Crestinismul intre credinta si indoctrinare (3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by irina.c.
Helou!Uitasi de Duhul Sfant,care a coborat la Cinzecime ,ca sa invete pe Apostoli si pe urmasii lor toate.
Ce zice Apostolul Pavel?
"9. Ci precum este scris: "Cele ce ochiul n-a văzut și urechea n-a auzit, și la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El".
10. Iar nouă ni le-a descoperit Dumnezeu prin Duhul Său, fiindcă Duhul toate le cercetează, chiar și adâncurile lui Dumnezeu.
11. Căci cine dintre oameni știe ale omului, decât duhul omului, care este în el? Așa și cele ale lui Dumnezeu, nimeni nu le-a cunoscut, decât Duhul lui Dumnezeu.
12. Iar noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul cel de la Dumnezeu, ca să cunoaștem cele dăruite nouă de Dumnezeu;
13. Pe care le și grăim, dar nu în cuvinte învățate din înțelepciunea omenească, ci în cuvinte învățate de la Duhul Sfânt, lămurind lucruri duhovnicești oamenilor duhovnicești. "
Corinteni 2



Da, da! De aia am si zis ca odata cu trecerea la cele vesnice ale ultimului apostol. Ca zice acolo "noua ni le-a descoperit Dumnezeu" si "noi... am primit Duhul cel de la Dumnezeu" - noi, adica apostolii. Mai incolo, se strica treaba, pentru ca cei asupra carora s-au pus mainile in continuare nu se mai pot pune de acord, incep sa traga unul hais si altul cea. Si atunci, te intreb, pe ce anume te bazezi cand spui ca unul are dreptate si altul nu? Conform rationamentului tau, si asupra unuia si asupra altuia s-a pogorat Duhul Sfant prin punerea mainilor, si unul si altul isi pot trasa succesiunea pana la apostoli. Deci, te intreb, de ce anume te folosesti tu, Irina, sau tu, Savatie, sau tu, Papa Ioan Paul al II-lea ca sa stabilesti cine este in "totala" conformitate cu Evanghelia? De mintea ta umana, cea supusa erorii. Q.E.D.


_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

quote:
Originally posted by cataghe

Da, da! De aia am si zis ca odata cu trecerea la cele vesnice ale ultimului apostol. Ca zice acolo "noua ni le-a descoperit Dumnezeu" si "noi... am primit Duhul cel de la Dumnezeu" - noi, adica apostolii. Mai incolo, se strica treaba, pentru ca cei asupra carora s-au pus mainile in continuare nu se mai pot pune de acord, incep sa traga unul hais si altul cea. Si atunci, te intreb, pe ce anume te bazezi cand spui ca unul are dreptate si altul nu? Conform rationamentului tau, si asupra unuia si asupra altuia s-a pogorat Duhul Sfant prin punerea mainilor, si unul si altul isi pot trasa succesiunea pana la apostoli. Deci, te intreb, de ce anume te folosesti tu, Irina, sau tu, Savatie, sau tu, Papa Ioan Paul al II-lea ca sa stabilesti cine este in "totala" conformitate cu Evanghelia? De mintea ta umana, cea supusa erorii. Q.E.D.



Si asa ajungem la Sinoadele Ecumenice si la necesitatea dogmelor.
De ce nu le intrebi niciodata asta pe fetele protestante, care spun ca numai Biblia e suficienta?
Ortodocsii si probabil si catolicii se bazeaza in interpretari si pe autoritatea Traditiei in care considera ca lucreaza Duhul Sfant. Am ascultat foarte demult o conferinta interesanta (era un teolog grec) pe tema aceasta, cine recepteaza corect mesajul textelor sfinte. COncluzia lui era ca numai in Duhul se poate asta. Deci de-aia ne bazam noi pe sfinti si pe Biserica (si dam multe citate) pentru ca gasim autoritate la Sfinti, in Biserica.
Ar mai fi multe de spus, dar pentru o parere ortodoxa competenta (si nu atat de supusa erorilor ca mintea mea) recomand cartea Erminia Duhului a parintelui Constantin Coman. Putin academica, dar foarte frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

catalina, nu te supara, poate ai observat ca tonul discutiilor noastre nu e deloc constipat, dar tu, draga mea, chiar faci bascalie (opusul constipatiei, adica)

poate nu vrei, dar asa se vede

nu am nimic cu bascalia, pana nu o faci de lucurile sfinte

te rog, daca vrei sa ne bucuram de prezenta ta la discutii, arata putin respect fata de subiect

te rog io:)

cat despre

quote:
Mai incolo, se strica treaba, pentru ca cei asupra carora s-au pus mainile in continuare nu se mai pot pune de acord, incep sa traga unul hais si altul cea.


asta ce mai vrea sa fie? the big schizma or the grigorescu' big cart with ox?


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by gandacelu

catalina, nu te supara, poate ai observat ca tonul discutiilor noastre nu e deloc constipat, dar tu, draga mea, chiar faci bascalie (opusul constipatiei, adica)

poate nu vrei, dar asa se vede

nu am nimic cu bascalia, pana nu o faci de lucurile sfinte

te rog, daca vrei sa ne bucuram de prezenta ta la discutii, arata putin respect fata de subiect

te rog io:)

cat despre
quote:
Mai incolo, se strica treaba, pentru ca cei asupra carora s-au pus mainile in continuare nu se mai pot pune de acord, incep sa traga unul hais si altul cea.


asta ce mai vrea sa fie? the big schizma or the grigorescu' big cart with ox?


mami de ileana si ioachim




Gandacelule, cred ca nu iti dai seama cat de mult ma ranesti cu atitudinea asta de atac constant la persoana. Nici nu e treaba ta, ce-i drept, treaba ta e sa-ti aperi credinta cu orice pret. Daca ai sa confrunti ultimele doua mesaje ale mele cu mesajul tau, si ai sa fii sincera cu tine insati, poate ca vei vedea al cui fata de cine e la bascalie. Se pare ca sunteti o trupa bine orchestrata careia i-a casunat pe mine. Cu tristete ti-o spun, si ti-am mai spus-o, esti plina de false prejudecati in ceea ce ma priveste si extrem de tendentioasa. Poate ca ce spun eu ti se pare o prostie atat de mare incat ai impresia, din inaltimea ta, ca fac bascalie, insa chiar daca ar fi asa, cred ca s-ar gasi si moduri mai civilizate, ca sa nu zic mai crestinesti, prin care sa imi explici unde anume gresesc.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by mariuta
Si asa ajungem la Sinoadele Ecumenice si la necesitatea dogmelor.
De ce nu le intrebi niciodata asta pe fetele protestante, care spun ca numai Biblia e suficienta?
Ortodocsii si probabil si catolicii se bazeaza in interpretari si pe autoritatea Traditiei in care considera ca lucreaza Duhul Sfant.

Cu chestia cu fetele protestante nu am inteles unde bati, ca eu nu m-am bagat niciodata in discutii legate de protestantism tocmai pe motiv ca nu cunosc prea multe legate de asta.
Referitor la a doua idee, mie nu mi se pare ca ortodocsii si catolicii, ambele biserici cu succesiune apostolica, ambele in care se presupune ca lucreaza Duhul Sfant prin Traditie, se pot pune de acord. Si mi-e tare greu sa cred ca Duhul Sfant lucreaza intr-una intr-un sens, iar in alta in alt sens, aici e problema mea. Inseamna, dupa mintea mea, ca ceva intervine si aduce modificari aceastei lucrari a Duhului Sfant. Ce anume? Mintea umana.


_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by cataghe

quote:
Originally posted by gandacelu

catalina, nu te supara, poate ai observat ca tonul discutiilor noastre nu e deloc constipat, dar tu, draga mea, chiar faci bascalie (opusul constipatiei, adica)

poate nu vrei, dar asa se vede

nu am nimic cu bascalia, pana nu o faci de lucurile sfinte

te rog, daca vrei sa ne bucuram de prezenta ta la discutii, arata putin respect fata de subiect

te rog io:)

cat despre
quote:
Mai incolo, se strica treaba, pentru ca cei asupra carora s-au pus mainile in continuare nu se mai pot pune de acord, incep sa traga unul hais si altul cea.


asta ce mai vrea sa fie? the big schizma or the grigorescu' big cart with ox?


mami de ileana si ioachim




Gandacelule, cred ca nu iti dai seama cat de mult ma ranesti cu atitudinea asta de atac constant la persoana. Nici nu e treaba ta, ce-i drept, treaba ta e sa-ti aperi credinta cu orice pret. Daca ai sa confrunti ultimele doua mesaje ale mele cu mesajul tau, si ai sa fii sincera cu tine insati, poate ca vei vedea al cui fata de cine e la bascalie. Se pare ca sunteti o trupa bine orchestrata careia i-a casunat pe mine. Cu tristete ti-o spun, si ti-am mai spus-o, esti plina de false prejudecati in ceea ce ma priveste si extrem de tendentioasa. Poate ca ce spun eu ti se pare o prostie atat de mare incat ai impresia, din inaltimea ta, ca fac bascalie, insa chiar daca ar fi asa, cred ca s-ar gasi si moduri mai civilizate, ca sa nu zic mai crestinesti, prin care sa imi explici unde anume gresesc.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)


te rog sa ma ierti, pur si simplu nu mi-am dat seama ca te vei supara, cred ca ai luat mesajul meu prea "in" dur din cauza prejudecatii tale ca oricine e prieten cu conchita tabara pe tine

repet, nu am nimic cu tine, si conchita insasi dac-ar fi scris in stilul ala ar fi avut acelasi raspuns

ti-am aratat si unde ai gresit, cu stilul ala de limbaj incepem sa nu ne mai dam seama despre ce vorbim, pentru ca macar la subiectele religioase incercam sa nu ne aratam muschii si sa nu intram NOI in prim-plan (am zis incercam)

m-as fi asteptat la o replica din parta ta, nu la o suparare

acuma, asta e!

eu una nu m-as supara sa ma ataci personal, ma supar doar daca ataci credinta

nu vorbim despre sfinti ca despre adi mutu

sau, daca o facem, ne asumam consecintele

inca o data iarta-ma si nu deveni paranoica, pliz (daca nu e prea tarziu:)

(aia de sus a fost o gluma, nu un atac la persoana:))


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by cataghe

quote:
Originally posted by mariuta
Si asa ajungem la Sinoadele Ecumenice si la necesitatea dogmelor.
De ce nu le intrebi niciodata asta pe fetele protestante, care spun ca numai Biblia e suficienta?
Ortodocsii si probabil si catolicii se bazeaza in interpretari si pe autoritatea Traditiei in care considera ca lucreaza Duhul Sfant.

Cu chestia cu fetele protestante nu am inteles unde bati, ca eu nu m-am bagat niciodata in discutii legate de protestantism tocmai pe motiv ca nu cunosc prea multe legate de asta.
Referitor la a doua idee, mie nu mi se pare ca ortodocsii si catolicii, ambele biserici cu succesiune apostolica, ambele in care se presupune ca lucreaza Duhul Sfant prin Traditie, se pot pune de acord. Si mi-e tare greu sa cred ca Duhul Sfant lucreaza intr-una intr-un sens, iar in alta in alt sens, aici e problema mea. Inseamna, dupa mintea mea, ca ceva intervine si aduce modificari aceastei lucrari a Duhului Sfant. Ce anume? Mintea umana.


_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)


uite, aici imi place cum le zici... le zici bine:)

dar sa stii ca Duhul nu lucreaza in sensuri opuse, vei vedea, la nivel inalt se lucreaza pentru unire, am inteles ca catolicii au inceput sa renunte mai la un filioque, mai la o azima... ba chiar am inteles ca se impartasesc unii si cu vin:)

poti sa stai linistita, "se lucreaza" la asta:)


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

"mie nu mi se pare ca ortodocsii si catolicii, ambele biserici cu succesiune apostolica, ambele in care se presupune ca lucreaza Duhul Sfant prin Traditie, se pot pune de acord"
Catalina, ce nu-i posibil la om, e posibil la Dumnezeu.
Barbatul meu sta uneori asa, in visare si-l intreb "La ce visezi tu acum ?" si zice "Visez sa ne-ngroape pe amindoi intr-o biserica unita".
Doar cu iubirea se pot reuni bisericile si am convingere ca iubire e destula la Dumnezeu.

"Inseamna, dupa mintea mea, ca ceva intervine si aduce modificari aceastei lucrari a Duhului Sfant. Ce anume? Mintea umana."
La o prima vedere e mintea umana, cred insa ca in adinc, Diavolul este cel ce lucreaza, de ambele parti. Vezi tu, ca sa te pui in starea de plinatate de Duh Sfint nu e ca si cum te-ai baga in priza si gata, trece curentul prin tine...azi e mai greu ca in trecut sa-l iubesti pe Dumnezeu, chiar si pentru ierarhi e mai greu, e un rau mai compactat si sofisticat cu care ne luptam. Sa le dam si lor timp si noi sa ne ingaduim unii pe altii pina atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by amuleta

"mie nu mi se pare ca ortodocsii si catolicii, ambele biserici cu succesiune apostolica, ambele in care se presupune ca lucreaza Duhul Sfant prin Traditie, se pot pune de acord"
Catalina, ce nu-i posibil la om, e posibil la Dumnezeu.
Barbatul meu sta uneori asa, in visare si-l intreb "La ce visezi tu acum ?" si zice "Visez sa ne-ngroape pe amindoi intr-o biserica unita".
Doar cu iubirea se pot reuni bisericile si am convingere ca iubire e destula la Dumnezeu.


Amuleta, nu m-ai inteles, nu in sensul asta spuneam ca nu se pot pune de acord. In sensul asta si eu sper din tot sufletul sa fie posibil la Dumnezeu ceeace nu e posibil la om. Eu ma refeream la faptul ca "nu se pot pune de acord" in legatura cu ce anume este in conformitatea "totala" cu Evanghelia, despre care vorbea Gandacelul.
quote:

"Inseamna, dupa mintea mea, ca ceva intervine si aduce modificari aceastei lucrari a Duhului Sfant. Ce anume? Mintea umana."
La o prima vedere e mintea umana, cred insa ca in adinc, Diavolul este cel ce lucreaza, de ambele parti. Vezi tu, ca sa te pui in starea de plinatate de Duh Sfint nu e ca si cum te-ai baga in priza si gata, trece curentul prin tine...azi e mai greu ca in trecut sa-l iubesti pe Dumnezeu, chiar si pentru ierarhi e mai greu, e un rau mai compactat si sofisticat cu care ne luptam. Sa le dam si lor timp si noi sa ne ingaduim unii pe altii pina atunci.


Se prea poate sa lucreze Diavolul, desi iti marturisesc ca eu nu sint lamurita cu privire la ce inseamna/este Diavolul, insa daca el isi vara coada, tot de mintea umana cea supusa erorii se foloseste.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by gandacelu
te rog sa ma ierti, pur si simplu nu mi-am dat seama ca te vei supara, cred ca ai luat mesajul meu prea "in" dur din cauza prejudecatii tale ca oricine e prieten cu conchita tabara pe tine

repet, nu am nimic cu tine, si conchita insasi dac-ar fi scris in stilul ala ar fi avut acelasi raspuns

ti-am aratat si unde ai gresit, cu stilul ala de limbaj incepem sa nu ne mai dam seama despre ce vorbim, pentru ca macar la subiectele religioase incercam sa nu ne aratam muschii si sa nu intram NOI in prim-plan (am zis incercam)

m-as fi asteptat la o replica din parta ta, nu la o suparare

acuma, asta e!

eu una nu m-as supara sa ma ataci personal, ma supar doar daca ataci credinta

nu vorbim despre sfinti ca despre adi mutu

sau, daca o facem, ne asumam consecintele

inca o data iarta-ma si nu deveni paranoica, pliz (daca nu e prea tarziu:)

(aia de sus a fost o gluma, nu un atac la persoana:))


mami de ileana si ioachim




Nu atac credinta in nici un fel, imi pun niste intrebari. Pentru mine personal "a trage unul hais si altul cea" e o expresie absolut consacrata pentru "a merge in directii diferite" si prin extensie "a gandi diferit", "a nu se putea pune de acord". Nici prin cap nu mi-a trecut ca aceasta expresie poate fi vazuta in vreun sens peiorativ sau ca ar putea avea vreo legatura cu Adi Mutu.
In rest, nu te supara pe mine, prefer sa nu iti raspund. Nu iti neg planul superior pe care probabil te situezi din punct de vedere religios, insa din punct de vedere uman esti copila si pe undeva mi-esti draga asa (si, ia aminte, asta nu a fost atac la persoana).

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput