Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(12)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irina_Claudia spune:

Doamne ajuta dragelor,

Va doresc si eu un post binecuvantat si bunul Dumnezeu sa ne ajute sa ne spovedim curat si sa ne invrednicim de hrana sfanta.
Eu mi-am propus pe langa postul de mancare sa sporesc rugaciunea si dragostea. Sa ne ajute Dumnezeu si Maica Domnului sa ajungem bucuriile Craciunului!

La biserica e minunat , se canta mereu colinzi, n-as mai pleca !!!



POZE

Irina + ingerasul Ioana
(4 ani)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Irina, pica foarte bine articolul pe care l-ai postat, ca sa nu-mi mai gasesc scuze ca alaptez si trebuie sa mananc bine si din cauza asta sa nu tin post.se poate manca bine si in post, mai ales ca asta e cel mai usor, se mananca peste destul de des.va mai spuneam eu odata, ca am tot fost ba gravida, ba alaptam, asa ca de mult n-am mai tinut post si m-am dezobisnuit, acum mi se pare foarte greu.dar si mai greu mi se pare sa tin post asa cum ar trebui, si de fapte rele, macar acum sa ma straduiesc mai mult sa fiu mai calma, sa ma rog, sa nu mai stau atat la calculator

mamica de trei copilasi : Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Dragelor,va doresc o zi binecuvantata si post usor!
Adita,asa e,tare greu e sa te reobisnuiesti cu postul.Am patit si eu.Prietena mea alapteaza,dar a tinut mereu post de carne vinerea,cu binecuvantarea duhovnicului.Oricum,fara rugaciune n-am putea posti nici macar cinci minute.Cel putin asa simt eu in ceea ce ma priveste.
Irina Claudia si eu am scos colindele de la naftalina .E tare frumos postul Craciunului!Daca o sa si ninga,va fi ca din poveste!Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Fetelor, Dumnezeu sa va ajute in toate, sa va intareasca in credinta si sa va dea pace in suflet. Este o perioada f speciala pe care e fain sa o traversam cum se cuvine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

si eu am inceput sa ascult colinde, am facut o fixatie in perioada asta pt unele cantate de niste copilasi

mamica de trei copilasi : Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Nora,bine a venit la subiect si post usor!
Cum va spuneam,a inceput postul si incep si eu sa-mi revin.
Ce rugaciuni cititi in post?
Eu am gasit un site(desigur ca voi il stiti)si ma indulcesc din el.

http://www.goarch.org/
O zi frumoasa ,cu inger pazitor care ne pazeste de ispite!
Doamne ajuta,

Ana,ai mail.
Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

''In our days it is impossible to be a half-hearted Christian: either you are fully there, or not at all''
hieromonk Seraphim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Joanna eu trebuie sa marturisesc ca abia cu chiu cu vai imi fac canonul dat de duhovnic(3 psalmi pe zi si Parclisul Maicii Domnului).Nu stiu cum se face ca nu gasesc 20 de minute linistite sa ma rog si eu.Mereu ma trage careva de maneca,iar seara sunt asa de obosita,ca nu ma simt in stare sa ma rog.Dar incerc sa spun toata ziua rugaciuni scurte,cat de cat sa ma mentin cu mintea la Dumnezeu.Dar stiu ca nu e suficient.Uite asa credinta mea se imputineaza si slabeste.
Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Buna dimineata!Chiar nu e nimeni pe aici?Unde sunteti dragelor?Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

si eu sunt p-aici:)

marti mi-a ajutat Dumnezeu si-am tinut postulieri n-am reusit.Da nu ma dau batuta.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Sabina

si eu sunt p-aici:) marti mi-a ajutat Dumnezeu si-am tinut postulieri n-am reusit.Da nu ma dau batuta.

Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.
Foarte bine,cu un pic de lupta toate se reusesc.Eu nu stiu ce sa fac ca sa-mi vina pofta de mancare,inghit cu chiu cu vai cate ceva,in afara de cafea si paine parca toate imi stau in gat.Al meu ma cearta ca nu mananc mai bine,mai ales ca tin post.Am facut aseara ciuperci,dar abia am mancat un castronel,desi au iesit foarte bune.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput