Crestinismul intre credinta si indoctrinare

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Credinta nu se apara discreditand credinta celorlalti si calcandu-i in picioare, ci fiind un exemplu demn de urmat.
(Ca sa sintetizez ce am vrut sa scot in evidenta).
Asa ca inainte de a-i critica pe altii sa mai aruncam o privire asupra pildei cu fariseul si vamesul si sa nu cadem in ispita de a mai urma atitudinile negtive!
Dumnezeu sa ne ajute.
Eu cam atat am avut de zis...

PS.
Mare adevar ai zis Casandra.



Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RA spune:

"Din pacate deocamdata dinspre ortodocsi nu se intrevede mare lucru intre ortodoxia forte/nationalism si relativism. Ingrid se intreba retoric la celalalt subiect daca calea de mijloc nu e cumva un amestec al extremelor. Adica sa fii nationalist, dar un pic relativist, ca sa nu sochezi si sa nu te sufoci. Nu, nu e un amestec al extremelor. Exista calea de mijloc, care e exact calea adevarului, in timp ce celelalte, tocmai prin aceea ca sint neadevarate, extreme, dispar de la sine in timp, nu rezista.

Dar la aceasta cale de mijloc nu se ajunge decit prin credinta, adica incredere, curaj, speranta. Nu poti avea niciuna dintre acestea cind te afli pe teren instabil, cind te simti agresat, cind ti se pare ca vin altii sa iti ia/denatureze/denigreze credinta."

------------------------------------
Ai dreptate Myrrha,draga mea!Perfecta dreptate!
Rationamentul meu a fost usor malitios si profund materialist.Asa e,credinta nu funtioneaza nicicum dupa legi matematice!
Si ca sa-ti raspund la ultima intrebare,cred ca da,e mare nevoie de
o noua generatie de manuitori de suflete,nepervertita,neatinsa de ciuma comunista!

------------------------------
"Pentru asta nu trebuie doar sa respecti demnitatea individuala a oamenilor de diverse religii pe care ii intilnesti, ci sa eviti sa calomniezi, mai ales public, alte culte religioase, sa le dispretuiesti."
--------------------------------------
Si sa ai exercitiul democratiei,nu pe varful limbii,ci pe scoarta cerebrala!
Ca problemele noastre de fapt,de aici provin.Si,dupa cum observ,uneori nici implantati in alte culturi democratice de la mama lor de-acasa,nu reusim sa ne dam pe brazda.'Or fi de vina genele
carpato-danubiano-pontice,cine stie?

--------------------------
"Aveam 8 ani cind am vizitat Minastirea Putna si am ascultat un preot - avea in jur de 40 de ani,"...
---------------------------------------
...inalt,grizonat,cu ochi albastri,frumos ca o cadra si cu un glas mieros,asisderi sarpelui din "Cartile junglei".
-------------------------------
..."vorbind deschis impotriva regimului comunist. Eram un grup maricel de adulti si copii in incinta muzeului si toti adultii se uitau speriati imprejur. Ai mei mi-au spus dupa aceea ca in mai putin de o saptamina o sa-l ridice secu'. Nu stiu ce s-a intimplat cu preotul acela, nici nu-i mai stiu numele. E un singur exemplu, intre altele, care inseamna ca ortodoxia are la ce sa reinvie."
--------------------------------
Discursul lui,invatat cu sarg in vreo 2-3 limbi,era menit sa "ia pulsul natiunii".Majoritatea celor care-l ascultau,capatau aceeasi grimasa speriata de care vorbesti,spre triumful sefilor sai de drept.
Cand am citit randurile tale,mi-a venit imediat in imagine harta aceea veche,din capatul scarilor muzeului,harta Moldovei lui Stefan,cu tot cu Basarabia si "comentariul" lui vis-a-vis de ea...Groteasca parodie ne-a fost dat sa traim,draga Myrrha.Ma bucur din tot sufletul ca generatia voastra n-a simtit-o asa acut ca noi!
Si,dupa cum iti dai seama acum nu l-a ridicat secu',nici intr-o saptamana,nici intr-un an...in '89 a fost transferat misterios la o manastire de la muntele Athos,iar acum face parte din administratia Mitropoliei Iesilor,intorcandu-se aproape de locurile natale.
Vezi,de aia spun avem o nevoie aproape organica de respiratia voastra proaspata...

------------------------------
"Nici eu nu-mi explic fenomenul si amploarea neoprotestantilor in ro pentru ca inca nu il cunosc"...
-------------------------------------------
Acelasi lucru il afirm si eu,totusi nu ma pot opri sa remarc,ca de cate ori merg la Putna,cei vreo 70 de km intre Suceava si Putna sunt presarati de tot felul de lacase de cult neoprotestante(am numarat
vreo 5-6 culte)care de care mai aratoase,mai impunatoare si mai la
strada.Sincer,nu pot deloc sa-mi imaginez cum,intr-o zona in care gasesti cel mai mare numar de manastiri pe metru patrat,ca sa zic asa,din tara,a fost posibil ca acest fenomen sa ia o asa de mare amploare?Cum?...
Ca sa nu mai spun ca in Suceava sunt deja si scoli particulare,case de copii,de batrani,o intreaga strategie.
Si sa ma intelegeti,ca nu spun asta ca sa-i acuz pe vreunii dintre ei,nu,nicidecum.Bravo lor,spun cu mare tristete in suflet,tristete ca noi n-am fost in stare sa avem initiativa,ci a trebuit sa asteptam ,intepeniti in caraghiosul nostru turn de fildes,sa vina altii sa ne-nvete ce sa facem.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

quote:
Originally posted by casandra

Cu adevarat, este foarte, foarte greu sa fii crestin.
Cine intoarce si celalat obraz, fara regrete?



Asa este, omeneste vorbind, este (aproape) imposibil sa intorci si celalalt obraz, dar cu si prin Domnul, imposibilul devine posibil. Slava Lui !!!!

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by myrrha
Totusi, habar n-am daca e nevoie de atitudini fatise de condamnare a nonortodocsilor.


nu e vorba de condamnare, ci de aparare. caci mai intai au venit noii evanghelisti in RO si au discreditat ortodoxia si mai apoi a raspuns si Parintele Cleopa, nu invers. si cu asta raspund si Casandrei: cu unii merge sa le intorci si celalalt obraz, daca vezi ca ambele parti invata ceva din asta; cu altii chiar ar fi sinucigas sa le mai dai inca o sansa sa reuseasca ce n-au reusit prima oara.

topicul de fata a inceput si continuat printr-un atac direct: sunt unii care cred in Dumnezeu si exista ortodocsii care nu cred in Dumnezeu ca ei au Traditia. iar Traditia e lucru necurat. scurt pe doi, fara argumente, fara nimic, abia cu o poveste insailata dupa insistente indelungate, prin pag. 6. sa intorci si celalalt obraz la asa ceva? sa mai ai suflu ca sa zici ca neortodocsii ie si ei buni? eu una, nu mai am, pentru ca-s ocupata sa explic, de la mine din batatura unde a dat Impreuna buzna, ca sunt tot o faptura bipeda, fara pene si cioc si nu scot flacari pe nas. la topicul celalalt, cu unirea bisericilor s-a intamplat intocmai si la fel: ortodocsii au fost asteptati sa-si recunoasca spasiti inferioritatea, caci numai asa ar fi putut merita unirea cu catolicii, unire initiata de fapt de catolici.

Elena, multumesc, si tie la fel iti doresc. dar nu despre mantuirea mea era vorba, ci despre interpretari pe text. legat de astea erau nelamuririle.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by myrrha
Am vorbit intimplator chiar azi cu prietena aceea a mea, care mi-a dat un www.cwrasca.go.ro/" target="_blank">link minunat la un club de literatura, de invatare a tacticilor, strategiilor compunerii de literatura, la manastirea aceea ortodoxa din fundul Moldovei. Creatorul siteului si profesorul de compozitie literara e prietenul celuilalt, de care va spuneam mai sus, nu mai putin cunoscut, desi foarte tinar, in lumea literara bucuresteana si... britanica.

Voua cum vi se pare? Credeti ca tradeaza in vreun fel ortodoxia? In curind "se va lansa," am inteles, siteul minastirii si sint foarte curioasa, ce fel de ortodoxie va infatisa.

Mie mi se pare minunata lupta acestor tineri de a reface legatura fireasca dintre literatura si religie, dintre intelectualitatea romana (clasic sterila si liber-cugetatoare) si o spiritualitate vie, tinara, sincera, onesta.



initiativa e minunata, de ce nu ar fi? felicitari celor cu ideea si care se ocupa de tabara asta de creatie.

ce fel de ortodoxie? ortodoxia care este, adica libera, fara incorsetari, fara impuneri, asa cum e ortodoxia de cand e ea. de aceea mi-as dori ca "lupta" de care vorbesti tu sa nu existe existe ca "lupta" , ci ca derulare fireasca a legaturilor deja existente. lupta e atunci cand esti sub asediu si trebuie sa scornesti formele inainte fondului ca sa faci fatza momentului de criza. imi doresc ca asediul sa inceteze si ca ortodoxia sa poata respira liber, asa cum ii este esenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by impreuna

Credinta nu se apara discreditand credinta celorlalti si calcandu-i in picioare, ci fiind un exemplu demn de urmat.


nu puteai sa ajungi la concluzia asta inainte sa deschizi topicul prezent? n-ai facut altceva decat o invitatie "loviti, lume, in ortodocsi, ca ei nu cred in Dumnezeu, is fanatici si criminali".
acuma, inteleg ca te sperie reactia de aparare si ca nu mai poti s-o intorci ca la ploiesti, dar tu ai declansat reactia asta. inca nu e tarziu sa-ti ceri scuze pentru insulte. cum te-ai fi simtit tu daca as fi deschis io un topic "Fanatica de Impreuna nu crede in Dumnezeu", huh?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by conchita
cum te-ai fi simtit tu daca as fi deschis io un topic "Fanatica de Impreuna nu crede in Dumnezeu", huh?



Poci io sa spui - sau daca s-a facut acelasi lucru pe subiecte deja deschise nu se pune?... Asa repede uitasi cum te vaietai de mama focului la ortodoxie de "prietenii" tai atei?

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

conchita sper sa nu te aprinzi mai tare daca eu nu iti raspund cu aceeasi moneda.
Cred ca eu am lamurit lucrurile. Insa nu stiu daca tu nu intelegi sau nu vrei sa intelegi.
Dumnezeu sa te lumineze!

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Conchita, vad ca tie tot iti place sa dezgropi mortii
Eu imi fac mea culpa pentru ca sunt constienta ca am deranjat pe ortodocsi cu unele remarci sau argumente, era evident de ce am facut asta, dar nu cred ca mai conteaza acum, fiindca ar suna ca o scuza. Conchita, nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca cineva ar fi spus ca ortodocsii nu cred in Dumnezeu pentru ca au traditia. Concluzia pe care am tras-o a fost doar aceea ca ortodocsii pun mai mult pret pe traditie decat pe cuvantul lui Dumnezeu ceea ce nu e corect si am dat destule argumente in discutii precedente (nu neaparat la topicul asta) despre traditii care nu au fundament biblic. Nu voi reveni asupra lor pentru ca mi s-a atras atentia ca devin insistenta si obositoare.

Concluzia Flaviei mi se pare foarte buna si daca am proceda asa, ne-am feri de extremism si sentimente negative vis-a-vis de cei care nu gandesc ca noi.

denizel draga, multumesc de invitatie. Sper ca sa studiezi Biblia si Dumnezeu sa te lumineze in alegerile pe care le vei face.


If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Jocelyn

Conchita, vad ca tie tot iti place sa dezgropi mortii


erau deja dezgropati, draga mea. desi acum capatai si eticheta de criminala din cauza "religiei", iti garantez ca bucuroasa as fi sa-i ingropam la loc.

quote:
Eu imi fac mea culpa pentru ca sunt constienta ca am deranjat pe ortodocsi cu unele remarci sau argumente, era evident de ce am facut asta, dar nu cred ca mai conteaza acum, fiindca ar suna ca o scuza.


nu stiu cat de evident, ca eu n-am inteles nici acum. si ce ar fi atat de grav daca s-ar lasa cu niste scuze?

quote:
Conchita, nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca cineva ar fi spus ca ortodocsii nu cred in Dumnezeu pentru ca au traditia.


din mesajul de deschidere al topicului si cele care au urmat. vrei sa le redau in citat?

quote:
Concluzia pe care am tras-o a fost doar aceea ca ortodocsii pun mai mult pret pe traditie decat pe cuvantul lui Dumnezeu ceea ce nu e corect si am dat destule argumente in discutii precedente (nu neaparat la topicul asta) despre traditii care nu au fundament biblic. Nu voi reveni asupra lor pentru ca mi s-a atras atentia ca devin insistenta si obositoare.


faptul ca TU consideri ca exista traditii fara fundament biblic iti da dreptul sa tragi concluzia ca ortodocsii cred mai mult in Traditie decat in Dumnezeu?! uoau, ce logica!

quote:
Concluzia Flaviei mi se pare foarte buna si daca am proceda asa, ne-am feri de extremism si sentimente negative vis-a-vis de cei care nu gandesc ca noi.


sunteti invitatele mele sa procedati asa dupa cum v-ati simtit sa propovaduiti altora, neintrebate. si eu sunt de acord ca exemplul personal e cel mai bun. lamuriti-va voi mai intai in cine si ce credeti, cat din indoctrinarea sectanta v-a mai lasat logica intacta, si apoi sa veniti sa luati la bani marunti ortodoxia. suna destul de fair, cred eu.

Impreuna, tu nu imi raspunzi, tu acuzi. nu iti face cinste deloc. dar, vorba aceea, de ce ar trebui sa fii tu politicoasa si decenta cu niste indoctrinati ca ortodocsii?

daca ne-am intalni face to face, ati avea curajul sa ma priviti in oki si sa-mi spuneti ca eu nu cred in Dumnezeu, cel putin nu la fel de mult ca voi care nu credeti in traditie, si asta din cauza ca is ortodoxa?

Mergi la inceput