Crestinismul intre credinta si indoctrinare (3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by qsar

Pot sa pun si eu o intrebare naiva? Da nu va suparati, bine? Ce inseamna practic si concret respectarea zilei Domnului (fie ea sambata, duminica sau...) Adica ce anume faceti voi? Ce trebuie facut si ce nu trebuie facut?

Q


Honi soit qui mal y pense...




Nu e naiva deloc intrebarea
Intai hai sa vedem ce zice porunca a patra: "Adu-ti aminte de ziua Sambetei ca s-o sfintesti pre ea. Sa lucrezi sase zile si sa-ti faci lucrul tau, dar ziua Sambetei este ziua de odihna inchinata Domnului Dumnezeului tau. Sa nu faci nici o lucrare in ea. Caci in sase zile a facut Domnul cerurile, pamantul si marea si tot ce este īn ele, iar īn ziua Sambetei s-a odihnit. De aceea a binecuvīntat Domnul siua Sambetei si a sfintit-o" -traducerea e ortodoxa ca sa nu existe dubii ca unii au prejudecati si la acest capitol

Deci aceasta zi este inchinata Lui Dumnezeu, o zi dedicata lucrurilor spirituale, dedicata inchinarii, rugaciunii si comunicarii de lucruri spirituale, apropierii de Dumnezeu. Ne ducem la biserica unde se citeste din Biblie si se dezbat idei sau doar ascultam o predica, se comenteaza un pasaj din Biblie, cantam, ne rugam, facem vizite celor bolnavi sau prea batrani pentru a se deplasa la biserica, la camine de copii etc. Uneori sunt programe muzicale sustinute de copii, tineri, cu poezii, psalmi si cantari de lauda la adresa Lui Dumnezeu. Intreaga zi, de vineri de la apusul soarelui pana sambata la apusul soarelui este dedicata lucrurilor spirituale iar activitatile noastre obisnuite inceteaza. Daca nu mergem la biserica in ziua respectiva, suntem in concediu sau pur si simplu vrem sa ne plimbam in natura, discutiile si gandurile noastre le indreptam catre Dumnezeu.
Cam asa stau lucrurile, daca mai ai intrebari, zi.


If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

[quote]Originally posted by impreuna
La fel cu botezul copiilor mici, versetul dat de tine nu spune ca au fost botezati copiii mici, tu doar presupui. "Toata casa lui" poate era formata din oameni maturi, nu copii, nu spune ca au fost copii. Hai sa nu ne dam cu presupusul despre ce ar vrea sa spuna Biblia ca nu mi se pare corect.
.............
Si tu cand spui :"poate era formata din oameni maturi" cu ce iti dai,nu cu presupusul?Canonul Biblic s-a stabilit in jurul anului 400,iar pana atunci Biserica a botezat si copii mici,deci Apostolii au confirmat aceasta practica.
Deci pentru mine e foarte clar ca in Biblie nu exista nici un exemplu concret unde sa spuna ca "s-a botezat un copil", pe cand botezuri de oameni maturi au fost destule, adica toate.
........................
Foarte bine spui "pentru mine",deci recunosti ca e o interpretare personala a Scripturii,si nu ce spune Scriptura.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by anda141
Pai tocmai asta este ca nua duci nici o justificare. Si , da, eu nu dau doi bani pe ce au crezut stramosii nostri...adica pe mine nu ma duce capul sa ma documentez? Trebuie sa fac asa cum am pomenit? Apropo, asta e argumentul 'forte'al multora .Asa am pomenit...Suntem oamnei maturi, cu capul pe umeri cu Biblia in mana, puteam face si noi cercerati nu sa facem cum zice strabunicul. Atunci daca tot ne luam dupa ei de ce nu ii urmam in totul? Pe vremea lor multe nu se faceau si nu stau acum sa le enumar.


Si daca te nasteai in 280,sa zicem,cand Biserica nu stabilise inca canonul biblic,cu ce in mana faceai cercetari ca bunicul iti zice adevarul?Ca n-aveai Biblie.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

quote:
Originally posted by anda141
In momnetul in care Dumnezeu isi retrage de la om suflarea sau puterea de viata -sufletul viu- inceteaza sa mai existe pana la inviere (Iov 7,7).Cel mort nu mai stie nimic. Biblia compara moartea cu un somn profund, neintrerupt,pana la revenirea lui Isus.





Interesant.Si atunci cand a murit Hristos ,sufletul Lui a incetat sa existe?

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA





Anda, perfect adevarat.
Irina, poti reciti creatia omului din Biblie? Dumnezeu a luat tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata si omul a devenit astfel un suflet viu.

Daca e sa scriem matematic: tarana+suflare de viata=suflet viu
Deci sufletul viu este o combinatie, nu e ceva indefinit, plutitor. Cand omul moare, suflarea de viata se intoarce la Dumnezeu, care suflare nu are nici constiinta, nici pricepere, nimic.
Ideal e sa ne informam de la cei care pot citi Biblia in original ca sa nu ne impiedicam de traduceri mai mult sau mai putine aproape de original.


If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

[quote]Originally posted by impreuna


La fel cu botezul copiilor mici, versetul dat de tine nu spune ca au fost botezati copiii mici, tu doar presupui. "Toata casa lui" poate era formata din oameni maturi, nu copii, nu spune ca au fost copii. Hai sa nu ne dam cu presupusul despre ce ar vrea sa spuna Biblia ca nu mi se pare corect.
.............
Si tu cand spui :"poate era formata din oameni maturi" cu ce iti dai,nu cu presupusul?Canonul Biblic s-a stabilit in jurul anului 400,iar pana atunci Biserica a botezat si copii mici,deci Apostolii au confirmat aceasta practica.


Deci pentru mine e foarte clar ca in Biblie nu exista nici un exemplu concret unde sa spuna ca "s-a botezat un copil", pe cand botezuri de oameni maturi au fost destule, adica toate.
........................
Foarte bine spui "pentru mine",deci recunosti ca e o interpretare personala a Scripturii,si nu ce spune Scriptura.



Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA





Da Irina, mi-am dat cu presupusul la fel ca tine, m-am gandit ca poate doar asa iti dai seama ca si tu presupui, nu ca versetul respectiv ar fi zis ca acolo erau si copii. Deci amandoua am presupus. Admiti sau vrei sa rescrii Biblia si sa mai introduci si cuvantul "copii"?:)

Nu interpretez Biblia, ci o citesc. Daca si tu ai citit-o (ceea ce cred ca e adevarat), ar fi trebuit sa imi raspunzi la intrebari cu exemple concrete daca ele exista. Dar inteleg ca atata timp cat acestea nu exista nu ai ce face, asa ca nu insist.
Oricum vad ca ai ocolit intrebarile, desi eu te-am provocat ca imi aduci argumente Biblice, e greu sa admiti ca nu ai?
In afara de interpretare si presupuneri, nu ai putut dovedi nimic..., of of...

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Jocelyn

quote:
Originally posted by irina.c.

quote:
Originally posted by anda141
In momnetul in care Dumnezeu isi retrage de la om suflarea sau puterea de viata -sufletul viu- inceteaza sa mai existe pana la inviere (Iov 7,7).Cel mort nu mai stie nimic. Biblia compara moartea cu un somn profund, neintrerupt,pana la revenirea lui Isus.

Interesant.Si atunci cand a murit Hristos ,sufletul Lui a incetat sa existe?Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Anda, perfect adevarat.
Irina, poti reciti creatia omului din Biblie? Dumnezeu a luat tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata si omul a devenit astfel un suflet viu.Daca e sa scriem matematic: tarana+suflare de viata=suflet viu
Deci sufletul viu este o combinatie, nu e ceva indefinit, plutitor. Cand omul moare, suflarea de viata se intoarce la Dumnezeu, care suflare nu are nici constiinta, nici pricepere, nimic.
Ideal e sa ne informam de la cei care pot citi Biblia in original ca sa nu ne impiedicam de traduceri mai mult sau mai putine aproape de original.
If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Dar nu mi-ai raspuns la intrebare.Ce s-a intamplat cu Hristos cand a murit?Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Ca tot veni vorba de respectarea poruncilor, am o nedumerire cu privire la casatorie.
Biserica ortodoxa din cate stiu interzice divortul (Biblia la fel), mai pot fi oficiate casatorii in cadrul bisericii, ale persoanelor care au trecut printr-unul sau mai multe divorturi? Si daca da, de ce?
De ce se permite asa de usor divortul in cadrul crestinilor ortodocsi (unii chiar ii indeamna pe altii la acest lucru)?


Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Pai zi tu ca stii ce s-a intamplat cu Hristos cand a murit, ca doar scrie in Biblie... ca la cate intrebari nu mi-ati raspuns pana acum nu am numarat

Eu tot astept raspunsul la intrebarea cu prezervativul ca e ceva mai putin complicat decat Legea

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by gandacelu

quote:
Iacov 2:10: „Caci, cine pazeste toata Legea, si greseste intr-o singura porunca, se face vinovat de toate".

este perfect adevarat!

cum facem atunci cu porunca "sa nu ucizi"?

daca tu respecti sambata dar esti pentru avort (in anumite conditii) insamna ca respecti Legea?
(lasand la o parte ca tu respecti Legea Vechiului Testament, nu pe a Noului)

stii ce se intampla in vremea Vechiului Testament cu cineva care lovea o femeie insarcinata si aceasta pierdea copilul?
te las sa ghicesti...

bineinteles, despre avort nu se punea problema pe atunci, dar vorbim de sufletul copilului din pantece, nu?

daca vrei sa discutam despre Lege, sunt de acord, flavia a propus sa incepem sa discutam Evanghelia - haideti!


mami de ileana si ioachim




Conform legii Vechiului Testament, cel care lovea femeia insarcinata provocandu-i avortul trebuia sa plateasca o despagubire barbatului acelei femei. Copilul din pantece nu era considerat suflet, pt ca se spune explicit in continuare ca numai daca sunt si alte vatamari, atunci trebuie sa plateasca suflet pt suflet, ochi pt ochi, dinte pt dinte, etc.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Uite o perspectiva pe care nu am studiat-o, interesant cataghe, multumesc.

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput