Crestinismul intre credinta si indoctrinare

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

quote:
Originally posted by conchita

quote:
Originally posted by impreuna
Mi-ar place sa privim exemplele pozitive care scot in evidenta CREDINTA, si nu cele negative care evidentiaza INDOCTRINAREA.



superb ca Dumnezeu ti-a dat gandul cel bun, in ultima instanta. inseamna ca nu am predicat nici eu in pustiu, propunand sa lasam la o parte etichetele fariseice aplicate celorlalti si indignarile inutile ca altii cred altfel.

dar, cand zici sa ne bazam exclusiv pe Biblie, ca restul e indoctrinare, vin si te intreb: avem noi sfintenia, mintea pura si sufletul neintinat sa intelegem exact ce spune Biblia si sa faptuim in consecinta? cu alte cuvinte, suntem noi atat de buni incat sa negam necesitatea unor indrumatori in descifrarea tainelor ei? caci, ce sunt altceva bisericile ortodoxa, catolica, protestanta, decat niste interpretari ale Bibliei, cu pretentia ca fiecare o face cu acuratete maxima? plus ca exista indrumatori in fiecare dintre acestea. ce, tu nu ai preot sau cum i-o zice la biserica ta?



Tot respectul pentru indrumatorii spirituali spre credinta, nu spre o religie. Si Dumnezeu da intelepciune tuturor celor ce o cer, iar cei ce Il cauta din toata inima, Il vor gasi.



Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Am o nedumerire mare de tot: cum se potriveste atitudinea parintelui Cleopa si a altora ca el, cu cea a celor care respecta ecumenismul, de exemplu spiritul ecumenic al parintelui Galeriu sau a altor fete bisericesti care se roaga cu ereticii si ii considera frati in Cristos?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

quote:
Originally posted by impreuna

Am o nedumerire mare de tot: cum se potriveste atitudinea parintelui Cleopa si a altora ca el, cu cea a celor care respecta ecumenismul, de exemplu spiritul ecumenic al parintelui Galeriu sau a altor fete bisericesti care se roaga cu ereticii si ii considera frati in Cristos?





Flavia, exact la astta ma gandeam si eu !!! nu se poate sa fi avut dreptate in acelasi timp si Parintele Cleopa si Parintele Galeriu + ceilalti preoti si ierarhi ecumenisti, pur si simplu NU se poate !!! daca protestantii, catolicii, baptistii si toti ceilalti sunt eretici, cum de Parintele Galeriu se ruga cu ei, ba inca mai trimitea si tineri in pelerinaj ? daca bisericile lor sunt casele satanei, cum de Mitropolitul Banatului a intrat in casa satanei si a oficiat si slujbe acolo ?? Cum poate fi ecumenismul si lucrarea diavolului si lucrarea Duhului Sfant in acelasi timp ???


_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Am sa-ti raspund doar din perspectiva mea : medicii nu seamana toti unii cu altii. Unii au vorbe blinde, asculta tot ce le zici si dau din cap : aia se cheama psihiatrii. Altii spun buna-ziua, isi proptesc degetele in burta ta, vad ca te strimbi si te taie : aia se cheama chirurgi. Iar altii zimbesc frumos, te pipaie pe toate partile si la sfirsit se scarpina in cap si te trimit acasa cu o punga de pastile : aia se cheama internisti. Sa te fereasca Dumnezeu sa te opereze un psihiatru sau sa-ti dea pastile un chirurg ! Asa mi se pare si-n biserica : unii sint teologi, altii sint nevoitori iar altii sint alinatori. Parintele Cleopa a fost un nevoitor si un aparator (poate cel mai mare roman ortodox nevoitor din secolul asta), se spune ca l-a vazut pe diavol in fata lui. Un om asa, n-o sa vina cu floricele si indulgente, desi se spune ca la spovedanie nu era asa de sever. Parintele Galeriu a fost un preot de mir, a lucrat cu enoriasii la alt nivel, a fost mai mult un alinator. Fiecare are rolul lui intr-o biserica.
Elena, daca pui sare intr-o salata de fructe, e bine sau nu ? Dar daca o pui la varza ? Ce se potriveste la un nivel de punere a problemei, nu se potriveste in altul. Parintele Galeriu se adresa incepatorilor, maselor, stii si tu ca mustele se prind cu miere. Parintele Cleopa vorbea celor mai avansati, cu dinti mai puternici, celor ce aveau in sarcina sa pastreze ortodoxia de la stingere, de aceea tonul e altul. Nu uita, oamenii se duceau la el la minastire, nu se ducea el sa propovaduiasca in sate, oamenii aia sint mai mult decit simpli mergatori la biserica, sint deja un fel de ostasi ai apararii credintei. Ma rog, asta e doar impresia mea, ascultindu-i pe amindoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by impreuna
Tot respectul pentru indrumatorii spirituali spre credinta, nu spre o religie. Si Dumnezeu da intelepciune tuturor celor ce o cer, iar cei ce Il cauta din toata inima, Il vor gasi.
Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara



iar avem nevoie de dictionar caci, vorba poetului, desi vorbesti pe inteles, eu nu te pot pricepe. credinta tine de religie. religia este ansamblul unor credinte. religie fara credinta si credinta fara religie nu prea s-a vazut. credinta ca Iisus e Mesia se numeste crestinism (de la Cristos). crestinismului nu ii poti spune altfel decat religie. fie ca vrei tu sau nu, asta e sensul cuvintelor, haide sa le respectam si pe ele, cuvintele, ce zici?

pe de alta parte, stau si ma gandesc ce te-ar putea deranja atata in Traditie? ai, asa, un exemplu? ca la generalitati ne pricepem toti. da un exemplu de text lasat de un Sfant Parinte, sa vedem ce vrei sa zici tu cu adevarat, poti? apoi, cand zici de paganisme, te referi la taiat porcu',la colinde, la ciocanitu' de oo vapsite de Pasti? huh.

e buna intelepciunea, ai dreptate. numai ca daca vii la mine si imi ceri sa ma dezic de religia sufletului meu ca sa te simti tu mai impacata cu un Dumnezeu fara nume, arbitrar si subiectiv, fara de religie (cum o fi aia?) ei bine, atata "intelepciune" chiar ca nu am si nici nu-mi doresc, merci frumos, esti o draguta. din Biserica mea nu ai nici o sansa sa ma scoti, oricate rosii ai arunca si oricat te-ai zbate pe-aici sa arati ce buna esti tu si ce indoctrinata sunt eu (tu la general, eu la general). iti urez numai bine si liniste sufleteasca, mi-a facut placere scurta noastra discutie, desi fuse cam superficiala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

amuleta, nu sunt sigura ca am inteles bine pledoaria ta, iar de am inteles-o, nu pot fi de acord cu ea....

quote:
Parintele Galeriu se adresa incepatorilor, maselor, stii si tu ca mustele se prind cu miere.

Conform spuselor tale, parintele Galeriu nu din convingere trimitea tinerii la Taize, ci doar sa-i "prinda", sa-i atraga la ortodoxie ? adica dansul ii considera pe aceia eretici si totusi se ruga cu ei si mai mult, trimitea si pe altii sa se roage cu ereticii ? Pai asa indupleci incepatorii, masele, trimitandu-i sa se roage cu cei pe care tu ii consideri eretici ? si apoi, dupa ce acestia devin tari in credinta le spui ca de fapt aceia cu care te-ai rugat sunt rataciti ?

quote:
Parintele Cleopa vorbea celor mai avansati, cu dinti mai puternici, celor ce aveau in sarcina sa pastreze ortodoxia de la stingere, de aceea tonul e altul.

o.k., asta am inteles, dar daca un credincios avansat, bazat in credinta lui, ar fi venit la Parintele Galeriu, crezi ca dansul si-ar fi schimbat discursul fatza de el ? i-ar fi spus cumva: "stii, de fapt cei de la Taize sunt eretici, dar eu le spun celor incepatori ca sunt fratii nostri in credinta, crestini ca si noi si ii trimit sa se roage cu ei pentru ca...." pentru ca ce ?
Aceeasi intrebarea este valabila si referitor la Parintele Cleopa, daca un incepator ar fi venit la dansul si l-ar fi intrebat despre asta, oare ar fi spus dansul altceva ? mira-m-as ! cum si internistu iti da punga de pastile din convingere ca asa este cel mai bine, iar chirurgul te taie tot pentru ca asa crede el ca este spre binele tau.
Dupa umila mea parere, Parintele Galeriu din convingere se ruga cu protestantii si catolicii, din convingerea ca ei sunt frati in credinta si nu eretici !!
Deci intrebarea ramine, sunt protestantii si catolicii eretici sau frati in credinta cu ortodocsii ? pe cine sa credem ? pentru ca Adevarul este Unul singur, n-au cum sa fie si eretici si crestini in acelas timp !
Pentru tine personal, ce anume te face sa crezi intr-un fel sau altul ?



_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by impreuna

Am o nedumerire mare de tot: cum se potriveste atitudinea parintelui Cleopa si a altora ca el, cu cea a celor care respecta ecumenismul, de exemplu spiritul ecumenic al parintelui Galeriu sau a altor fete bisericesti care se roaga cu ereticii si ii considera frati in Cristos?

Din revista "Glasul Monahilor" , aprilie 2005Tacere si marturisire
Interviu cu Protosinghel Iustin Parvu......
- Ce amestec este justificat cu celelalte credinte , cu celelalte Biserici ?- Biserica Ortodoxa este vesnica prin Hristos Dumnezeu , e netrecatoare , nu are nevoie sa se amestece cu nimic altceva ca sa nu se dilueze . Se apropie , dar nu se amesteca . Nici macar nu poti avea o relatie . Vin foarte multi oameni si ma intreaba ce sa faca : sa mai intre sa nu in bisericile in care s-au facut slujbe ecumenice ? Eu le-am spus ca , atunci cand vor vedea ca se vor impartasi unii de la altii , sa nu mai stea . Dar nici asa . Ne temem de cuvintele Sfintilor parinti care interzic sa stam sub acelasi acoperis cu ereticii . Ba canoanele spun ca nici cu crestinii necununanti sa nu stai la masa , daramite cu eretici . In cazul asta ea nu mai e Biserica . De altfel e si proorocit ca toate organizatiile ecleziastice vor cadea groaznic si deoadata , chiar si institutia Bisericii . Sf. Ignatie Briancianinov spune asta . Biserica decade prin primirea umanismelor . Umanismul este inchinare la idoli , iar dogma infailibilitatii papale este o latura a umanismului , dupa cum spune si Sf. Iustin Popovici , reinviind idolatria . Asa a fost si cu Partidul Comunist . Toti se inchinau si venerau Partidul ca pe un idol . Iar cei care au tacut si s-au suspus ideologiei comuniste , chiar siliti , socotesc ca sunt asemenea inchinatorilor la idoli .Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Irina, in cazul asta Parintele Galeriu s-a facut vinovat de erezie ??? Doamne iarta-ma !!

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Elena

Irina, in cazul asta Parintele Galeriu s-a facut vinovat de erezie ??? Doamne iarta-ma !!_"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Unde am spus asa ceva?Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

quote:
Originally posted by Elena

Irina, in cazul asta Parintele Galeriu s-a facut vinovat de erezie ??? Doamne iarta-ma !!

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)





Unde am spus asa ceva?

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA





quote:
- Biserica Ortodoxa este vesnica prin Hristos Dumnezeu , e netrecatoare , nu are nevoie sa se amestece cu nimic altceva ca sa nu se dilueze .

si
quote:
Ba canoanele spun ca nici cu crestinii necununanti sa nu stai la masa , daramite cu eretici .


Parintele Galeriu NU i-a considerat pe aceia cu care s-a rugat eretici, ci frati in credinta.


_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput