Clubul cititoarelor (3)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Roxanaz, ai mai citit ceva de Laura Esquivel? Am vazut ca la Humanitas a aparut o noua carte scrisa de ea, dar imi scapa titlul(cred ca e cea de care zicea Ingerash).Acum citesc si eu "Ca apa pentru ciocolata", f. interesant cum impleteste cate o reteta in fiecare capitol, din pacate sunt atat de complexe(retetele) ca nu pot sa prepar nici una.
Si, in paralel, citesc cartea recomandata de Mirela- "indragostita de un masai", ma lasa masca, mi-am innebunit toti cunoscutii cu detalii din ea.Cartea e autobiografica ,iar autoarea e o femeie de afaceri elvetiana ce isi paraseste tara pt. a se muta in Kenia, fulgerata de o dragoste la prima vedere pt. un masai analfabet; daca nu fantazeaza pe alocuri, nu pot sa spun decat ca e o femeie extraordinara(desi prima intentie ar fi sa spui ca e cam slaba de minte, de fapt asa au spus toti cei carora le-am povestit).


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

hello cititoarelor, eu am citit deja toata cartea ("ca apa pentru ciocolata") azi si sunt f incantata...mi-a placut foarte mult.
as fi vrut sa ma apuc si de cealalta ("La fel de iute ca dorinta") dar a inceput-o mama si eu mi-am pus pofta in cui
am citit si eu in librarie ieri un pic pe coperta de la "Indragostita de un masai", da' parca imi vine greu a crede ca o femeie de afaceri din lumea asta nebuna si rapida lasa totul pentru a se muta in Kenia, fiind indragostita de un analfabet; de asta am ales cartile Laurei Esquivel, macar stiu ca nu prezinta pura realitate decat sa fiu in dubii mai apoi dupa ce lecturez totul

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Vroiam sa intreb daca s-au mai impartasit pana la urma impresii despre "Rayuela"? (in caz ca da, poate ma indrumati si pe mine unde anume, caci am cautat si nu am gasit).....

De fapt, am postat ca sa intreb daca "Sotron" este de fapt traducerea de la "Rayuela" ?!?

Am intrebat pe-o prietena de-a mea, care e "mexicanca" (prin alianta ), si mi-a spus ca Rayuela este de fapt un joc, cu o moneda....se traseaza o linie, si castiga cel care a aruncat cat mai aproape de linie.....Stiu ca jucau si la noi baietii in scoala generala , dar nu mai stiu cum ii spuneau jocului (sotzul imi sopteste ca "americutza" ).

Eu inca nu am intrat in posesia cartii, dar vroiam sa stiu daca "Sotron" este un subtitlu al cartii, sau o traducere.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Copiloi eu cred ca s-a incercat o traducere a Rayuelei, care probabil este un joc si seamana un pic cu Sotron din cate povestetste mexicanca ta. Americuta nu putea sa-i zica, nu? Sotron suna altfel. Eu am citit=o insa nu mi-a placut foarte mult, eu raman fan Cortazar- nuvelist, nuvelele si povestirile sunt extraordinare.
Eu am citit in ultimul timp carti despre Bucurestiul interbelic "Povesti ale doamnelor din Bucuresti" si "Intre Capsa si Corso", lecturi placute, instructive, nostalgice, parfumate...vi le recomand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

M-am uitat acum pe cartea "Sotron" de Cortazar si, intr-adevar, pe coperta interioara, titlul original este "Rayuela". Eu inca nu am citit-o ca am primit-o de curand, acum citesc "Orlando" de Virgina Woolf si savurez fiecare pagina, asa cum mi s-a intamplat si cu celelalte carti ale ei. Saptamana trecuta am citit "In intimitatea secolului 19" de Ioana Parvulescu, o prezentare romantata a unor personaje din lumea artistica, dar nu numai, a secolului 19, mai exact dupa revolutia de la '48 si venirea lui Carol in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

am terminat "la marginea lumii si in tara aspra a minunilor" a lui Murakami. mamamaaaaa ce mi-a placut!!! daca sambata ziceam ca nu am timp am stat ca nebuna si am terminat-o, asa tare m-a prins! cred ca o pun pe locul II la Murakami, dupa "cronica pasarii arc".
Teodora, "mai iute ca dorinta" am luat-o si ptr ca eram prinsa de Murakami i-am dat-o mamei sa o citeasca. da stii ca eu vreau sa incerc sa fac ardeii aia cu nuca? sper sa nu o iau razna!
Copiloi, da, Rayuela e tradusa "sotron".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Ralucami, de Amos Oz mai poti citi Cutia Neagra, Sotul meu Michael, Sa cunosti o femeie.Mie mi-au placut cartile lui.

Am terminat acum vreo saptamana Misiune Ingrata de Nelson DeMille care mi-a placut foarte mult.
Am inceput Fereastra de la Venetia - Silvia Kerim si in paralel citesc Secretul copiilor fericiti de Steve Biddulph, o carte foarte interesanta despre psihologia copiillor.

Lectura placuta

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciciep spune:

Salutare tuturor!
Urmaresc de ceva vreme "din umbra" subiectul asta si am aflat muuulte propuneri interesante de carti. Eu citesc cam orice imi cade in mana, insa ma atrage in special literatura fantastica, incluzand aici si SF a carui fana declarata sunt. Am vazut pe aici multe aprecieri favorabile privind-o pe Isabel Allende si...cand m-am hotarat si eu sa o cumpar...ia-o de unde nu-i.
Acum citesc cu sufletul la gura o trilogie SF care se numeste Lumea Non-A de A. E. van Vogt. Ieri am citit primul volum in intregime si o parte din al doilea, asta ca sa va dati seama ce "hobbioata" sunt...Dar as vrea sa mai citesc literatura fantastica...sunt fana M.Eliade, am citit TOATE pov lui fantastice, mi-a mai placut E.T.A. Hoffman si un olandez al carui nume imi scapa (a aparut la Humanitas acum cativa ani)...mi-am luat si Dino Buzatti dar m-a deprimat complet...dar, sa revin la intrebarea mea: ce autori de literatura fantastica mi-ati ami recomanda?
Va pup
Cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

Iti recomand un autor norvegian, Jostein Gaarder, pentru genul fiction. Eu i-am citit mai multe carti in engleza, "Sophie's World", "The Ringmaster Daughter", "Solitaire Mistery", toate foarte faine, chiar daca unele se adreseaza mai degraba adolescentilor, ca prima carte, de ex, ce mai cunoscuta, dealtfel, in care face o istorie a filosofiei (autorul este un fost profesor de filosofie), pe intelesul tinerilor. Am vazut de curand pe un site, parca la Humanitas ca a fost tradus si in romana cu cartile lui de succes. Daca le gasiti vi le recomand din toata inima ca au niste subiecte foarte faine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cecilia, poti comanda Isabel Allende de pe librariilehumanitas.ro, e foarte comod! nu cred ca au disparut toate cartile ei...inca

Roxana

Mergi la inceput