Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(12)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Fetelor, am gasit ceva foarte frumos la Pr. Arsenie Papacioc:

Orice varsta ai avea, tine aripile intinse!
Nu exista batranete. Exista numai tinerete, numai forta, numai zbor. Astia sunt ani pe care i-a facut Dumnezeu asa, dupa socotelile lui. Dar, oricare ar fi varsta, nu este nici un motiv sa nu tii aripile intinse!

A aparut o carte a Printelui, "Scrisori catre fiii mei duhovnicesti". A citit-o cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by amuleta

Sanatate tuturor bolnavilor, trupesti si sufletesti si Dumnezeu sa va pazeasca de rau.
O sa scriu mai rar pe forum, poate deloc dar sa stiti ca nu am murit. Va urez Craciun fericit de pe-acum, cu liniste si pace-n suflete si case. Cu drag,
Anemaria

Da te rog eu nu ne parasi de tot,mai ales ca se apropie si postul!Astazi il serbam pe Sf. Mina.""Ce sa faca cei ce au pagube in casele lor ?Cea mai folositoare rugaciune pentru cei ce au fost pagubiti sau jefuiti este Acatistul Sfantului Mucenic Mina, cu o zi de post. Paguba pe care o sufera cineva este considerata ca o milostenie la Dumnezeu; ea nu este trecuta cu vederea. In Biserica Ortodoxa, cel mai grabnic ajutator pentru pagube si furturi este Sfantul Mare Mucenic Mina. De aceea, in asemenea cazuri, ii citim cu post si evlavie acatistul si unele rugaciuni. Multi din cei ce fac aceasta cu credinta, afla lucrurile disparute si pe cei ce le-au rapit." ( din "lumina si faptele credintei" - P. Cleopa)"Bucura-te, iubita Speranta a lui Hristos ! Domnul cel milostiv îi iubeste pe robii Lui si le trimite necazuri pe pamânt pentru ca în suparari sufletul sa învete smerenia si sa se lase în voia lui Dumnezeu si pentru ca în dureri sa aflam pacea de care spune Domnul: "Învatati de la mine, care sunt blând si smerit cu inima, si veti afla odihna sufletelor voastre." Am fost la magazin pentru a va trimite o icoana cu Maica Domnului, dar nu au cum vreti dumneavoastra. Rugati-va la Maica Domnului si la Sfântul martir Mina, si o vom gasi. Nu este nevoie sa o anuntati [probabil icoana se pierduse], trebuie sa ne lasam în voia Domnului. Asa este mai bine. Spuneti-i celui caruia îi apartine icoana: Maica Domnului îl va milui, numai sa-i multumeasca lui Dumnezeu pentru toate, Domnului si Maicii Domnului" (din scrisoarea II - Sf. Siluan Athonitul) "
Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by star33

Fetelor, am gasit ceva foarte frumos la Pr. Arsenie Papacioc:Orice varsta ai avea, tine aripile intinse!
Nu exista batranete. Exista numai tinerete, numai forta, numai zbor. Astia sunt ani pe care i-a facut Dumnezeu asa, dupa socotelile lui. Dar, oricare ar fi varsta, nu este nici un motiv sa nu tii aripile intinse! A aparut o carte a Printelui, "Scrisori catre fiii mei duhovnicesti". A citit-o cineva?

Ce frumos!Eu n-am citit cartea,azi luam si noi banii,poate dau o raita pe la Sophia sa cheltui nitel Vreau sa-mi cumpar Jurnalul ultimului Staret de la Optina.www.sophia.ro/images/carti/196.jpg" target="_blank"> http://www.sophia.ro/images/carti/196.jpgIrina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by star33

A aparut o carte a Printelui, "Scrisori catre fiii mei duhovnicesti". A citit-o cineva?



din facultate am citit-o:) o recomand

am fost si la Sf. Mina, dar nu am stat, ca era o coada mult mai lunga decat stiam eu ca se sta la Sf. Mina:)

am facut si poze


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by gandacelu
am fost si la Sf. Mina, dar nu am stat, ca era o coada mult mai lunga decat stiam eu ca se sta la Sf. Mina:)am facut si poze

mami de ileana si ioachim


Anca,pe la ce ora ai fost?Ca pe la 11 si ceva am ajuns si eu acolo.Si am facut si poze.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

FETELOR, CITITI AICI
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61651

POATE PUTETI AJUTA CU VREO INFORMATIE, VA ROG CITITI!!!!



irina, si eu tot cam atunci am ajuns, am stat o ora si apoi am plecat

daca intrati pe linkurile de poze puse anterior, vedeti doua poze facute azi (pe fiecare cate una) si o poveste care pe mine m-a terminat (poza cu micutii cersetori)

irina, vreau sa-ti vad pozele:)


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

buna dimineataaaaaa, zice Sabina cu o voce iesita din caverne.

Irina B, am ragusit si eu....



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

fetele, v-am scris un mesaj de o juma de ora pe care l-am sters din greseala desigur ca ma oftic, ca era f interesant si nu ma mai simt in stare sa reiau - era despre o carte pe care v-o recomand: Oliver Sacks - Omul care isi confunda sotia cu o palarie
si v-am descris cateva din cazurile de acolo, si meditatiile mele legate de ele

va fac un rezumat: s-a descoperit ca nimic din ce traim nu se pierde, ci ramane inregistrat pe creier (poate fi readus la realitate prin stimularea unor centri nervosi)- asadar exista un flux continuu al constiintei - faceam legatura cu Judecata de Apoi, cand vom fi judecati de noi insine, nu de altcineva, de propriile noastre fapte, de propria noastra constiinta

nu mai am putere sa reiau, imi pare rau, scrisesem destul de mult, era deja un tratat hahaha

poate daca cititi cartea, vom discuta impreuna


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

gandacel, mai zi de carte.editura, an de aparitie etc.

Doctoratul meu e despre memorie(in formarea timpului muzical).



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

O zi buna,dragelor!
Gandacel,pozele mele au iesit tare intunecate si de aceea nu le-am mai pus.N-am citit cartea de care spui,dar citesc acum "Marii initiati ai Indiei si parintele Paisie"(o recomandase Adriana mai de mult ).E foarte interesanta,am citit deja o jumatate din ea(am cumparat-o ieri de la Sophia).Asta noapte pe la 12 eram cufundata in lectura,cu greu am lasat-o din mana.Am cumparat si Jurnalul de care v-am povestit.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput