Crestinismul intre credinta si indoctrinare (4)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

quote:
Originally posted by xenocid

quote:
Originally posted by lucia_cs

Da' eu cu ce am gresit de nu am primit sarlame?

_

Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!


Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny



Pentru ca nu ai stiut exact ce sa ceri


*segmentation fault*



Da' tie nu-ti scapa nimic?

sarlame...

_

Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!


Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

quote:
Originally posted by xenocid

quote:
Originally posted by lucia_cs

Da' eu cu ce am gresit de nu am primit sarlame?

_

Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!


Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny



Pentru ca nu ai stiut exact ce sa ceri


*segmentation fault*



Buna copii,

Eu nu ma mai bag sa dezleg si sa lamuresc, le-am lamurit pentru mine ...dar vreau sa fiu cu buna dispozitie pe aici. Si nu ca m-as da batuta pentru ca numai ieri am fost la Biserica Ortodoxa (sic), si m-am rugat si apoi la cimitir si am aprins doua lumanari pentru sufletele bunicilor sotului meu (spre ingrozirea si revolta unora...) si a fost o zi superba.

Si de data asta, pentru ca am fost cuminte , am mancat ciorba de pui cu bors romanesc, conform Traditiei, , si mamaliga romaneasca traditionala (astea le-am facut io, nu le-am primit de-a gata) cu branza si ceapa ca o olteanca ce sunt.

Deci am doua pacate: sunt si ortodoxa, sunt si traditionala, aoleu sa vezi ce ajung eu in iad, dar macar ajung cu burtica plina de mancaruri traditionale.

Un pupic maaare pentru Impreuna (vedeti mai ca nu mananc pe cei ce nu sunt ortodocsi???) , pentru Anda, salutari lui Xenocid care sta ce sta si se mai baga un pic.



Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by dyana

quote:
Originally posted by xenocid

quote:
Originally posted by lucia_cs

Da' eu cu ce am gresit de nu am primit sarlame?

_

Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!


Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny



Pentru ca nu ai stiut exact ce sa ceri


*segmentation fault*





Si de data asta, pentru ca am fost cuminte , am mancat ciorba de pui cu bors romanesc, conform Traditiei, , si mamaliga romaneasca traditionala (astea le-am facut io, nu le-am primit de-a gata) cu branza si ceapa ca o olteanca ce sunt.

Deci am doua pacate: sunt si ortodoxa, sunt si traditionala, aoleu sa vezi ce ajung eu in iad, dar macar ajung cu burtica plina de mancaruri traditionale.

Un pupic maaare pentru Impreuna (vedeti mai ca nu mananc pe cei ce nu sunt ortodocsi???) , pentru Anda, salutari lui Xenocid care sta ce sta si se mai baga un pic.



Diana




gata, m-am linistit! Sunt cea mai buna ortodoxa! Nu mai vreau la protestanti!

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Despre cum se naste "sfanta traditie" :

http://www.gandul.info/2005-11-07/actual/o_danie

*segmentation fault*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilia B. spune:

myrrha, fiecare reformator a avut o anumita cantitate de revelatie (spus intr-un mod tare limitat) in plus fata de sistemul religios din care a derivat.
Calvin, Luter, Wesley au repus la locul de cinste unele aspecte teologice fumdamentale, care au fost "poluate" de-a lungul istoriei bisericii crestine.
Dar asta nu inseamna ca au avut o intelegere a TUTUROR implicatiilor teologice in viata cotidiana. Daca ar fi facut-o, ar fi fost perfecti, sau un al doilea Isus...

Nici eu nu am pretentia de a fi una care intelege in totalitate maniera in care principiile crestine pot fi exprimate, traite in cele mai marunte lucruri zi de zi, dar... imi dau silinta, sunt pe strada asta...

In ceea ce priveste numarul de copii intr-o familie, eu una cred ca Dumnezeu a pus la dispozitie fiecaruia libertatea de a-si cantari capacitatea spirituala, psihologica, financiara pentru a creste copii, si de a se decide in functie de asta!

Aprob si pe mamele care se opresc la 1 copil, si pe cele care se opresc la 2, sau la 4, sau la 8! Dar care o fac exersandu-si liberul arbitru!
Fiecare isi stie limitele!

Mi se pare in schimb pura stupiditate (in ziua de azi, cu cantitatea de informatii la dispozitie, cu atatea materiale de studiu) sa "te pui in pat" fara sa tii cont de consecinte, sa faci copii "cati da Domnul", si sa nu fii capabil sa le fii mama la care au dreptul, sa trebuiasca sa ii neglijezi, ca sa ii faci mari, si sa te condamne ca n-ai stiut sa te opresti. Nu ca si-ar uri fratiorii, dar... ceva din el ii spune ca nu ai stiut sa cantaresti lucrurile...
Vrem-nu vrem, ne nastem cu firea pacatoasa, care are "in pachet" nerabdare, iritare... (ale caror limite evident difera de la mama la mama), si nu putem nega ca astea influenetaza ingrozitor de negativ caracterul copiilor pe care ii crestem.
Dupa parerea mea, copiii ori ii cresti bine, ori nu-i mai cresti deloc!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by xenocid

Despre cum se naste "sfanta traditie" :
http://www.gandul.info/2005-11-07/actual/o_danie


esti pe dinafara rau de tot, nika nou in asta. stii ce e aia sfanta traditie inainte sa o pui in ghilimele ca un nea ghita al culturii religioase ce te gasesti? ce are articolul lui dinescu ccc cu sfanta traditie, altceva decat cacofonia uzuala in logica pe care cu nesat o copiezi si tu?

la preot inteleg ca nu te-ai duce sa te ierte ca iti bati joc de ce le e drag altora, absolut gratuit, dar la shrink ai incercat? btw de obsesia pe care o dezvoltasi pentru ortodocsi. iti roade ficatii, maica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Ma plictisesti ca o dupa-amiaza ploioasa de luni

*segmentation fault*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by xenocid

Ma plictisesti ca o dupa-amiaza ploioasa de luni

*segmentation fault*



tu pe mine nu, ma interesezi profund in calitatea ta de ateu agresiv. ca luni d.a. pe ploaie se pot face multe, de pilda studii pe insurgentii netului, imaginatie sa ai. dar de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

...ca o sedinta cu parintii
...ca o coada la bancomat
...ca o vizita din provincie
...cat o tura cap-cap cu 116


*segmentation fault*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilia B. spune:

quote:
Originally posted by myrrha

De fapt, pina in 1930 nici o denominatie crestina nu a acceptat nici un fel de contraceptie...

oficial nu s-a luat nici o pozitie, dar eu una sunt sigura ca intotdeauna de-a lungul secolelor, toate familiile care aveau respect pentru copiii lor, constienta calitatii oamenilor pe care ii genereaza(inclusiv cele crestine) si-au pus problema contraceptiei, in formele pe care le aveau la indemana.
Problema a ramas musamalizata, pentru ca... majoritatea leaderilor aveau si ei masura lor de intelegere a proiectului pe care Dumnezeu l-a instituit ptr om.
Dar sunt sigura ca intotdeauna a existat si minoritatea...
Si dupa cum evident se stie, majoritate numerica nu inseamna neaparat majoritate obiectiva, -care sa aiba siguranta aprobarii lui Dumnezeu-(repet, ma refer strict la aspectul copiilor in familie).

Nu ne-au ramas prea multe marturii despre framantarile zilnice ale familiilor secolelor trecute, ptr ca in primul rand avem asteptari gresite de la secolele trecute, si uitam ca noi traim intr-o era care are cultul detaliului.
Asa ceva nu exista chiar si numai la o aruncatura de bat - istoric vorbind, numai la 100 de ani in urma.




Mergi la inceput