Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(12)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Buna fetelor,

Si eu sunt pe aici. Am inceput postul viteaza rau, dar ieri a venit la mine o prietena care mi-a adus fornetti cu branza. Asa ceva imi aducea si pana acum si nici ieri nu a schimbat nimic. Si de dragul ei am mancat si eu 2, ce sa fac. E asa de delicat...sa nu jignesti pe cei din jur, sa tii si postul...desi cei din jur ar trebui sa stie ca suntem in Post, nu?!!

De azi vreau sa ma cumintesc ! Pace in suflet va doresc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

fetele, si eu is pe aici, dar voi intra mai rar, acum sunt superocupata cu fotografiile...

daca vreti, mai bagati un ochi sa mai vedeti ce am mai facut:)
http://www.trekearth.com/members/dada/photos/
si
http://www.treklens.com/members/dada/photos/

va pupic:)
anca


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by gandacelu

fetele, si eu is pe aici, dar voi intra mai rar, acum sunt superocupata cu fotografiile...daca vreti, mai bagati un ochi sa mai vedeti ce am mai facut:)
http://www.trekearth.com/members/dada/photos/
si
http://www.treklens.com/members/dada/photos/va pupic:)
anca

mami de ileana si ioachim


Apropo de fotografii,nu imi adu aminte,ca alaltaieri am pus aparatul digital pe carcasa pc-ului si a cazut in cana de ceai aflata alaturi.Asa ca adio aparat,camera web,etc..Acum trebuie sa cumparam altul si vorba ta,avem toate cele necesare,in afara de bani.Dar cu Dumnezeu inainte !P.S.Cel mai mult imi place cea cu Biserica Rusa.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by star33

Buna fetelor,Si eu sunt pe aici. Am inceput postul viteaza rau, dar ieri a venit la mine o prietena care mi-a adus fornetti cu branza. Asa ceva imi aducea si pana acum si nici ieri nu a schimbat nimic. Si de dragul ei am mancat si eu 2, ce sa fac. E asa de delicat...sa nu jignesti pe cei din jur, sa tii si postul...desi cei din jur ar trebui sa stie ca suntem in Post, nu?!!De azi vreau sa ma cumintesc ! Pace in suflet va doresc!!
yam,yam In Postul Pastelui am mancat cu seninatate fornetti cu pizza,fiind sigura ca-s de post.Am aflat abia in ultima saptamana ca nu-i asa.Eu de obicei refuz ce mi se ofera de dulce si ma scuz,explicand ca tin post.Pana acum nu s-a suparat nimeni(sper)Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Fetelor eu va doresc post usor, eu ma bucur ca am intrat in post, cel mai bine ma simt cand tin post de altfel bucuria mea ca nu mai e plin frigiderul cu proteine animale
si mie imi plac colindele foarte mult ce bine ca mi-ati amintit ma duc sa pun niste colinde

Nu stiu cum se face ca uit tot timpul sa spun totul la spovedit cand ajung acasa imi amintesc ca iar am uitat ceva si tare rau ma simt , acum cred ca o sa-mi fac o lista si ma duc cu pacatele scrise sper sa nu se plictiseasca parintele

Nimic fara Dumnezeu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina_Claudia spune:

BellaDonna iti spun cum fac eu cu spovedania: de obicei ma spovedesc sambata seara si-mi pregatesc lista dinainte. (acu' cativa ani obisnuiam sa-mi scriu in fiecare zi pacatele pe lista ...ce ravna aveam..!!) Daca imi amintesc ceva ce nu am spus , mai spun duminica dimineata chiar inainte de Sf.Liturghie sau daca parintele e ocupat spun inainte de Sf. Impartasanie. Doamne ajuta!

POZE

Irina + ingerasul Ioana
(4 ani)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

da, cu lista e cel mai bine, ca sa nu uiti ceva.problema e ca niciodata nu-mi gasesc timp s-o fac din timp, sa fiu sigura ca am trecut tot. ar fi bine daca as reusi sa fac cum spunea Irina Claudia, sa scriu in fiecare zi

mamica de trei copilasi : Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Daaa,asa e,ce bine daca am putea scrie in fiecare zi ce am facut rau.Imi propusesem si eu asta la un moment dat.Problema e ca fac atatea rele ca ar trebui sa stau cu carnetelul in mana incontinuu.Dar macar seara ar trebui sa incercam un examen de constiinta in scris.Din cate stiu eu calugarii in general tin un jurnal in care isi noteaza gandurile,trairile ,etc..Eu citesc acum "Jurnalul ultimului duhovnic de la Optina",e extraordinara cartea,si e o lectura foarte potrivita in post.Ieromonahul Nicon povesteste viata lui interioara,cam din clipa in care a inceput sa traiasca constient ortodoxia si apoi viata din manastire,convorbirile cu staretul sau,etc..
Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Claudia, Irina si Adita,
multumesc
adevarul e ca de mult timp zic ca sa tin un jurnal sau sa scriu in fiecare zi ce fac (pacatele)ca altfel intervine uitarea si parca se depune pe creierul meu o ceata si nu mai stiu nimic, dar......lenea bat-o vina , sau bata-l vina
am sa incerc sa fac rost de cartile recomandate, apropo ce colinde ascultati ...

Nimic fara Dumnezeu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Dragelor,eu sunt ocupata cu un curs doua zile,dar mai arunc cate un oki pe aici!Va pupic pe toate,sanatate la bebelasi si burticute,si post usor!Doamne ajuta!Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput