anii '70-'80 si-a insotit parintii in republica centrafricana si in franta; am citit pe site-ul editurii polirom despre aceasta carte si mi-a placut. sper sa revin cat mai curand cu impresiile produse de lectura acestor carti.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

eu nu am mai apucat sa citesc nimic

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

am terminat acum catea zile prima carte de Allende,Dauther of fortune si mi-a placut atat de mult!Spuneti-mi va rog ca si celelalte sunt la fel de bune ,vreau sa le cumpar pe toate.Sunt fanatica cu cartile,recunosc,daca intru in sfera unui autor citesc tot si apoi ma rog sa-i dea Domnu sanatate sa mai scrieSi cartile trebuie sa fie ale mele..o sa radeti dar eu de asta nu iau de la biblioteca,pentru ca trebuie sa le dau inapoiMai bine imi iau second hand de pe ebay(dar numai in stare foarte buna,o data citite eventual)
Acum astept sa-mi vina comanda cu cartea lui murakami(kafka on the shore) si dupa cat de incantata sunt de comentariile de pe net la cartile lui cred ca o sa mai fac o colectie curand.
Voi ce "faze" ati avut?
Eu am colectia integrala Ken Follett-scrie senzational,am avut o faza "usoara" Marian Keyes,Mario Puzo,John Grisham,j. clavell si colin falconer-scrie demential si mai sunt,insa la dan brown m-am oprit dupa primele doua.Astea sunt in engleza,sper sa.mi impartaseasca si fi-meu pasiunea,ca eu ii construiesc biblioteca:)

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Mamica Dulce, si eu am descoperit-o pe Allende de curind si m-a fermecat. Am citit The House of the Spirits si My invented Country. O sa citesc absolut tot ce a scris. M-am indragostit de ea!Acum citesc teatru spaniol contemporan... si Inima de Ciine de Bulgakov. Saptamna trecuta am citit Ultima noapte de dragoste si intiia de razboi care mi-a placut imens ... o sa ziceti ca m-am tacanit. Fetelor si o veste buna... prietena mea deja traduce ultimlul roman al lui Llosa care inca nu a aparut nici macar in Spania. I l-a trimsi in manuscris. O sa apara la humanitas probabil la anul.

Mergi la inceput