Crestinismul intre credinta si indoctrinare

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Elena

quote:
Originally posted by irina.c.

quote:
Originally posted by Elena

Irina, in cazul asta Parintele Galeriu s-a facut vinovat de erezie ??? Doamne iarta-ma !!_"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Unde am spus asa ceva?Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

quote:
- Biserica Ortodoxa este vesnica prin Hristos Dumnezeu , e netrecatoare , nu are nevoie sa se amestece cu nimic altceva ca sa nu se dilueze .

si
quote:
Ba canoanele spun ca nici cu crestinii necununanti sa nu stai la masa , daramite cu eretici .
Parintele Galeriu NU i-a considerat pe aceia cu care s-a rugat eretici, ci frati in credinta.
_"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Elena,chiar nu stiu ce sa zic cu privire la parintele Galeriu,dar eu ma gandesc ca totusi canoanele Sfintilor Parinti spun niste lucruri de care in primul rand preotii ar trebui sa tina cont,ca noi,cei credinciosi,sa nu ajungem la sminteala.Una e sa ai un dialog cu celalalt si alta e sa ajungi sa te rogi cu el si astfel sa-l odihnesti in erezia lui.Uite,o sa-mi intreb duhovnicul cu privire la acest subiect,sa vad ce-mi spune ,referitor si la cele zise de Flavia.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManyHope spune:

Vreau sa co-raspundez io la una din intrebarile primordiale de pe acest subiect, una pusa de " nu spui cine, persoana importanta... becher de " ....


quote:
Care e totusi rostul acestui subiect ?



Pai io raspunz ca ie acia pro-pusa o discutze despre o stambatate (cel putin una), iar cuiva care chiar se ocupa cu bagat de strambe, nici nu vaz de ce nu i-ar conveni la orice ora un asemenea sub-ect


La subiect raspunzand, dupa opinia mea "indoctrinarea" nu prea si-o face cineva singur/singura siesi, ci mai mult un om altuia...adica vine din afara de undeva-cumva...totusi
...iar dupa nepriceperea mea nedestula,cand careva pune ceva exterior mai presus decat pe sine si ceea ce este in sine, adica mai presus chiar decat pe HRISTOSUL, Cel Care in launtrul omului trebuie sa vieze ca omul sa poata sa traiasca ....
...."s-ar putea sa nu se stie" ..."din ce parte bate vantul"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Elena imi pare rau, asa este, n-ai inteles. Parintele Galeriu si parintele Cleopa sint doua persoane diferite. Dincolo de marea lor credinta in ortodoxie si lupta pentru ortodoxie, ei pot avea convingeri diferite despre calea cea mai buna prin care se poate obtine acest lucru. Nu stiu daca metoda unuia este mai buna decit a altuia. Si desi-i numeste frati, nu inseamna ca parintele Galeriu renunta la a-si afirma atitudinea lui despre ce crede ca este bine :

"Si, daca fata de fratii nostri protestanti trebuie sa ne aparam de riscul unei asemenea desacralizari, în raport cu opiniile unora din fratii nostri catolici nu putem sa nu luam atitudine fata de felul în care ei înteleg adesea si uneori si aplica “dupa litera” si în sens juridic Revelatia."

"Se cuvine, onest, sa pretuim si sa ne inspiram din organizarea asistentei sociale la fratii nostri din Occident. Dar, cu tot spiritul autoritar si juridic al Bisericii Romano-Catolice si cu cel individualist al Bisericii Protestante, care determina secularizarea si laicizarea, Sfânta Ortodoxie trebuie sa-si afirme duhul cu adevarat comunitar, Patern si matern, atât în marturisirea credintei cât si a iubirii divine în lume."

"Astfel, protestantii, punând pe seama Maicii Domnului nasterea acestor “frati”, dezvaluie - cum s-a sugerat deja mai sus - o stagnare în întelegerea noii ordini spirituale a harului împartasit omului. Nu e de loc întâmplator ca în Occident cultul trupului ramâne atât de puternic, chiar obsesiv, generând si unele morbide aberatii sexuale, care - nefiresti în ele însele - îsi cer azi “Legitimarea”; o anti-natura legitimare.
Biserica Ortodoxa este si trebuie sa ramâna mereu credincioasa si martora duhovniceasca, atât în întelegerea, în interpretarea Revelatiei scrise, cât si în afirmarea acesteia în viata fiilor ei."
Cu alte cuvinte : o fi el frate dar trebuie sa lupt pentru ce cred eu ca e drept si sa-i spun ca greseste.
Amindoi au fost oameni si amindoi au facut ce au crezut ei mai bine ca va servi ortodoxiei, din perspectiva lor ortodoxa. Numai Dumnezeu stie cine a avut atitudinea cea mai potrivita. Mi se pare nostima insa incercarea de a te simti brusc mai indreptatit, mai justificat in protestantism, ca rezultat al atitudinii unui preot ortodox. Chiar imi place dovada asta de respect !
Acum, ca m-ai intrebat ce ma face pe mine sa gindesc intr-un fel sau altul, o sa-ti raspund : nu-i bag pe toti protestantii intr-o galeata ca fiinte umane, adica-i judec independent de protestantismul lor. Am o masura, insa, adica daca-i vad ca incep cu prozelitism mieros, le zic si eu ca Aristotel "non tangere circulos meos !" si-am terminat relatiile cu persoana respectiva. Discutia de acum o am mai mult de dragul Irinei C, ca-mi place lupta ei pe cal si cu lance pentru ortodoxie, insa de fapt sint mai mult genul care zimbeste pe dinauntru si pleaca mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by amuleta
Discutia de acum o am mai mult de dragul Irinei C, ca-mi place lupta ei pe cal si cu lance pentru ortodoxie, insa de fapt sint mai mult genul care zimbeste pe dinauntru si pleaca mai departe.

Multumesc.Sa inteleg ca-s si niste mori de vant pe-aicea?Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Ce vremuri domne...
Si acu' zambesc cand imi aduc aminte cum se invarteau Irina si Conchita cu cadelnitza in mana ca la aruncarea ciocanului in mijlocul musulmancelor la Zona Zooster
Ce vremuri domne...

*segmentation fault*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Oameni buni, nu am deschis subiectu pentru a da cu rosii in careva, dar daca cei indoctrinati se simt, ata ete.
Desi nu am vrut sa o fac, o sa va dau exemple concrete de indoctrinare care pe mine m-au marcat.
La un moment dat ne-am mutat cu familia intr-un orasel unde din cauza ca nu eram ortodocsi, preotul si enoriasii lui (care erau cam toti din oras) nu ne-au dat voie sa ne inscriem la scoala. Cu mari interventii am reusit sa fim inscrisi la scoala din oras, dupa ce ni s-a spus clar ca nu ne primesc pentru ca nu vor sa primeasca eretici intre ei. A trebuit sa intervina vice-primarul si cu greu a rezolvat problema. Si asta a fost la cativa ani dupa revolutie, ca daca s-ar fi intamplat inainte puteam pune pe seama comunismului...
Nu de putine ori eram scuipati pe strada. Ca sa nu mai spun ca cineva (nici in ziua de azi nu stim exact) a vrut in repetate randuri sa ne omoare, desi banuim, pentru ca cea mai inversunata persoana impotriva noastra era unul din preotii din oras.
Pentru mine este inadmisibil ca "oamenii lui Dumnezeu" sa faca asa ceva! Si pentru ce? Doar pentru ca noi avem alta religie, dar aceeasi credinta?! Erau atat de orbi si indoctrinati incat erau mai fanatici ca si talibanii! Pai sa nu-mi spuna mie cineva ca astia fac voia Domnului, ca asa scrie in Biblia lor... Si cine-i impinge spre un asemena comportament extremist? Biserica Ortodoxa! Prin tot felul de texte care ii discrediteaxa pe cilalti oameni. Cine le da lor dreptul sa judece? Sau poate nu au apucat sa atudieze Biblia ca le-a ocupat timpul Traditia... Cine le da dreptul sa decida cine cade din har si cine nu? Cine sunt ei sa imparta harul?
Problema nu este doar ca ii trateaza in asa hal pe cei de alte religii. Ci sunt intoleranti fata de cei de aceeasi religie. Nu de putine ori mi-a fost dat sa vad cum preotul nu voia sa ingroape un mort pe motiv ca familia nu i-ar fi umplut destul buzunarele. Ii jecmaneau pe bietii oameni care dupa ce ca erau nenorociti si saraci, traiau si cu frica ca preotii ii amenintau cu tot felul de blesteme daca nu le fac pe plac.
Au fost ocazii cand eu i-am auzit pe preoti injurand enoriasii in biserica ca si la usa cortului (s-a intamplat o data chiar in noaptea de inviere).
Nu vreau sa continui cu exemplele negative, si tot ce am zis aici nu o fac ca si un atac la adresa ortodocsilor, dar poate asa imi intelegei motivele pentru care nu sunt de acord cu indoctrinarea. Nu condam o religie, ci oamenii care sunt fanatici. Cei care merg pana in panzele alvbe ca sa isi atinga scopurile mai mult sau mai putin ortodoxe, obligand oamenii sa ii urmeze prin tot felul de amenintari si santaj. Atitudinile astea va seamana a credinta? Eu va spun sincer ca mie nu..., nu pot sa fiu de acord ca cei care ajung la asemenea comportamente se pot numi credinciosi, cu atat mai mult cu cat au pretentii sa ii ajute si pe alti oameni sa Il gaseasca pe Dumnezeu.
Si totusi va spun ca am avut parte si de eperiente pozitive in care unul din preotii din orasul respectiv a recunoscut ca s-a ajuns prea departe, ca aceasta este lucrarea diavolului, nicidecum a lui Dumnezeu. Insa ii era frica sa ia atitudine ca sa nu isi piarda "scaunul". Dar pe deoparte tanjea dupa o relatie adevarata cu Dumnezeu, pe care a recunoscut ca nu o are. I-a rugat pe parintii mei sa il duca de cate ori au ocazia intr-o biserica NP, intr-un oras mai mare, sa nu cumva sa il recunoasca cineva. Abia atunci a afirmat ca incepe sa se apropie de Dumnezeu, pentru ca pana atunci slujba lui era doar sa oficieze diferite servicii bisericesti, sa dea acatiste, sa spovedeasca, sa faca pomeni, sa ii invete pe oameni ce spune traditia ortodoxa si nicidecum Biblia. Si dragilor, era preot, nu orice enorias de rand care merge la biserica din an in pasti. Pe copiii lui ii trimitea in tabere crestine alaturi de Np pentru ca spunea el, doar de acolo pot sa invete ceva bun. A ramas in continuare preot ortodox, insa si-a schimbat complet mentalitatea si atitudinea fata de crestinii de alte religii. A invatat sa Il iubeasca pe Dumneszeu si sa ii invete pe oameni credinta adevarata.
Ca sa fiu mai clara, cand ma refer la indoctrinare nu ma refer la excluderea religiei, ci la felul in care ajung indoctrinatii sa puna religia mai presus decat credinta in Dumnezeu.
Am citit o data un sondaj de opinie facut in preajma craciunului, unde oamenii erau mai 1 intrebati daca sunt credinciosi si fireste majoritatea au raspuns cu DA. Cand venea urmatoarea intrebare, ce inseamna pt ei Craciunul, majoritatea au spus ca il sarbatoresc pe Mos Craciun. Daca oamenii astia saracii de ei, ar fi invatati mai 1 ce inseamna credinta adevarata in Dumnezeu si apoi prin religie sa fie ajutati sa ajunga la aceasta credinta, poate lucrurile ar sta altfel.
Dar la noi lucrurile stau exact pe dos: oamenii se nasc intr-o religie si in primul rand sunt invatati cum sa se supuna cat mai bine religiei respective, cum sa ii urasca pe cei de alte religii care sunt eretici, iar apoi daca omul este sincer interesat de credinta, ii se mai prezinta si aceasta.
Normal ca fiecare religie are o anumita doctrina, dar multi sunt doar religiosi fara sa mai fie crestini adevarati. La asta duce indoctrinarea. Baga cu forta in capul oamenilor, care sunt amenintati sa nu cumva sa cerceteze si alte invataturi ca se pierd. Se mai si pun in carca omului o gramada de reguli si de poveri ca sa fie siguri ca ii pot tine in religia "adevarata" prin amenintari si blesteme. Parca ar fi concurs de "cine trimite mai multi enoriasi in rai".
O religie nu mantuie pe nimeni, doar credinta duce la mantuire. Asta e realitatea pe care o vad eu si pe asta se bazeaza credinta mea.
Regulile si sfaturile sunt bune, atata timp cat au suport Biblic. Respect partile din traditie care marturisesc ce spune Biblia, scrise intr-adevar de oameni cu inspiratie divina, conform a ceea ce spune Dumnezeu. Dar nu pot sa fiu de acord cu textele care vin cu tot felul de obiceiuri care nu au nimnic in comun cu Biblia. Daca vreti exemple vi le voi da si le putem dezbate pe larg.
Repet ca nu vreau sa se simta nimeni atacat de mesajul meu, pur si simplu am povestit experiente personale. Asa ca singura vina pe care o am, este aceea ca eu sunt persoana careia i s-au intamplat aceste lucruri.

Ca si concluzie, vreau sa amintesc ceva: credinta adevarata se cunoaste dupa roade. Cred ca fiecare cu un dram de intelepciune poate sa isi dea seama dupa rezultate concrete cine are credinta adevarata si cine nu!

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Flavia, e absolut regretabil ca ti s-au intamplat toate astea.

dar nu inteleg roadele despre care vorbesti....daca sunt aici, pe pamant, nu e destul.roadele se culeg dupa Judecata.

ca trebuie sa fim buni, toleranti, etc etc, astea sunt mijloacele pt a ajunge la roade.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

quote:
Originally posted by Jocelyn

Si hai sa vedem totusi ce scrie parintele Cleopa www.sfaturiortodoxe.ro/credinta.htm" target="_blank">http://www.sfaturiortodoxe.ro/credinta.htm


Sa tinem credinta noastra pe care au tinut-o toti voievozii nostri si toti protoparintii nostri si toti romanii cei adevarati. Daca vrei sa fii fiu adevarat al lui Hristos si al Tarii Romanesti, sa tii credinta cea dreapta, ortodoxa, care o tinem de doua mii de ani. Daca nu, nu esti fiu al lui Hristos si al Bisericii, si esti strain de neamul romanesc. Nu poti fi cetatean crestin si roman, daca nu ai dreapta credinta in Hristos. Esti strain. Nu esti fiu al tarii. Ca fiu adevarat al Romaniei este cel care-i ortodox, pentru ca Biserica Ortodoxa predomina in tara noastra de doua mii de ani. Iar pe cei care-s sectari sa nu-i primim in casele noastre."




e scos din context si poate nu reusesc eu sa inteleg ce a vrut parintele a zice cu randurile de mai sus. nu contest explicatia ce s-a dat la un moment dat ca acest mesaj este adresat celor avansati in credinta, iar celorlalti nu le este de folos. insa indiferent cui ii este adresat in mod principal, multa lume are acces la acest mesaj, lume mai induhovnicita si mai putin induhovnicita, si in acest context mie mi se pare trist si foarte periculos ultranationalismul care emana din el. echivalarea identitatii nationale cu identitatea religioasa. asadar romanii romano-catolici, greco-catolici, protestanti, evrei, musulmani, agnostici, atei nu sunt romani?? cu astfel de idei s-a ajuns prin alte locuri la razboaie civile

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Impreuna, povestea ta nu demonstreaza decit ca in satul ala (sau oras, ma rog, nu stiu ce era) era un preot care habar n-avea de ortodoxie si care i-a tras si pe ceilalti oameni dupa el. Situatii dintr-astea aiurea o sa intilneste multe si-n tari unde majoritarii sint protestanti, ca deh, omul e om oriunde l-ai pune face pina la urma ce-a invatat in cei sapte ani de-acasa. Nici palaria de ortodox si nici aia de protestant nu te face mai bun in sine, ca om, daca ar fi asa simplu, ehei...ar fi un sfint in fiecare casa.
A, ca mi-am adus aminte : astia care-ti raspundem aici sintem aia blinduti, desi tie ti se pare ca sintem indoctrinati pentru ca refuzam sa renuntam la ortodoxie ca sa ne mintuim in protestantism in minuta asta si pentru ca denuntam prozelitismul protestant. Aceeasi greseala am vazut-o si la subiectul cu homosexualitatea ; sa fim toleranti nu inseamna sa dam girul, inseamna sa ne vedem de drumul nostru si sa-l lasam si pe celalalt sa-si vada de drumul lui.
"Aripa dura", ca sa spun asa, nici nu ti-ar fi raspuns la mesaj, considerind asta ca pe o ispitire de care trebuie sa stea departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by xenocid

Ce vremuri domne...
Si acu' zambesc cand imi aduc aminte cum se invarteau Irina si Conchita cu cadelnitza in mana ca la aruncarea ciocanului in mijlocul musulmancelor la Zona Zooster
Ce vremuri domne...

*segmentation fault*



nu stiu ce vrei sa zici cu asta? si acolo am raspuns tot din aceleasi motive ca aici. musulmancele convertite nu au putut nici ele sa-si slaveasca noua religie altfel decat dand verdicte injurioase si exprimandu-se in necunostinta de cauza despre cea pe care o parasisera- ortodoxia. asta e, Xeno, sunt ca ccc cainele lui Pavlov, cand aud cuvantul asta luat in desert, vin sa vad si eu cine ce cum si de ce.:-) si scuze de indicretie, dar cu tine ce se intampla, ca din cinci mesaje pe DC, in patru imi dai mie acatiste. are you okay? are you sure?

Mergi la inceput