Clubul cititoarelor (3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Am facut o lista cu cartile pe care le-ati citit si ati spus ca v-au placut, asa ca va multumesc pt recomandari.

Sunt carti atat de bine scrise ca se citesc singure, asa ca si eu sunt interesata de anumiti autori si de anumite subiecte.

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

am terminat Pestera lui Saramago....acu stiu de ce a luat nobel-ul in '98. e suuuper!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Vroiam de mult (si am tot uitat) sa va intreb daca a citit cineva Louis Ferdinand Celine, si daca v-a placut. Eu tocmai mi-am comandat Calatorie la capatul noptii, sunt curioasa daca o sa-mi placa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

E cineva muscat de febra "Zola"?Daca da, va rog sa incepem un schimb de impresii...nu vreau mama comentariului literar dar o parere, doua...

Joker...mama de ied zapacit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

mie imi placea mult Zola in liceu...ma fascina tipul ala de analiza psihologica. stiu ca am recitit Therese Raquin de nspe mii de ori...si dupa aceea am devorat cam tot ce gaseam. recunosc ca nu am mai citit demult nimic de el!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

quote:
Originally posted by Asterix

Trebuia sa spui mai clar de la inceput. In enuntul anterior spuneai "oricare", deci am raspuns la subiect, nu conteaza varsta, cred eu. Dar de ce numai din astia grei, Balzac, Dostoievski? Marquez nu se pune sau Philip Roth sau Isabel Allende ca mie imi plac tare cum scriu.
Referitor la cei enumerati de tine, de ex cu Dostoievki nu m-am inteles prea bine, nu am putut sa citesc decat vreo 3 carti ale lui. Balzac am citit mai usor, dar nu tot, nu am devenit obsesiva.

Asterix



Da, ai dreptate, mea culpa.Ba se pun toti.Balzac and Co nu sunt grei, sunt doar diferiti pentru ca abordeaza un registru usor diferit de Marquez si ceilalti.Si eu i-am citit dar nu pot sa spun ca ma atrage, spre exemplu Marquez, cum ma atrage Zola.Desi, la prima vedere, dupa vreo doua trei carti de caciula, ai spune ca seamana destul de mult, nu?

Joker...mama de ied zapacit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

mie una imi place Marquez la nebunie!!!
acum citesc "Portretul lui Dorian Gray" si am inceput-o de vreo 2 sau 3 saptamnai, nici eu nu mai stiu, asta dupa ce fix inainte sa o incep am citit in vreo 2 zile numai Marquez ("Dragostea..." si "Povestea tarfelor..."). cum am trecut de la Marquez la Wilde nu ma mai atrege cartea, n-am citit nici jumate si nu trag sperante sa o termin repede cea a lui Wilde (atat de mult m-a fascinat Marquez)

Una din cartile care pe mine m-a impresionat foarte tare e "La rascruce de vanturi", am ca o disperata la cartea aia!

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

wow, nimeni nu mai scrie la asa un subiect fain....
azi am scapaty de la meditatii de la mate si am facut banii praf in scopuri nobile , mi-am luat 2 carti (mai multi bani nu am avut, as fi vrut eu ) de care zicea pe aici cineva: CA APA PENTRU CIOCOLATA & LA FEL DE IUTE CA DORINTA de LAURA ESQUIVEL. prima deja am inceput sa o citesc si imi place..... deci, va rog nu abandonati subiectul si continuati cu recomandarile.... mie imi prind foarte bine & nu mai arucn banii pe carti care nu imi plac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ingerash nu am abandonat subectul, eu am zis ca am terminat Pestera si incep "La capatul lumii si in tara aspra a minunilor" dar am timpa sa putin...cred ca o termin in martie! sper sa iti placa Laura Esquivel, e super!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Si eu am vazut ca nu s-a mai scris pe aici si imi parea rau! Eu mi-am facut lista cu recomandarile voastre si am fost la biblioteca (profit de faptul ca sunt in Ro) si am gasit 4 carti faine. Prima , pe care am terminat-o chiar aseara a fost Amos Oz "Pantera din subterane". Ce alte carti scrise de el ati mai citit si v-au placut? Cartea citita de mine poate parea la prima vedere destul de simpluta, dar incet - incet "m-a prins" si cand am terminat-o de citit am pus-o pe lista cartilor placute. O recomand.

Acum abia am inceput "Un an in Province" de P. Mayle si vazusem pe calculatorul de la biblioteca si un al doilea volum "Din nou in Province"-parca- dar era imprumutat.

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput