Crestinismul intre credinta si indoctrinare (4)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

myrrha

anda si eu am fost cuminte si mi-a facut soacra-mea sarmale. sic

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Da' eu cu ce am gresit de nu am primit sarlame?

_

Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!


Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

quote:
Originally posted by lucia_cs

Da' eu cu ce am gresit de nu am primit sarlame?

_

Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!


Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny



Pentru ca nu ai stiut exact ce sa ceri


*segmentation fault*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

quote:
Originally posted by lucia_cs

Da' eu cu ce am gresit de nu am primit sarlame?

_

Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!


Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny



Hai in Ro ca no sa mai scapi de ele

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilia B. spune:

sa ma bag? sa nu ma bag?...
Ma bag, dar numai un pic.
Mai intai, salut Elena, salut Anda, salut conchita, salut irina!...
uite, dupa luni de zile, nu'sh ce-mi veni sa mai deschid si eu forumul DC...

mai intai, ma prezint ca una care a gasit ca Ortodoxia e un sistem in mare contradictie cu Sfanta Scriptura...

De ce sa fie prezervativul un pacat?
Daca nu ma insel, indemnul de "inmultiti-va si umpleti pamantul" a fost dat INAINTE DE CADERE!
Daca as avea si eu o gradina Eden acuma in jur, l-as arunca cat colo de cauciuc...

Semnificatia gestul lui Onan dupa parerea mea, iti scapa, gandacelu'.

Imi amintesc ca s-a mai discutat despre asta pe la Femina Intim, acum vreun an...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Emilia, poate gandacelului ii scapa semnificatia gestului lui Onan, dar ce parere ai de Luther (initiatorul reformei protestante):

quote:

"[T]he exceedingly foul deed of Onan, the basest of wretches . . . is a most disgraceful sin. It is far more atrocious than incest and adultery. We call it unchastity, yes, a sodomitic sin. For Onan goes in to her—that is, he lies with her and copulates—and, when it comes to the point of insemination, spills the semen, lest the woman conceive. Surely at such a time the order of nature established by God in procreation should be followed. Accordingly, it was a most disgraceful crime. . . . Consequently, he deserved to be killed by God. He committed an evil deed. Therefore, God punished him" (Commentary on Genesis)



Sau de Calvin?

quote:

The voluntary spilling of semen outside of intercourse between man and woman is a monstrous thing. Deliberately to withdraw from coitus in order that semen may fall on the ground is doubly monstrous. For this is to extinguish the hope of the race and to kill before he is born the hoped-for offspring" (Commentary on Genesis).


Sau de John Wesley (fondatorul Bisericii Methodiste)?

quote:

Onan, though he consented to marry the widow, yet to the great abuse of his own body, of the wife he had married, and the memory of the brother that was gone, refused to raise of seed to his brother. Those sins that dishonor the body and defile it are very displeasing to God and evidences of vile affections. Observe, the thing which he did displeased the Lord—and it is to be feared; thousands, especially of single persons, by this very thing, still displease the Lord and destroy their own souls" (Commentary on Genesis)


Sau de toti protestantii pina la 1930, care aveau fix aceeasi pozitie cu catolicii si ortodocsii in problema contraceptiei, dar apoi incet-incet si-au schimbat-o (o data cu timpurile), astfel incit au ajuns in anii '70 sa militeze pentru avort, iar dupa ce acesta a devenit legal in SUA, in '73, sa isi schimbe pozitia din nou, pro life?
Ce incredere pot avea ca nu o sa vina peste 10 ani sa imi spuna, am interpretat gresit, ai facut un pacat, dar asta e viata?

Cind tii cu tot dinadinsul la ideea ta, poti gasi argumente pentru ea in orice text, inclusiv in Biblie. Dar daca iti alegi o religie dupa cit iti e de confortabila, si mulezi adevarul dupa cum iti convine azi sau miine, la cine te vei duce cind vei avea cu adevarat probleme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Evreii, care accepta contraceptia hormonala (dupa ce parintii au deja 2 copii, de ambele sexe), nu accepta prezervativul sau coitus interruptus tocmai din cauza pasajului biblic referitor la Onan. Ar fi greu de sustinut teza ca intimpina dificultati in intelegerea Vechiului Testament... Mai multe www.jewfaq.org/sex.htm" target="_blank">detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

quote:
Sau de toti protestantii pina la 1930, care aveau fix aceeasi pozitie cu catolicii si ortodocsii in problema contraceptiei, dar apoi incet-incet si-au schimbat-o (o data cu timpurile), astfel incit au ajuns in anii '70 sa militeze pentru avort, iar dupa ce acesta a devenit legal in SUA, in '73, sa isi schimbe pozitia din nou, pro life?


myrrha , ai putea sa-mi dai si mie o sursa, un link, unde pot gasi informatiile astea ? esti sigura ca e vorba de toate bisericile protestante care au ajuns sa militeze pentru avort ?
Eu recunosc ca habar n-am care este situatia in State sau in alte tari, dar stiu, de exemplu, ca in Romania pocaitii au avut tot timpul multi copii, tocmai pentru ca ei considerau si considera avortul un pacat.

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Da, sint multe linkuri daca dai o cautare pe google (protestant + abortion). Uite unul: http://www.nrlc.org/news/1999/NRL199/sween.html

De fapt, pina in 1930 nici o denominatie crestina nu a acceptat nici un fel de contraceptie. Primii au fost anglicanii, in 1930, care au acceptat folosirea prezervativului (inventat inca din secolul 17). Enciclica Papei Pius al XI-lea, intitulata Casti Conubii, din acelasi an a fost o reactie de condamnare a atitudinii anglicanilor. La fel, Humanae Vitae , in 1968, enciclica Papei Paul al VI-lea. Uite in wikipedia mai multe.

Evident, linia hard a protestantilor (luteranii, calvinistii, high church anglicans si cred ca si presbiterienii) isi pastreaza pozitia dinainte de 1930. Cred ca trebuie discutat particularizat, in functie de fiecare denominatiune in parte. Nu stiu din ce biserica face parte Emilia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

myrrha

Mergi la inceput