Religia si Arta (2)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

quote:
Originally posted by cataghe

Casandra, suntem off-topic, insa asta e a nu stiu cata scriere postata aici pe forum, mult admirata de ortodocsii ferventi si care ne explica ce buna e ortodoxia prin opozitie cu catolicismul care e eretic, putred si radacina raului in lume. Ce e de inteles aici? Sint botezata ortodoxa dar refuz sa subscriu la toate manifestarile de superioritate ale ortodocsilor si la toate aberatiile extremiste raspandite de unele persoane care ar trebui sa raspandeasca numai iubire si pace, caci se presupune ca de asta s-au retras din lume, ca sa isi gaseasca pacea, nu? In loc de asta mi se explica ca toata arta din lume este, datorita catolicismului, ceva aiuristic si lipsit de sens, si se asteapta sa sar in sus de bucurie. Eu spun pas!, si daca gresesc asta e, imi asum riscul.



Este deja un "loc comun" faptul ca arta Renasterii, centrandu-se pe om, se desparte de Dumnezeu. Acest lucru, din punct de vedere crestin, inseamna "micsorarea" divinitatii in persoana lui Iisus Hristos si exacerbarea dimensiunii umane. Inca o data, daca ne referim la latura spiritualitatii crestine, aceasta manifestare artistica denota o schimbare in trairea relatiei cu Dumnezeu, o alungare a lui Dumenzeu, daca vrei. De unde decurge o intreaga istorie. Poate ca eu privesc lucrurile simplist si indoctrinat, si desigur ca asa este, daca ai argumente contra te rog sa le expui, in masura in care ai timp si chef, desigur.

Pe de alta parte, citind si alte articole din acelasi link cu articolul despre arta al parintelui Savatie, parerea mea este ca, prin insasi atitudinea si exprimarea lui, ramane un poet, dar ceea ce neaga el este "omul vechi" de care vrea sa se desprinda.
Iata un pasaj din carticica depsre postmodernism [poet]:

Fiecare are drumul său la Dumnezeu. Și mai ales un drum așa de încurcat ca al meu nu poate să i se potrivească orișicui. Dar scrisul în sine nu este rău. Așa cum nimic nu este rău, decât numai păcatul. Iar scrisul nicidecum nu este păcat, el este unul dintre manifestările raționalității noastre. Anume a acelei laturi din complexitatea făpturii umane care ne deosebește de celelalte creaturi, de dobitoace.

De aceea scrisul nu trebuie să fie păcat, ci unul dintre multele daruri pe care ni le oferă Dumnezeu pentru a-L face cunoscut. Atunci când se construia Templul în vremea lui Moise, Dumnezeu S-a făcut auzit și a zis: “Iată, am dat har și pricepere lui Bețalael ca să sape în lemn și în aur” și alte însușiri pe care le enumeră Dumnezeu, dăruite lui Bețalael pentru înfrumusețarea, împodobirea Templului. Aici asistăm chiar la intrarea artei în viața omului de după cădere. Intrarea frumosului material în viața omului. Acest frumos exterior vine să înlocuiască golul care a apărut în viața noastră de la momentul divorțului nostru de Dumnezeu. S-a golit sufletul nostru de frumos, de adevăr, de absolut. Și Dumnezeu face acest pogorământ și-i dăruiește omului arta, care este, desigur, inferioară culmilor spirituale pe care le-a cunoscut Adam în rai, dar care este un vehicul ce ne apropie, ne duce până la un anumit stadiu al întâlnirii noastre cu Dumnezeu, pe care însă va trebui să-l abandonăm. Arta, în drumul nostru către Dumnezeu, seamănă cu autobuzul care duce la o mănăstire situată în munte. El ne duce până la poalele muntelui, dar mai departe el nu mai poate urca, pentru că îl împiedică condițiile. Și atunci toți coboară și-și continuă mersul pe jos, pe cărărui, printre pietre, pentru a ajunge sus. Așa este și arta pentru drumul nostru spre Dumnezeu. Ea ne aduce până la poalele muntelui, după care noi trebuie să coborâm și să ne continuăm drumul pe jos. Să folosim acele mijloace care, poate, par mai înapoiate și mai simple, dar care sunt cele mai potrivite pentru hățișurile și îngustimile pe care le presupune drumul nostru către Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by mariuta
Este deja un "loc comun" faptul ca arta Renasterii, centrandu-se pe om, se desparte de Dumnezeu. Acest lucru, din punct de vedere crestin, inseamna "micsorarea" divinitatii in persoana lui Iisus Hristos si exacerbarea dimensiunii umane. Inca o data, daca ne referim la latura spiritualitatii crestine, aceasta manifestare artistica denota o schimbare in trairea relatiei cu Dumnezeu, o alungare a lui Dumenzeu, daca vrei. De unde decurge o intreaga istorie. Poate ca eu privesc lucrurile simplist si indoctrinat, si desigur ca asa este, daca ai argumente contra te rog sa le expui, in masura in care ai timp si chef, desigur.



Eu cred ca lucrurile cu Renasterea si cu umanismul sunt mult mai complicate de atata. Iar daca citim un pic de istorie (da' nu multa ca n-am nici eu timp) vedem ca nu putem pune semnul egal intre Renastere si catolicism, si nici intre catolicism si umanism, asa cum ar vrea parintele Savatie. Si chiar daca prin absurd, facem abstractie de tot ce s-a intamplat bun in epoca respectiva si zicem ca Renasterea a fost rea, nu putem blama catolicismul pt aparitia ei, pt ca atunci ar trebui sa blamam si ortodoxia pt aparitia comunismului - corect?
Raman la parerea mea ca articolul e scris murdar.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Catalina, iarta-ma, dar tu imi lasi impresia ca dai dovada de un fanatism religios. Cum are cineva ceva de zis despre catolici, cum sari in sus. Dar, gandeste-te, ca ar fi anormal ca toata lumea sa aiba sentimente filo-catolice. Doar in comunism, trebuia ca musai toata suflarea sa aduca laude celui mai cel. OK,nu doar in comunism, ci in orice alta societate totalitara.
Dar, valoarea suprema in ortodoxie este libertatea omului. Cum crezi tu ca ar fi posibil ca toti ortodocsii sa fie extaziati dupa catolici? Iti dai seama, ca o astfel de dorinta e ireala. Si ce ai vrea, ca cei care au o alta opinie, decat a ta, sa fie cenzurati? Democratia, libertatea, inseamna sa respecti dreptul altuia de a avea o alta opinie. Respect inseamna sa nu categorisesti ca murdar, extremist,..., tot ce nu corespunde punctului tau de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by casandra

Catalina, iarta-ma, dar tu imi lasi impresia ca dai dovada de un fanatism religios. Cum are cineva ceva de zis despre catolici, cum sari in sus. Dar, gandeste-te, ca ar fi anormal ca toata lumea sa aiba sentimente filo-catolice. Doar in comunism, trebuia ca musai toata suflarea sa aduca laude celui mai cel. OK,nu doar in comunism, ci in orice alta societate totalitara.
Dar, valoarea suprema in ortodoxie este libertatea omului. Cum crezi tu ca ar fi posibil ca toti ortodocsii sa fie extaziati dupa catolici? Iti dai seama, ca o astfel de dorinta e ireala. Si ce ai vrea, ca cei care au o alta opinie, decat a ta, sa fie cenzurati? Democratia, libertatea, inseamna sa respecti dreptul altuia de a avea o alta opinie. Respect inseamna sa nu categorisesti ca murdar, extremist,..., tot ce nu corespunde punctului tau de vedere.



Fanatism religios, zici?...
Nu, draga mea, stai linistita, problema mea e ca pur si simplu ma enerveaza "obiceiul" asta al unei mari parti din clerul ortodox de a discredita catolicismul cu orice pret si cu orice prilej, e de-a dreptul jenant. Bineinteles ca respect dreptul altuia de a avea o opinie, dar asta implica si dreptul meu de a considera murdare unele manifestari. Eu n-am propus nici sa i se taie capul parintelui Savatie, nici sa fie bagat la puscarie. Nu sint de acord cu ceea ce spune si am explicat de ce, cum m-am priceput si eu. Pacat ca foarte adesea, cand argumentele celor cu care polemizez se termina, acestia cred de cuviinta sa treaca la o agresivitate fatisa orientata catre persoana mea. Asa ca, pana mai scade adrenalina din taste, eu ma retrag. Ok?

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by casandra
Dar, valoarea suprema in ortodoxie este libertatea omului.



Iote ca nu ma pot abtine...
Poti sa detaliezi un pic asta cu libertatea omului? Adicatelea, de ce e asta valoarea suprema mai mult in ortodoxie decat in crestinism asa, in general.
Gata, acuma chiar plec.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Cine a spus mai mult in ortodoxie decat in alta parte? Am zis ortodoxie, pentru ca, in ultimele mesaje, te-ai referit la ortodocsi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

quote:
iarta-ma, dar tu imi lasi impresia ca dai dovada de un fanatism religios. Cum are cineva ceva de zis despre catolici, cum sari in sus. Dar, gandeste-te, ca ar fi anormal ca toata lumea sa aiba sentimente filo-catolice.

Hehe, Casandra, daca inlocuim in pasajul asta "catolic" cu "ortodox", el ar putea fi la fel de bine adresat catorva persoane ortodoxe de pe forum

quote:
Respect inseamna sa nu categorisesti ca murdar, extremist,..., tot ce nu corespunde punctului tau de vedere.

Asa este, ai dreptate, insa respect mai inseamna si sa NU numesti venin si otrava convingerile altora, sa nu numesti slugile satanei pe toti cei care nu sunt ortodocsi si nu impartasesc punctul tau de vedere. Nu crezi ?

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Originally posted by Elena

quote:
iarta-ma, dar tu imi lasi impresia ca dai dovada de un fanatism religios. Cum are cineva ceva de zis despre catolici, cum sari in sus. Dar, gandeste-te, ca ar fi anormal ca toata lumea sa aiba sentimente filo-catolice.

Hehe, Casandra, daca inlocuim in pasajul asta "catolic" cu "ortodox", el ar putea fi la fel de bine adresat catorva persoane ortodoxe de pe forum
................................................
Daca e vorba de un catolic,e poate normal sa nu ai sentimente filo-ortodoxe.Dar sa te numesti ortodox,sa te pretinzi ortodox,dar sa contesti ortodoxia,asta chiar ca e ciudatenie,ca sa nu zic altfel.
quote:
Respect inseamna sa nu categorisesti ca murdar, extremist,..., tot ce nu corespunde punctului tau de vedere.

Asa este, ai dreptate, insa respect mai inseamna si sa NU numesti venin si otrava convingerile altora, sa nu numesti slugile satanei pe toti cei care nu sunt ortodocsi si nu impartasesc punctul tau de vedere. Nu crezi ?
..............................................
Respect inseamna sa spui adevarul,si daca ceva e venin si otrava nu poti sa-i spui dulceata.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Elena,ti-am raspuns www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59773&whichpage=3" target="_blank">aiciIrina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Doamnelor,

Exista (mai mult decat)suficiente subiecte pe acest forum unde se discuta/disputa despre diferentele/diferendele dogmatice dintre diversele biserici crestine. Acest subiect era legat de arta si religie.
Nimeni nu sare in sus pentru un off-topic mic, acolo, dar...

Va multumesc si astept cu nerabdare sa reveniti la cestiune.
Q, moderator DC


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput