Crestinismul intre credinta si indoctrinare

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

.Misiunile de evanghelizare adresate de americani(baptisti,penrticostali,etc.)ortodocsilor poarta in sine tot bagajul de ignoranta culturala specific acestui popor care se crede centrul lumii civilizate.Aceste misiuni nu au adus in Romania Evanghelia(care,apropo, s-a propovaduit aici inainte de descoperirea Americii )ci obiceiurile si traditiile anglo-saxone(vezi Thanks Giving pe care o tin unele adunari np).Ei sunt incapabili sa inteleaga ca oamenii se pot inchina lui Hristos altfel decat in stilul evanghelic-import SUA.Pentru ei,icoanele care-l infatiseaza in mod sobru pe Hristos sunt idoli,in timp ce Hristosul vesel si cu fata de Holywood de pe pliantele lor este un mijloc de evanghelizare.Probabil ca sustinatorii din America n-ar mai trimite bani daca ar sti ca aici Hristos e cunoscut,si exista Evanghelia de sute de ani.In buletinele lor de misine citesti de ca romanii nu stiu de Hristos,ca au credinta pagana si idolatra,ca nu stiu de Biblie si trebuie "evanghelizati" ca sa ajunga la o "relatie personala cu Hristos",de parca aceasta relatie nu exista si nu este posibila in cadrul ortodoxiei.Inchei paranteza.


Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA





Irina draga, cred ca raspunsul la problema pe care o pui ti-l pot transcrie din raspunsul Casanderi pe care mi l-a dat la subiectul despre biserica:
"Majoritatea romanilor sunt botezati ortodox. Dar asta nu inseamna ca isi traiesc viata intru ortodoxie. Sub eticheta de ortodox, care ii linisteste constiinta ca are "credinta cea dreapta", se afla de multe, multe ori un om nepasator complet fata de ce asteapta Dumnezeu de la el."

Deci se pare ca totusi este nevoie de evanghelizare. Biserica ortodoxa ar trebui sa vada acest lucru ca pe un ajutor, nu ca pe o piedica. Pentru ca nu ar trebui sa exista concurenta intre biserici care trimite mai multi enoriasi in rai, ci toti impreuna sa ajute cat mai multi oameni sa il gaseasca pe Dumnezeu ca sa ajunga acolo. Aici ar trebui sa ii aduca credinta pe toti care o accepta.
Atata doar daca nu intervine indoctrinarea...

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Jocelyn nu imi vine sa cred pana unde duce indoctrinarea...


Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Ca de obicei la subiectele "controversate", dicutia este mult mai larga decat intentia mesajului in sine.

Am sa dau si eu un exemplu despre ce cred eu ca este indoctrinare, mai putin filosofic decat discutiile de aici - parintii care refuza transfuzii de sange sau chiar medicamente pentru copiii lor gravi bolnavi, pentru ca va avea Dumnezeu grija de ei, preferand sa isi lase copilul in chinuri si chiar sa-l piarda, in timp ce ei stau in jurul patului si se roaga.

Si mi se mai pare ca multe dintre raspunsurile de la acest subiect sunt un exemplu de indoctrinare; pentru ca anuleaza personalitatea celui care "vorbeste", primind astfel de la el/ea citate, si nu o parere personala.

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by Gabrielama

Ca de obicei la subiectele "controversate", dicutia este mult mai larga decat intentia mesajului in sine.

Am sa dau si eu un exemplu despre ce cred eu ca este indoctrinare, mai putin filosofic decat discutiile de aici - parintii care refuza transfuzii de sange sau chiar medicamente pentru copiii lor gravi bolnavi, pentru ca va avea Dumnezeu grija de ei, preferand sa isi lase copilul in chinuri si chiar sa-l piarda, in timp ce ei stau in jurul patului si se roaga.

Si mi se mai pare ca multe dintre raspunsurile de la acest subiect sunt un exemplu de indoctrinare; pentru ca anuleaza personalitatea celui care "vorbeste", primind astfel de la el/ea citate, si nu o parere personala.

Gabi



Ai dreptate, exemplul dat de tine este si el edificator pentru extremismul la care se ajunge.

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by impreuna
Irina draga, cred ca raspunsul la problema pe care o pui ti-l pot transcrie din raspunsul Casanderi pe care mi l-a dat la subiectul despre biserica:
"Majoritatea romanilor sunt botezati ortodox. Dar asta nu inseamna ca isi traiesc viata intru ortodoxie. Sub eticheta de ortodox, care ii linisteste constiinta ca are "credinta cea dreapta", se afla de multe, multe ori un om nepasator complet fata de ce asteapta Dumnezeu de la el."
....................
Si daca omul e indaratnic si nepasator,e vina Lui Hristos si a Bisericii SAle?Oare nu sunt la tot pasul Biserici in care se slujeste,in care te poti ruga,poti auzi Evanghelia,poti sa vorbesti cu preotul,poti sa partcipi la catehizare?Ba da.Oare n-are fiecare Biserica un pangar(librarie religioasa)unde gasesti de cumparat Scriptura si alte carti cu invatatura crestina?Ba da.Nu se face religie in scoli?Ba da.Dar daca omul nu vrea sa se pocaiasca,sa se lase de pacate,sa partcipe la viata Bisericii si sa se impartaseasca de Hristos,ce poti sa-i faci?Dragoste cu sila nu se poate.Deci se pare ca totusi este nevoie de evanghelizare. Biserica ortodoxa ar trebui sa vada acest lucru ca pe un ajutor, nu ca pe o piedica. Pentru ca nu ar trebui sa exista concurenta intre biserici care trimite mai multi enoriasi in rai, ci toti impreuna sa ajute cat mai multi oameni sa il gaseasca pe Dumnezeu ca sa ajunga acolo. Aici ar trebui sa ii aduca credinta pe toti care o accepta.
Atata doar daca nu intervine indoctrinarea...
..................................
Dupa cum vezi,ortodocsii fac evanghelizare,dar nu dupa tipicul american.Biserica Ortodoxa nu e la concurenta cu nimeni,ea propovaduieste adevarul si atat.Si adevarul nu e de zece feluri,e doar unul.Nu te poti uni cu Hristos in afara Bisericii Sale,deci nu-i faci omului nici un bine invatandu-l sa se rupa de Biserica.De ce misionarii np nu iau legatura cu episcopul local sau cu preotul parohiei,ca sa-i spuna:uite,vreau sa-L vestesc pe Hristos ortodocsilor din aceast eparhie/parohie ,sunteti de acord ?Crezi ca,daca asta ar face respectivul,episcopul/preotul,n-ar fi de acord?Dar nu fac asta pentru ca ei nu-L vestesc pe Domnul,ci le spun oamenilor ca BO are obiceiuri pagane si ca mai bine sa vina in adunarea lor,unde totul e "dupa Scriptura".Deci cheama oamenii afara din BO,nu la Hristos.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Jocelyn, ma risc si te invit io. Da' promiti ca nu pleci cu argintaria in captuseala?

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:


vin si eu cu un citat din Jurnalul fericirii al parintelui Nicolae de la Rohia:

Jilava, camera 50 (infirmeria t.b.c.)

Adventistii din celula, si sunt cativa, il dispretuiesc fatis si cu inflacarare pe popa Petcu din Naieni, preot de tara fara cunostinte teologice superioare, caruia ii vin usor de hac citand — cu nemiluita — textele biblice pe capitole si versete, dovada peremptorie a unei mari familiaritati cu Scriptura, dar si obicei de clantau procedurist. Se uita la el foarte de sus deoarece se incurca dandu-le replica, precum si fiindca parintele, rapus de plictis si mizerie, se oploseste in amintirea vinurilor de Istrita — premiate la concursuri viticole internationale — si a comandarilor unui sat de gospodari cuprinsi.
Ce-i drept, spectacolul pe care-l ofera adventistii ia adeseori o infatisare dramatica: daca mancarea e facuta cu o urma de grasime sau de carne de cal — la infirmeria t.b.c, se mai intampla — ei o resping, se aseaza in genunchi, ridica bratele si-si aduc jertfa prinos Atotputernicului. Pare artificial, scenografic, insa din partea unor oameni straveziu de slabi, cu frecvente hemoptizii si infometati de ani lungi de inchisoare, gestul ia un caracter foarte concret. In acest timp, parintele infuleca degraba, ca toti ceilalti. Dintr-odata se afla pus in situatie de inferioritate.
Hotarand sa iau apararea bietului om, foarte de isprava, incep sa invat pe de rost textele potrivnice interpretarii adventiste (obiectivi si cinstiti tot ei mi le indica si predau) si ajungem, preotul si cu mine, sa-i putem combate pe propriul lor teren scriptuar. Respectarii oarbe a Sambetei ii opunem pasajele fundamentale din II Cor. 3, 6 (Litera ucide, iar duhul face viu); Mat. 12, 8; Marcu 2, 28 si Luca 6, 5 (Fiul Omului este Domn si al Sambetei): Marcu 2, 27 (Sambata a fost facuta pentru om, iar nu omul pentru Sambata), Rom,. 14, 6 (Cel ce tine ziua o tine pentru Domnul si cel ce nu tine ziua nu o tine pentru Domnul), 7 (Caci imparatia lui Dumnezeu nu este mancare si bautura) si 22 (Credinta pe care o ai s-o ai pentru tine insuti inaintea lui Dumnezeu. Fericit este cel ce nu se judeca pe sine in ceea ce aproba); I Cor. 8, 8 (Dar nu mancarea ne va pune inaintea lui Dumnezeu) si 10, 27 (Daca cineva dintre necredinciosi va cheama pe voi la masa si voiti sa va duceti, mancati orice va este pus inainte...); Colos. 2,14 (El a sters zapisul ce era asupra noastra) si 16 (Nimeni deci sa nu va judece pentru mancare si bautura sau cu privire la vreo sarbatoare sau luna noua sau sambete).
Cu acest din urma text, in special, facem minuni printre colegii care urmaresc disputele cu atentie, bucurosi de biruintele ortodoxiei, dar si admiratori ai tariei de caracter a sectantilor.
Cand suntem scosi la baie, sambata, adventistii nu consimt sa se spele pe trup. Pe maini, da, si Sambata: dar nu pe corp. Spectacolul care se repeta saptamanal (suntem in perioada in care directia penitenciarelor ingaduie aplicarea regulelor de igiena) scoate in evidenta doua incapatanari naive si dovedeste o data mai mult ca nitica dreptate este la fiecare, inclestarea adventista, nelogica, buchera, talmudista e — dat fiind suferintele si ocarile pe care le dezlantuieste — si admirabila. Dar si gardienii nu sunt cu totul gresiti cerandu-le tuturor detinutilor sa se imbaieze. De ce oare nu li se da adventistilor posibilitatea sa mearga la dus in alta zi? Pentru ca sambata e ziua de curatenie in puscarii! Cu dusmania mai poti lupta, birocratia insa nu-i de infrant. Parintelui Petcu, primului, si apoi noua tuturor ni se cere sa-i sapunim cu sila pe camarazii nostri care stau goi sub dus, cu bratele incrucisate peste piept, zambind serafic, asteptand martirajul. Sunt jalnici, caraghiosi si profund respectabili. Preotul refuza cu fermitate folosirea prilejului ce i se pune la dispozitie pentru a-si batjocori necrutatorii adversari. (Iar gardienilor, care cunosc tarasenia, le vine greu a crede ca popa nu vrea sa se razbune.) Refuzam cu totii oferta acum adresata intregului colectiv, apoi si ordinul care ni se da. Pana la urma caralii nu insista si toata scena se termina cum zic francezii in queue de poissoin, ramane balta ca si gratarele de lemn fixate sub instalatia de robinete. De unde insa, cand sunt in unanimitate, dreptslavitorilor abia daca li se acorda ragazul sa se sapuneze fulgerator si sa se clateasca si mai instantaneu, daca sunt si adventisti de fata, gardienii, spre a-i provoca, a-i necaji, a le face raca, prelungesc dinadins si mult sederea la baie, dau apa calda din belsug: dreptslavitorii pleaca satui de curatenie si imbaiati cu adevarat.
Cu putina apa pe care o primim in celula, renuntand la orice laut, ii ajutam pe ucenicii capitanului William Miller sa se spele ei pe tot corpul duminica dimineata.
— Traian Cracea, tanar ardelean, infocat si iscusit predicator adventist, este singurul din tagma lui care admite posibilitatea mantuirii celor ce nu fac parte din secta. (Martorii lui Iehova sunt si mai exclusivisti: la ei mantuitii sunt limitati numeric.) Cracea vorbeste de Hristos cu lacrimi in ochi, adevarate, nu ca ale eroului balzacian care-si plangea iubita inaccesibila, pierduta dincolo de gratiile bisericii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

mariuta, stii care este marea deosebire? Ca eu am dat un citat de parintele Cleopa in care vorbeste de rau toate celelalte religii si tu vii si dai un citat scris tot de un ortodox. Cand ai gasesti pe site-ul bisericii noastre rautati despre alte religii pe care le spune parintele Cleopa, atunci o sa merite schimbul de opinii.

Pana una alta, adventistii sunt printre cei mai sanatosi oameni din lume datorita stilului de viata si culmea, eu fac dus in fiecare zi (inclusiv sambata) cel putin 1 data.
Si nici nu sustinem ca numai adventistii vor fi mantuiti asa cum se insinueaza. Asa ca n-aveti decat sa ziceti ce doriti.

Mie mi-a fost de ajuns ce-am citit in sfaturile ortodoxe si rautatea aceea nedisimulata.



If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Jocelyn, chiar am citit tot. Spovedania nu e numai la ortodocsi...inca ceva Sfintii parinti sunt Sfintii Parinti si nu "Sfintii Parinti", vrei respect, ofera respect, nu vreau sa cred ca ridiculizezi faptul ca irina sau oricare dintre ortodocsii de pe forum se refera la acestia cu piosenie.

o bibilica, do-o bibilici, trei bibilici ... "Fiecare pasare, pe limba ei piere ..."

Serbanica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

quote:
Originally posted by Jocelyn


Pana una alta, adventistii sunt printre cei mai sanatosi oameni din lume datorita stilului de viata si culmea, eu fac dus in fiecare zi (inclusiv sambata) cel putin 1 data.
Si nici nu sustinem ca numai adventistii vor fi mantuiti asa cum se insinueaza. Asa ca n-aveti decat sa ziceti ce doriti.



sez hu?

Mergi la inceput