Crestinismul intre credinta si indoctrinare (4)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mate spune:

quote:
Originally posted by xenocid

Despre cum se naste "sfanta traditie" :

http://www.gandul.info/2005-11-07/actual/o_danie

*segmentation fault*



...kiar mi-era dor de Dinescu...Cat despre spectacolul desantat pe care il ofera teoctist si klica lui....

Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)
Christinel
New Zealand

...wish you were here...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Continuam alergarea cu:

http://cotidianul.ro/index.php?id=2730&art=5619

*segmentation fault*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Emilia, exista o istorie a contraceptiei scrisa de un protestant, www.sermonaudio.com/search.asp?currSection=sermonstopic&keyworddesc=Birth Control&keyword=Birth Control" target="_blank">Charles Provan, care a adunat toate referintele referitoare la contraceptie atestate. Nu a gasit nici una inainte de inceputul secolului 20 care sa aprobe contraceptia. Mijloace abortive existau insa de multa vreme, chiar din antichitate, ceea ce inseamna ca da, a existat intotdeauna o minoritate care a fost de acord cu ele, dar aceasta nu era formata din crestini.

Am citit multe argumente pro si contra contraceptiei si avortului, pe mine personal m-au convins cele prolife in orice circumstante, ca principiu. Atitudinea neechivoca a BC in aceasta privinta recunosc ca imi este foarte la inima, pentru ca "sacralizarea" conceptiei si nasterii vietii mi se pare esentiala pentru respectarea demnitatii umane.

Papa Ioan Paul al II-lea spunea mereu ca placerea iubirii nu trebuie separata de procreatie. Sexul si facerea de copii nu sint scopuri in sine, diferite. Iar expresia "a face un copil" e injusta. Copilul e un subiect diferit de mine, cu o vointa de viata data de Dumnezeu, nu e ceva ce am stabilit eu sa fac intr-un moment sau altul si, daca nu se poate, sa merg pina in pinzele albe sa se intimple. BC condamna la fel de mult ca preconceptia fertilizarea in vitro, adica procreatia fara iubire. Sau alegerea sexului copilului (sau/si avortarea copilului de sex nedorit). Pentru ca e o lipsa de respect pentru om. Inseamna ca fiecare dintre noi sintem dispensabili.

Pentru a limita numarul copiilor exista optiunea abstinentei (care suna desuet, sint de acord, azi, dar Biserica, daca are principii si sustine un Iisus care se adreseaza intregii umanitati, peste spatiu si timp, nu si le schimba dupa cultura timpului). Din acest motiv, BC accepta practica calendarului cu conditia ca in zilele fertile sa existe abstinenta completa (nu alternative ca sexul oral, care este acceptat de BC doar ca preludiu, si evident numai intre soti). Iubirea, sexualitatea si procreatia sint un tot care nu poate fi separat fara atingerea demnitatii umane. Toate aceste probleme delicate sint discutate de catolici sub titlul www.theologyofthebody.net/" target="_blank">Teologia corpului (dupa numele cartii Papei Ioan Paul al II-lea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

In ceea ce priveste articolele pe care ni le-a oferit Xenocid ca o palma triumfatoare,

Cit timp BO n-o sa spuna adevarul, chiar daca e altul decit ar fi vrut sa fie, n-o sa fie credibila si o sa amarasca multi credinciosi ortodocsi. Pe mine ma dispera acest dispret pentru adevar si pentru trecut: am ajuns azi din intimplare pe articolul romanesc din wikipedia referitor la BOR. E o lunga, lunga litanie de aberatii pesudoistorice, o istorie contrafacuta (in care dacii au fost primul popor crestin, de la care s-a intins crestinismul in toata Europa, ca sa mentionez numai partea cea mai putin subtila)

Atita timp cit adevarul e relativizat si neasumat, iar istoria aranjata dupa cum ne convine mai bine (ca si Biblia la neo neo protestantii extremi, pace Flavia, Jocelyn, Emilia), nu vad cum cei din afara Bisericii vor cunoaste vreodata partea profunda a teologiei rasaritene. Adevarul va ramine amestecat in aberatie, si cei mai multi vor zice, ca xenocid, de fapt nu e nici un adevar, peste tot e abureala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

quote:
Originally posted by myrrha

In ceea ce priveste articolele pe care ni le-a oferit Xenocid ca o palma triumfatoare,



Nicicand, nimanui nu i'am intins o palma decat ca sa'l ajut sa se ridice. Asa ca asta nu o accept nici ca metafora.



*segmentation fault*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by xenocid
Nicicand, nimanui nu i'am intins o palma decat ca sa'l ajut sa se ridice. Asa ca asta nu o accept nici ca metafora.


alo, toa'su de la coada la bancomate, ati incurcatara verbu'. la nivelul dvs se poate numai cobori. dar daca nu fuse o greseala, ci despre "a se ridica" e vorba, imi imaginez ca atata fapta morala puteti sa faceti dupa ce tot tovarasia voastra i-ati dat omului branci sa cada.

mai bine duceti-va si aveti grija de musafirii din provincie pe care i-ati abandonat in 116, lasati-i pe neajutoratii de pe topic in grija lui Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

...si in plus esti previzibila ca un meci al echipei Gloria Bistrita

*segmentation fault*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

PTIIII, MAAARE DOMN!

quote:
Originally posted by xenocid

...si in plus esti previzibila ca un meci al echipei Gloria Bistrita

*segmentation fault*




...unii dau prea mult din din coate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by xenocid

Continuam alergarea cu:http://cotidianul.ro/index.php?id=2730&art=5619*segmentation fault*

Si care e legatura cu subiectul in discutie?Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by conchita

[size=1]
quote:
Originally posted by xenocid

Despre cum se naste "sfanta traditie" :
http://www.gandul.info/2005-11-07/actual/o_danie
esti pe dinafara rau de tot,

Sunt de acord Xenocid, daca tot ai adus aceste articole in discutie,nu pot decat sa concluzionez citindu-le: la cate fac unii dintre ierarhii sau preotii Bisericii,e de mirare ca Biserica a supravietuit veacurilor Ceea ce-mi dovedeste inca odata ca Hristos si-a pastrat cuvantul:Aceasta este Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui!Caci indiferent de cate greseli facem noi ca si crestini,mireni sau preoti,invatatura Bisericii a triumfat si va triumfa,pentru ca e invatatura lui Hristos,care nu depinde de vrednicia noastra.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput