Crestinismul intre credinta si indoctrinare

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by myrrha

quote:
Originally posted by irina.c.
Referitor la Sinoadele Ecumenice ,un alt Sinod n-ar putea hotara ceva contrar celor 7 recunoscute si nu ar putea hotara ceva contrar invataturii statornicite de Sfintii Parinti in primele 8 secole.
Aici mai deschid o paranteza ca sa adaug o explicatie referitor la Sfintii Parinti,ca poate multi citesc dar nu stiu despre cine este vorba.Sfintii Parinti sau Doctorii Bisericii au trait in Evul Crestin Antic (sec I-VII).Ei sunt:1. Parintii Apostolici, adica acei Parinti care au fost ucenici ai Apostolilor: Hermas, Sf. Papa Clement I (ucenic al lui Sf. Petru), Sf. Ifantiu de Antiohia, Sf. Policarp de Smirna (discipol al Sf. Ap. Ioan), Papias din Hieraplis, Sf. Irineu de Lyon, Sf. Iustin Martirul, Tertulian , Origene (sec I-II)
2. Sfintii Parinti propriu-zisi: Sf. Atanasie, Sf. Vasile cel Mare, Sf. Grigore de Nazianz, Sf Ioan Gura de Aur, Sf. Ambrozie, Sf. Ieronim, Sf. Augustin, Sf. Leon cel Mare, Sf. Grigore cel Mare (sec III-VII)3. Sfintii Teologi (din sec VIII incoace): Sf. Maxim Marturisitorul

Irina, Origen si Tertulian sint considerati Parinti ai Bisericii de catre ortodocsi? Amindoi au fost eretici... Origen anatemizat la al doilea sinod de la Constantinopol in 553. Iar Sf. Augustin stiam ca era considerat numai Fericit de catre ortodocsi. Toma d'Aquino e sfint la catolici, caci a trait dupa schisma...Sf. Leon cel Mare, in secolul V, e faimos pentru doua lucruri: ca l-a convins pe Atila sa nu invadeze Roma si ca e primul care a sustinut suprematia papala invocind pozitia Sf. Petru intre apostoli.
E si sfint ortodox? Asta de dragul consecventei...

Da,asa e,Augustin e numai fericit la ortodocsi.Multumesc ca mi-ai atras atentia.Aveam notat asta mai de mult de undeva si nu am citit foarte atent cand am postat,si nici nu am confruntat cu alte surse,ma iertati.Toma de Aquino si Leon cel Mare sunt sfinti ai BC.De Tertulian si Origene stiu ca au fost eretici pentru o perioada,dar au revenit la dreapta credinta.Dar o sa caut o sursa mai exacta,ca sa verific.Ceea ce am vrut sa scot in evidenta a fost ca Sfintii Parinti ai Bisericii au fost pana in sec.VII,dupa aceea vorbim de Sfinti Teologi.O sa editez mesajul.Multumesc,Myrrha.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

quote:
Originally posted by Jocelyn

mariuta, stii care este marea deosebire? Ca eu am dat un citat de parintele Cleopa in care vorbeste de rau toate celelalte religii si tu vii si dai un citat scris tot de un ortodox. Cand ai gasesti pe site-ul bisericii noastre rautati despre alte religii pe care le spune parintele Cleopa, atunci o sa merite schimbul de opinii.

Pana una alta, adventistii sunt printre cei mai sanatosi oameni din lume datorita stilului de viata si culmea, eu fac dus in fiecare zi (inclusiv sambata) cel putin 1 data.
Si nici nu sustinem ca numai adventistii vor fi mantuiti asa cum se insinueaza. Asa ca n-aveti decat sa ziceti ce doriti.

Mie mi-a fost de ajuns ce-am citit in sfaturile ortodoxe si rautatea aceea nedisimulata.




De ce crezi ca e vorba de rautate, e un punct de vedere. Aceasta era opinia parintelui Cleopa si cred ca avea voie, si nu e site-ul Bisericii Ortodoxe.
Pe de alta parte, dupa cum vezi, un simplu citat, chiar daca e vorba de fapte concrete, traite, nu poate caracteriza un cult sau o denominatiune.
Poate nu iti dai seama, dar si parerile tale pot jigni, in multe mesaje nu faci decat sa acuzi, (dupa parerea mea fara nici o baza) de lipsa de logica si de ratiune, pe toti ortodocsii. Crezi ca esti toleranta cu cei care nu au aceleasi pareri cu tine?
Mie nu imi pasa ca in citatul ala e vorba de adventisti, (putea fi vorba de oricine altcineva), ci de tema propusa de subiect: diferenta sau legatura intre credinta si indoctrinare. Ce mi-a placut mie este nuantarea acestor idei si atitudinea flexibila a lui Steinhardt. El vorbea de cei pe care ii cunoscuse, de ce nu te-ai atacat ca era vorba de un popa ortodox care nu cunostea citate biblice, pot sa te asigur ca de asemenea, nu era o situatie generala.
Tu insa nu vezi partea buna, simpatia, intelegerea cu care el ii inconjoara pe toti, ci crezi ca eu am vrut sa atac adventistii. Ei bine, nu este asa, nu ma intereseaza de loc conceptiile adventiste (sau neoprotestante in general) si deoarece nu cunosc, nu imi permit sa vorbesc sau sa atac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by roxana1974

Jocelyn, chiar am citit tot. Spovedania nu e numai la ortodocsi...inca ceva Sfintii parinti sunt Sfintii Parinti si nu "Sfintii Parinti", vrei respect, ofera respect, nu vreau sa cred ca ridiculizezi faptul ca irina sau oricare dintre ortodocsii de pe forum se refera la acestia cu piosenie.

o bibilica, do-o bibilici, trei bibilici ... "Fiecare pasare, pe limba ei piere ..."

Serbanica



Nu stiu cum se face ca la parintele Cleopa nu ai avut nimic de comentat. Am pus ghilimele la sfintii parinti si gata, sunt acuzata de lipsa de respect. Dar din celelalte discutii in care s-au facut aluzii in fel si chip era f. mult respect, nu? Am pus ghilimele fiindca li se spune impropriu sfinti, Sfant e numai Dumnezeu, toti ceilalti suntem pacatosi. Asta nu inseamna ca nu ii respect ca oameni.

Nu am inteles a doua ta replica.

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Unde e rautate la printele Cleopa?E o rautate sa-i zic fetitei mele:vezi ca in sticla aia e otrava,nu cumva sa o deschizi si sa bei din ea?Scriptura are cuvinte mult mai"tari"decat cele folosite de parintele Cleopa.Cum zicea cineva,de vina pentru primele anateme e unul ,Pavel .
Dar sa stii,Jocelyn,ca as sta cu drag la masa cu tine,chiar daca nu sunt de acord cu invatatura adventista.Dar sa tii ca apreciez interesul lor pentru sanatate.I-am vazut in fata la Unirea,oferind masurarea tensiunii si altele in mod gratuit,si avand si un mic stand de carti,unele foarte interesante si utile.Atata vreme cat asta se face din dragoste pentru oameni,si nu in scopuri prozelite,au toata admiratia mea.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

La inceput, in America, majoritatea erau protestanti si ca urmare, in scolile de stat se invata un soi de protestantism adaptat local si asta era platit de la bugetul de stat. Dupa aia au inceput sa fie tot mai multi catolici (a, protestantii au o pica teribila pe catolici, mai ales in America, n-o spun ei chiar pe fata dar ii sutuiesc de cite ori pot pe dedesubt). Catolicii n-au avut alta solutie decit sa-si faca scolile lor, ca altfel copiii plecau de-acasa catolici si veneau de la scoala protestanti. Si atunci s-a dat o lege prin care s-a interzis finantarea scolilor particulare cu bani de la stat. Ei, dar dupa un timp s-a intors roata, ca la scoala de stat nu s-a mai putut preda religie si atunci au ramas si catolicii si protestantii batind din buze, fara finantare de la stat. Acu cred ca le pare rau protestantilor ca au tras sforile cu legea aia, da-i prea tirziu.
Si atunci nu mai stii unde se termina cuvintul asta al scripturii si unde incepe cuvintul banului si al influentei politice. Eu mi-am facut antrenamentul pe la spitale adventiste de-aici si chiar si acum voi admite pacientii tot la unul. Mama si daca va spun cite partial-birth abortion faceau astia, v-ati ingrozi. Si daca v-as pune si-un filmulet cu ce inseamna asta, ati varsa. Aia e, banu fratilor, ca reevanghelizarea popoarelor deja crestine costa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Si acum, Amuleta, majoritatea americanilor sint protestanti. Uite o statistica, din care reiese ca peste 90 % dintre americani sint religiosi, 80% sint crestini, 25% catolici si restul protestanti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

-------------
Pana una alta, adventistii sunt printre cei mai sanatosi oameni din lume datorita stilului de viata
-------------
Sa iti dea Dumnezeu multa sanatate si intelepciune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Jocelyn
conchita sper ca nu vei intelege gresit.
(...)
Pai Irina mi-a spus ca numai ortodocsii pot fi mantuiti pentru ca numai ei au credinta dreapta. Chiar imi vine sa rad cand vad ca tu imi imputi o gandire extremista si fanatica. Biserica din care fac parte sustine un cu totul alt punct de vedere.


sper si eu ca nu inteleg gresit, dar ce sa fac daca tot ce citesc din ce scrieti tu si Impreuna suna ca niste incantatii voodoo "ortodocsii sunt indoctrinati, extremisti, buhuuuhuuu"? reciteste mesajul de deschidere, e pur si simplu infam.
deci, eu de ce te-as crede pe cuvant ca Biserica ta sustine alt punct de vedere, atata vreme cat reprezentantii ei aci pe topic se prezinta exclusiv cu acuzatii, dezinformari si invective la adresa Bisericii mele?

in fond si la urma urmei, a venit BOR la voi la poarta sa va converteasca, nu va lasa sa va vedeti de sanatate, va indoctrineaza prin telepatie, sau cum? ce va face voua BOR de trebuie sa deschideti aici iarasi pomelnic cu pacatele BOR versus puritatea cultului vostru, ca eu asta nu inteleg. asa cum n-am inteles cum de n-au putut gasi ateii o formula de auto-definire care sa-i excluda pe religiosi sau macar una decenta si politicoasa care sa-i includa, asa cum nu i-am inteles nici pe catolici cand tot prin comparatie cu ortodocsii cei bun de dispretuit au gasit cu cale sa se descrie - asa nu inteleg nici acum ce e dom'le in atmosfera de s-au trezit si (neo)protestantii la apel sa arate cu degetelul? urmatorul turnir pun pariu ca o sa fie cu fetele de la bucatarie, care o sa vina revoltate ca de Craciun mancam carnati ca niste indoctrinati fanatici ce suntem, nu hot dogi ca restul lumii civilizate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Sa mai zic...sa nu mai zic...
Hai ca mai zic:)
M-as bucura sa nu mai existe competitiile astea intre religii.
Pentru ca Dumnezeu e Unul, Biblia e aceeasi. Pe aceasta ar trebui sa se bazeze credinta noastra. Atunci cand vrem sa fim un exemplu bun pentru ca oamenii sa Il cunoasca pe Dumnezeu, ar trebui in primul rand sa Il prezentam pe El, nu o religie. Doar atunci in inima oamenilor isi face loc credinta adevarata, intr-o relatie personala om-Dumnezeu.
Nu spun ca religiile ar fi rele, dar nu exista religie perfecta. Iar atunci cand punem religia (doctrina) mai presus de credinta, este cea mai mare greseala. Acest lucru il fac cei indoctrinati.
Indoctrinarea naste fanatism religios care are efecte negative. Orice lucru, invatatura care nu isi are radacina in Biblie, poate fi considerata eretica. Doar in lumina Bibliei, un om poate evalua daca cineva este eretic sau nu, si nu in functie de istorie sau alte scrieri si documente.
Iar fanatici indoctrinati exista in toate religiile. Am avut ocazia sa am parte in viata mea de exemple dure de fanatism, pe care nu as vrea sa le dau aici exemplu pentru ca pur si simplu vreau sa uit...
As vrea sa ma concentrez asupra exemplelor pozitive de CREDINTA adevarata, cand aceasta si-a facut simtita prezenta si a reusit sa uneasca oameni din toate religiile in numele lui Dumnezeu.
Am mai dat exemple si cu riscul de a ma repeta, as mai spune o data.
Am ramas placut impresionata de faptul ca am avut ocazia sa vad cum preotii ortodocsi, catolici, protestanti si neoprotestanti au impreuna partasie in intalniri ecumenice, se roaga impreuna, merg sa predice Cuvantul lui Dumnezeu unii la altii in biserici, repet: Cuvantul lui Dumnezeu si nu o doctrina. Parintele mitropolit predica in biserici baptiste, si o face bucuros ori de cate ori are ocazia. Pastorii NP sunt invitati la slujbe in catedrale sa vesteasca Cuvantul lui Dumnezeu. Credeti ca acest lucru ar fi posibil daca fiecare ar sustine ca religia lui e cea mai buna si sa ii condamne pe ceilalti ca sunt rataciti si eretici? Eu nu cred.
Mi-ar place sa privim exemplele pozitive care scot in evidenta CREDINTA, si nu cele negative care evidentiaza INDOCTRINAREA.

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by impreuna
Mi-ar place sa privim exemplele pozitive care scot in evidenta CREDINTA, si nu cele negative care evidentiaza INDOCTRINAREA.



superb ca Dumnezeu ti-a dat gandul cel bun, in ultima instanta. inseamna ca nu am predicat nici eu in pustiu, propunand sa lasam la o parte etichetele fariseice aplicate celorlalti si indignarile inutile ca altii cred altfel.

dar, cand zici sa ne bazam exclusiv pe Biblie, ca restul e indoctrinare, vin si te intreb: avem noi sfintenia, mintea pura si sufletul neintinat sa intelegem exact ce spune Biblia si sa faptuim in consecinta? cu alte cuvinte, suntem noi atat de buni incat sa negam necesitatea unor indrumatori in descifrarea tainelor ei? caci, ce sunt altceva bisericile ortodoxa, catolica, protestanta, decat niste interpretari ale Bibliei, cu pretentia ca fiecare o face cu acuratete maxima? plus ca exista indrumatori in fiecare dintre acestea. ce, tu nu ai preot sau cum i-o zice la biserica ta?

Mergi la inceput