Crestinismul intre credinta si indoctrinare (3)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

Flavia,ori e Sola Scriptura,ori e cum interpreteaza baptistii Biblia.Eu ti-am dat versete din Scriptura care justifica aceasta practica,iar in plus avem si traditia Bisericii care o sustine.



Tocmai, ca versetele nu justifica asa ceva. Faptul ca Dumnezeu este stapan absolut peste locuinta mortilor nu arata ceea ce sustineti voi si nu este nici interpretarea baptistilor sau a cui vrei tu.
Ce zice Scriptura negru pe alb nu poate fi interpretat dupa bunul nostru plac.

Deci....spune undeva in Biblie ca oamenii trebuie sa se roage pentru sufletele mortilor incercand sa le schimbe "destinatia" din iad in rai?

De ce Biblia ar mai pune accentul pe invataturi de care sa luam aminte in timpul vietii si nu dupa moarte, daca tot s-ar mai putea face ceva si atunci?

Si cum e cu "canonizarea sfintilor"?

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Botezul e dovada credintei.

Dar nu numai botezul.

un calugar nu e botezat? nu-si preda viata lui Iisus? Nu se pocaieste, nevoieste, posteste, nu se roaga????

sau calugarul e de fapt un fraier ca orice ar face, nu v-a dat voua dovada credintei, trebuie sa se boteze din nou, ca sa va dovedeasca voua ca crede in Iisus


mai fetelor, acuma ma scuzati, chiar trebuie sa plec... sa aveti o zi buna si numai bine va doresc si sa stiti ca inainte sa va lepadati de ortodoxie, ar fi fost tare bine sa fi citit cate ceva ... sa vedeti ca totul are un sens, totul are justificare

pana sa lepadati un lucru va ganditi de doua ori, in general asa se face

P.S. Experienta de 2000 de ani a unor oameni care ne sunt chiar stramosi, bunicii nostri, nu conteaza ?? nu face nici doi bani?
dintr-odata ne-am desteptat noi astazi ca nu e bine ceea ce a fost pana acuma vreme de 2000 de ani. eu m-as mai gandi, as mai citi ce au gandit ai nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by impreunaExista macar un singur exemplu in Biblie unde a fost botezat un copil mic???Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Ba chiar mai multe.Lidia, temnicerul din Filipi, Stefana si Crispus din Corint s-au botezat "cu toata casa lor",adica cu tineri,batrani,copii,stapani, slugi.Nu scrie ca "persoanele mature din casa lor s-au botezat" ci "ei cu toatacasa lor",adica inclusiv copii.Scrie undeva "nu botezati copii mici",iar BO incalca aceasta porunca?Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Dyana, nu mi-ai raspuns:unde scrie in Biblie despre botezul pruncilor? Nu vreau argumente de genul asa cred eu sau asa consider eu ca e mai bine. Vreau scris negru pe alb ca sa ma conving si eu. Eu doar Biblia o recunosc, nu-mi veniti cu alte argumente.

Va indemn deci, inainte de toate sa faceti cereri, rugaciuni, mijlociri, multumiri pentru toti oamenii" Si de unde reise din aceasta fraza ca "totii oamenii " se refera la morti?? Atunci cand vezi un mort la o inmormantare spui ca te-ai intalnit cu un "om" pe strada?? Atunci cum mai e cu mantuirea personala? E convenabil pentru mine ca acum sa fac de toate fara nici o teama de Dumnezeu si sa ma bazez pe rugaciunile altora dupa moartea mea...

Care este starea omului in moarte?? "cei morti nu stiu nimic...si dragostea lor si ura lor, si pizma lor de mult au pierit...caci in locuinta mortilor nu mai este nici lucrare, nici chibzuinta , nici stiinta nici intelepciune" ( Eclesiatul 9,5. 6,10) "nu mortii lauda pe Domnul" (Psalmii 115.17) In momnetul in care Dumnezeu isi retrage de la om suflarea sau puterea de viata -sufletul viu- inceteaza sa mai existe pana la inviere (Iov 7,7).Cel mort nu mai stie nimic. Biblia compara moartea cu un somn profund, neintrerupt,pana la revenirea lui Isus.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001" target="_blank"> Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

gandacelu, am explicat de mai multe ori ideea cu avortul si faptul ca biserica ofera doar sfaturi in aceasta privinta si femeile in situatii critice sa procedeze conform credintei si constiintei lor, biserica nu poate fi constiinta pentru nimeni.

poti si tu sa imi spui de ce BO considera pacat folosirea prezervativului?

si mai poti sa-mi spui ca, doamne fereste, in urma unui viol sau daca sanatatea ta sau a copilului sunt puse in pericol si doctorul recomanda intreruperea, tu vei insista totusi in aducerea pe lume a respectivului copil?
Si cand iti intra unul in casa, tu stai sa-ti faca ce vrea si nu-l omori daca ai puterea/ocazia ca porunca zice sa nu ucizi, nu?
ca la teorie si ipocrizii ne pricepem vad, dar cand suntem intr-o astfel de situatie nu cred ca mai suntem asa siguri pe noi.

si daca tu si irina mergeti la extrem cu intrebarile (daca Hristos e viu sau mort) atunci de ce Dumnezeu a permis ca Fiul lui sa fie batjocorit si omorat? E o aberatie, nu?! Pentru niste pacatosi sa vina Fiul Lui Dumnezeu si sa suporte o viata pamanteasca si o moarte oribila. Nu putea Dumnezeu sa faca alt plan pentru mantuirea omenirii daca tot ne iubeste asa de mult si ne vrea mantuiti? De ce sa-si dea Fiul?

Sambata si iar sambata. E formalism, nu? Zi-mi si mie de cate ori ai citit motivul pentru care Iisus i-a judecat pe farisei? Ai idee de multimea regulilor pe care le-au adaugat evreii la pazirea sambetei? reguli pe care Dumnezeu nu le-a cerut? Si tot nu intelegi de ce ii judeca...

Zi-mi si mie la ce folosesc pomenile ortodoxe, inmormantarile costisitoare, inchinarea la icoane, oasele mortilor, imbracamintea preoteasca, fastul si toate alea... nu sunt formalisme?

"Cand vezi ca ai aceeasi parere cu majoritatea e bine sa mai reflectezi odata". Mark Twain

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

quote:
Originally posted by dyana

Botezul e dovada credintei.

mai fetelor, acuma ma scuzati, chiar trebuie sa plec... sa aveti o zi buna si numai bine va doresc si sa stiti ca inainte sa va lepadati de ortodoxie, ar fi fost tare bine sa fi citit cate ceva ... sa vedeti ca totul are un sens, totul are justificare

pana sa lepadati un lucru va ganditi de doua ori, in general asa se face

P.S. Experienta de 2000 de ani a unor oameni care ne sunt chiar stramosi, bunicii nostri, nu conteaza ?? nu face nici doi bani?
dintr-odata ne-am desteptat noi astazi ca nu e bine ceea ce a fost pana acuma vreme de 2000 de ani. eu m-as mai gandi, as mai citi ce au gandit ai nostri



Pai tocmai asta este ca nua duci nici o justificare. Si , da, eu nu dau doi bani pe ce au crezut stramosii nostri...adica pe mine nu ma duce capul sa ma documentez? Trebuie sa fac asa cum am pomenit? Apropo, asta e argumentul 'forte'al multora .Asa am pomenit...Suntem oamnei maturi, cu capul pe umeri cu Biblia in mana, puteam face si noi cercerati nu sa facem cum zice strabunicul. Atunci daca tot ne luam dupa ei de ce nu ii urmam in totul? Pe vremea lor multe nu se faceau si nu stau acum sa le enumar.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001" target="_blank"> Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by impreuna

quote:
Originally posted by irina.c.Flavia,ori e Sola Scriptura,ori e cum interpreteaza baptistii Biblia.Eu ti-am dat versete din Scriptura care justifica aceasta practica,iar in plus avem si traditia Bisericii care o sustine.

Tocmai, ca versetele nu justifica asa ceva. Faptul ca Dumnezeu este stapan absolut peste locuinta mortilor nu arata ceea ce sustineti voi si nu este nici interpretarea baptistilor sau a cui vrei tu.
Ce zice Scriptura negru pe alb nu poate fi interpretat dupa bunul nostru plac.Deci....spune undeva in Biblie ca oamenii trebuie sa se roage pentru sufletele mortilor incercand sa le schimbe "destinatia" din iad in rai?De ce Biblia ar mai pune accentul pe invataturi de care sa luam aminte in timpul vietii si nu dupa moarte, daca tot s-ar mai putea face ceva si atunci?Si cum e cu "canonizarea sfintilor"?Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Scriptura nu zice nicaieri negru pe alb "se interzic rugaciunile pentru cei adormiti",deci nu contrazicem cu nimic Scriptura,ci ascultam de indemnul Apostolului,acela de a ne ruga pentru toti oamenii.Noi avem interpretarea Bisericii asupra Scripturii si garantia Duhului Sfant care ne invata toate.Voi n-ar trebui sa aveti nici o interpretare,caci daca e "Sola Scriptura",pai sa fie "Sola Scriptura" si nu altfel.Deci,daca nu scrie negru pe alb in Scriptura contra acestei practici,pe ce baza o contestati?Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by anda141
In momnetul in care Dumnezeu isi retrage de la om suflarea sau puterea de viata -sufletul viu- inceteaza sa mai existe pana la inviere (Iov 7,7).Cel mort nu mai stie nimic. Biblia compara moartea cu un somn profund, neintrerupt,pana la revenirea lui Isus.

Interesant.Si atunci cand a murit Hristos ,sufletul Lui a incetat sa existe?Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Irina draga, sa inteleg ca un crestin trebuie sa mearga pe principiul "tot ce nu este scris in scriptura, inventam noi"? Adica daca Biblia nu spune niciunde sa ne rugam pentru sufletele mortilor (cu atat mai mult ca atunci s-ar putea schimba ceva in viata respectivului) o facem noi din propria initiativa?

Sau "hai sa canonizam niste sfinti" nu spune in Biblie, pe ce baza fac oamenii acest lucru? Daca Apostolul Pavel si-a rupt hainele de pe el cand oamenii au inceput sa i se inchine, ai idee cam care ar fi acum atitudinea lui?

La fel cu botezul copiilor mici, versetul dat de tine nu spune ca au fost botezati copiii mici, tu doar presupui. "Toata casa lui" poate era formata din oameni maturi, nu copii, nu spune ca au fost copii. Hai sa nu ne dam cu presupusul despre ce ar vrea sa spuna Biblia ca nu mi se pare corect.
Deci pentru mine e foarte clar ca in Biblie nu exista nici un exemplu concret unde sa spuna ca "s-a botezat un copil", pe cand botezuri de oameni maturi au fost destule, adica toate.
Ce faci atunci, vrei sa schimbi si versetul "cine crede si se va boteza va fi mantuit" si sa pui botezul prima data si apoi sa vina credinta (daca vine?) Sau ti se pare normal sa creada altcineva in locul copilului, atata timp cat credinta si mantuirea sunt personale?


Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

"Si , da, eu nu dau doi bani pe ce au crezut stramosii nostri...adica pe mine nu ma duce capul sa ma documentez? "
Prost exemplu trebuie ca ti-au fost strabunii in cazul asta.

Mergi la inceput