Detoxifierea organismului

Detoxifierea organismului | Autor: Laura B

Link direct la acest mesaj

M-am hotarat sa tin o dieta de detoxifiere, si pana acum am gasit ca zeama de lamaie cu apa fierbinte ar fi un remediu bun pentru curatarea si buna functionare a ficatului. Am mai citit si despre lapele de soia ca ar fi bun.

Mai stiti si alte retete simple? Ma puteti ajuta, va rog?

Laura

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Laura, uite niste linkuri pe care le-am salvat cand m-am gandit sa ma apuc si eu de programul asta. sper sa iti foloseasca:
http://www.eantiaging.com/briefs/detoxification.cfm
http://www.gaiam.com/retail/gai_content/learn/gai_learnArticlePrint.asp?article_id=1190
http://www.informedbeauty.com/detox3.shtml
http://www.flowersociety.org/healthyliving1.htm(asta e si pentru detoxifiere emotionala :-))

din ce imi amintesc, baia zilnica (periatul pielii la dush, de fapt) e cea mai simpla si eficienta metoda de detoxifiere, pe langa cei doi litri de apa pe care trebuie sa ii bem zilnic. si sauna cica e buna.

daca te apuci tu de vreun program ceva, spune-mi si mie, poate formam un grup de sustinere, poate se mai aliaza si alte fete. de fapt, detoxifierea e obligatorie inaintea oricarei diete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Conchita deocamdata m-am apucat sa studiez link-urile de la tine. Sunt de-abia la primul si deja am gasit ceva interesant, insa va trebui sa conspectez deh... varsta
Tu ai facut ceva special pana acum? Ai tinut vreun regim?

Eu sunt hotarata sa incep un program, in care sa-l includ si pe Andrei (vrea-nu-vrea, nu-i treaba mea: de doi ani mi se plange in fiecare seara ca e obosit rupt, si tocmai ce am gasit intr-un articol ca oboseala excesiva intre 6 si 8 pm ar fi datorata "toxine overload"-ului).

Nu cred ca mai e cazul sa spun ca as fi super-incantata sa mai am pe cineva cu care sa pot schimba informatii, sa ma sfatuiesc si sa ne sustinem

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Impotriva stressului (respiratie corecta), pare a fi simpla:

http://www.usaweekend.com/05_issues/051106/051106healthbriefs.html#stress

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

ceaiul verde e foarte bun detoxifiant, baut dimineata, eventual in loc de cafea

ma alatur si eu, ma intereseaza si pe mine, inca n-am studiat link-urile de mai sus dar o voi face curind

va voi povesti si experienta mea dupa un regim de trei luni de mincare fara foc, cu multe sucuri de fructe si legume, preparate in storcator, cam jumatate de kilogram/zi, pe care l-am tinut acum multi ani (1995) si care a functionat foarte bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Am scris in acelasi timp cu voi Laura, Nematics.
Si eu beau ceai verde si mai este unul Yogi Tea, Detox Tea (Conchita, la Publix gasesti daca te interesaza).
Eu am incercat si masajul talpilor pe coada de matura (dureaza numai 10 minute pe zi), cura cu apa si cea cu ulei (ambele de luungi), cea cu apa si otet, similara cu a ta Laura (o cana cu apa rece in care pui 2 lingurite otet de mere, bauta incet, pe nemancate dimineata (alcalinizeaza sangele)).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Pe langa ceai verde, si consumul ridicat de lichide (unii zic 2l/zi, altii 30ml/kg greutate corporala/zi) in paralel se mai poate tine o cura cu argila si mag anghinar de la hofigal timp de 3 saptamani.
Cura cu argila se face astfel: se pune cantitate de o lingurita (nu se folosesc ustensile de metal sau plastic) intr-un pahar de sticla sau portelan peste care se toarna 150 ml apa plata. Primul pahar se pregateste seara si se bea a doua dimineata cu 30 min inainte de micul dejun. Dimineata pregatim pt inainte de pranz si la pranz pt inainte de cina. Cura se tine 3 saptamani, dupa care pt o perioada de 4-6 luni in fiecare luna se bea amestecul timp de 10 zile/luna numai dimineata. In perioada curei se evita alcoolul si grasimile de origine animala. Absorbantă, antioxidantă, cicatrizantă, antiseptică, antitoxică, bactericidă, argila poate fi utilizată cu succes în diverse afecțiuni (ulcer, gastrita, colita, enterocolita, infectii urinare, diabet zaharat tip II, hiper și hipotiroidie, spasmofilie, hipertensiune arterială de origine renală, probleme cu circulația arterială și venoasă, tulburări de menopauză, dereglări ale ciclului menstrual). Nu are efecte secundare, dar, ca orice tratament naturist, provoacă o aparentă deteriorare a stării generale de sănătate în prima săptămână de tratament, din cauza eliminării toxinelor din organism. Urina și scaunul pot prezenta modificări în această perioad㠖 miros urât, sediment închis la culoare.( http://www.sfat.info/revista/modules.php?name=News&file=article&sid=25 )
Mag anghinar se ia de 3 ori pe zi cate 2 pastile timp de 3 saptamani inainte de masa. Mai multe aici: http://www.naturaplant.ro/produse/730/Mag_Anghinar
Eu am inceput chestia asta acu o saptamana si ma simt mult mai bine. Nu sunt atat de stresata ca inainte, dorm mai linistita, si, deloc neglijabil, am dat jos 1.5 kg.

Gabici
'I tried to sniff coke once...the ice cubes got stuck up my nose!'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

eu am tinut cura de argila timp de 3 luni. nu stiu, mi-e greu sa spun daca a avut efectul scontat (eu am luat pt imunitate, am o infectie urinara de mult timp) pt ca in timpul acestei cure am mai luat si alte tratamente, naturiste/homeopate si nu as putea sa spun, da, uite, de la asta ma simt bine. oricum acum ma simt bine. ceea ce am observat eu in perioada in care am luat argila a fost ca nu imi mai cadea parul... adica parul meu era ca pe vremuri, super, si fara matreatza. dar nu pot spune ca la inceputul tratamentului am avut inrautatiri ale starii de sanatate sau scaune ciudate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Myhaella spune:

Salutare! Nu am citit informatiile de la link-uri insa, Laura, eu nu cred ca trebuie sa te chinui cu dieta de detoxifiere decat daca, Doamne Fereste, este vorba de o afectiune grava. Totul este sa adopti un stil de viata sanatos, adica sa consumi alimente cat mai putin prelucrate (nu semi-preparate, mezeluri, conserve din carne, produse de patiserie etc.), sa gatesti cat mai simplu (friptura la gratar sau rasol), sa consumi peste (preferabil oceanic) bogat in acizi grasi nesaturati, carne de pui, cat mai multe fructe si legume (dar nemodificate genetic, citeste cu atentie eticheta produselor din soia pentru ca am citit cu ceva timp in urma ca in Romania au fost cultivate suprafete extinse cu soia modificata genetic), sa gatesti cu uleiuri vegetale, sa consumi cat mai putin zahar rafinat (alb) si faina alba . Este foarte important sa bei 2 l. de apa plata (atentie! nu carbogazoasa) pe zi si ar fi bine sa bei si ceai negru si ceai verde ce au un puternic efect antioxidant. Pentu efectul antioxidant poti lua unele suplimente cum ar fi vitamina C si capsule cu untura de peste oceanic.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Aloe Vera,nu stiu daca e o metoda simpla sau nu,e ceva mai costisitoare,dar cred ca merita,plus ca rezolva si eventuale probleme de sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

ca veni vorba, stie cineva din proprie experienta ceva de Forever Living Products care au chestii pe baza de aloe?

Eu am facut o cura de detoxifiere o luna, mai demult asa: aloe vera de la FLP conform indicatiilor lor (parca de 2 sau 3 ori pe zi o lingura de gel) + dimineata si seara argila(adica apa de pe argila). cred ca in perioada aceea am consumat si chefir productie proprie(preparat din "ciupercute" cu apa, nu cu lapte. adica am primit chefirul sau cum s-o fi numind sub forma unei chestii gelatinoase, si o data la cateva zile puneam chestia aia cu apa,lamaie si zahar - nu era o problema, ca zaharul era mancat tot de "vietate"). analog cu chefirul e si ciuperca aia, acum la moda, kombucha, dar nu am testat-o indelung.
ei, si efectele dupa o luna au fost vizibile. in sensul ca principala mea problema e debitul exagerat la ciclu, si cand mi-a venit, dupa luna respectiva, a fost f redus ca si cantitate, + ca a durat doar 4 zile (unde la mine 7 zile e minim).
o alta cura pe care am incercat-o a fost: cruditati, fara lactate, fara zahar sub orice forma. uleiul era permis. a durat o saptamana, ca m-o palit poftele, dar dupa primele 2-3 zile, ma trezeam dimineata cu limba curata, fara mirosul neplacut, etc. am simtit pe mine ca sunt mai "curata".
ma bate gandul sa reincep o cura, dar imi trebe si mie support, + ca ciocolata asta e drogul secolului!

cine a scris de curand un topic cu cura de ulei, sa ne spuna si noua ce rezultate a vazut!

Mergi la inceput