Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(12)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by conchita
Gandacelule, nu ne mai anunta atata, ziiii odata. asa facusi si cu povestea despre trecerea de la ateism la credinta. adica ne lasasi cu okii in soare.

Daaa,subscriu,ca si eu asteptam continuarea la povestea nr.1.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Fetelor, am citit si eu Acatistul Sf. Nectarie ieri...si as vrea sa il citesc mai des, sa ma ajute si pe mine Sfantul asa cum a ajutat atata lume...am mare tulburare sufleteasca si am inceput sa rog Sfintii sa ma ajute. Nadajduiesc sa nu raman fara raspuns!


Gandacelule, sa te faci bine!! Ce e cu lesinurile astea, ne sperii. Sa ai mare grija de tine !!

Daaa si eu as vrea sa ne povestesti...daca esti draguta...daca vrei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Sanatate tuturor bolnavilor, trupesti si sufletesti si Dumnezeu sa va pazeasca de rau.
O sa scriu mai rar pe forum, poate deloc dar sa stiti ca nu am murit. Va urez Craciun fericit de pe-acum, cu liniste si pace-n suflete si case. Cu drag,
Anemaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Anemaria (ce frumos nume ai ), ne era tare bine cu tine aicea. Sa vii cat de des poti. Sper ca nu te-a suparat nimenea....

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

am fost azi dimineata la Radu Voda, dar nu ma simt in stare sa povestesc (o fi influenta fotografiei in viata mea?:) nu mai gesesc sprijin in cuvinte, pur si simplu:))

era Liturghie, era putina lume, se canta asa frumos, se slujea asa smerit... si moastele...

am fost atat de bucuroasa ca am ajuns acolo, si imi pare asa de rau ca n-am cunoscut mai demult manastirea... e exact pe sufletul meu... o sa mai vin, e un balsam pentru suflet

o sa va spun si cu lesinul, dar trebuie sa fiu in dispozitia necesara (despre convertirea mea nu mai promit sa va spun, ca e o poveste ATAT de lunga, iar pe mine au inceput a ma obosi cuvintele...


amuleta mica, sa te retragi sa-ti fie bine... noi o sa-ti ducem TARE dorul, dar nu se poate sa nu recunosc ca e mai bine fara internet

Doamne ajuta!

si ioachim e mai bine, aproape i-a trecut, si eu cu spatele... numa de bine la noi, speram si la voi!

va imbratisez!

ps: conchi, merci de sugestii, mai baga! stiu, am un superaparat, mai trebuie insa sa invat sa-l folosesc...


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

na ca am uitat sa va zic, poate nici nu banuiati: am facut si poze la Manastire:) o sa vi le arat mai pe seara...

si cum faceam poze, urca pe langa noi un calugar, apoi mi-am dat seama ca era cred staretul - semana foarte tare cu Inaltul Serafim, ca eu ramasem cu ochii holbati, gata-gata sa ma reped sa iau o binecuvantare (cred ca l-am si contrarit pe Parinte cu figura mea, ca a intors capul sa vada ce aveam: ramasesm asa, cu o juma de avant: sa iau sau sa nu iau binecuvantarea?:))

poate imi spun fetele care stiu cine era

apoi am mers la Libraria Sophia unde am luat o carte cu Sf. Siluan (de conferinte asupra operei sale) si alta cu Viata Cuv. Paisie Aghioritul... ar trebui pus un afis la intrare: lasati orice ban voi cei ce intrati aici

pupici!


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by gandaceluar trebui pus un afis la intrare: lasati orice ban voi cei ce intrati aicipupici!

mami de ileana si ioachim


Gandacel,ce bine ca o sa mai vii,poate ne intalnim acolo duminica sau in alte zile(vineri la maslu,de exemplu) .Eu m-am indragostit de manastirea asta de prima oara cand am intrat in ea.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Anca,si eu speram ca era doar figurativ...ai grija de tine.Vrem pozici...vrem pozici...Da tu esti prietena buna cu aceste jucarii numite cuvinte.Adevarul e ca te inteleg si nu insist sa povestesti decat daca tu crezi ca ne folosim si tu nu iti strici linistea sufleteasca.Eu cu sotul practicam de o bucata de vreme o fraza ce incepe si se termina cu''pune paza gurii tale''insotita de ochi zimbitori.E tare greu si mai vine si postul ...Doamne ajuta.
Asa cum va spuneam de Sf. Nectarie ca ne-a permis mie si sotului sa ne luam de-o mina asa si Sf.Mina are atata prietenie pentru noi cat nu meritam.N-a fost odata sa-i chemem numele in ajutor si sa nu vina sa ne sprijine.Iar eu tot nu am reusit sa-i traduc acatistul ..off inca mai incerc .Anto aveai dreptate ca atunci cand ni se par lungi acatistele noi ne-am indepartat de rugaciune si de Dumnezeu.Cand citesc cu inima un acatist si o iau de la capat ca nu m-am saturat de frumuseatea lui atunci se bucura Domnul ca ne rugam Lui prin sfinti caci ei au fost oameni indumnezeiti...Da ce tot spun eu aici???Voi stiti atat de bine toate astea..Eu le spun si pentru mine ca pacatul meu sa nu ma faca sa uit si ....sa vad acatistele lungi si genunchii obositi..sau prea obositi.
Anemaria sa-ti fie sufletul plin de lumina
Va imbratisez cu drag,eu pacatoasa,

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

''In our days it is impossible to be a half-hearted Christian: either you are fully there, or not at all''
hieromonk Seraphim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Fetelor, se cunoaste ca se apropie postul. Toate patim cate ceva. :( Eu ma uit cu un ochi la ce scrieti ca m-am facut cu o "belle conjuctivite" cum a spus nenea dr., da' consider ca-s norocoasa pe langa voi. Eu va doresc din suflet multa sanatate! Si voua si copilasilor! Doamne ajuta sa va faceti bine!
Joanna, cura aia cu bere nu e buna pt. mai multe boli? Vezi ca nu-i de gluma cu E-coli, sigur ai scapat de ei?
Gandacelule, pai eu nu ma uit niciodata la ac! Doar cat sa ma asigur ca-i la prima lui unica folosintza :), pe urma nu pot sa vad cand intra in carne, brrr!
Mi-ati scormonit dorul de manastiri...
Doamne ajuta!
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan si bb din burtica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Anto,am scapat ..ca asa spune si doctorita si eu ma simt bine...slava Domnului.

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

''In our days it is impossible to be a half-hearted Christian: either you are fully there, or not at all''
hieromonk Seraphim Rose

Mergi la inceput