Crestinismul intre credinta si indoctrinare

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Conchita, ma tem ca nu vrei sa intelegi nimic, desi ti-am explicat de unde am tras concluzia ca traditia se pune deasupra Scripturii -pana acum mi s-au dat numeroase citate referitoare la traditia care include scriptura si chiar nu mai are rost sa repet ce am scris in posturile anterioare.

Ai spus "lamuriti-va voi mai intai in cine si ce credeti, cat din indoctrinarea sectanta v-a mai lasat logica intacta, si apoi sa veniti sa luati la bani marunti ortodoxia" - chiar mi se pare ca jignesti fara motiv. Stiu foarte bine in cine si in ce cred si n-am intrat pe forum ca sa iau pe cineva sau ceva la bani marunti. Cat despre logica... in fine, poti sa te simti bine insultand fiindca n-am absolut nici un chef de cearta cu atat mai mult cu cat nu esti nici prima nici ultima care gandeste asa.

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

foarte bine, Jocelyn, fie cum zici tu. tu crezi in Dumnezeu, tu te vei mantui, spre deosebire de ortodocsi. excelent, care e problema? vrei sa ne aduci pe calea cea buna? eu nu vreau pe calea asta si e problema mea strict personala. raman si cu Traditia asa cum o inteleg eu, raman si cu indoctrinarea. cu ce te deranjeaza pe tine, atata vreme cat eu nu dau buzna la usa ta sa fac prozelitism ridicand in slavi ortodoxia in detrimentul credintei tale? ce cred eu in camaruta mea e strict biznisul meu si nu am nevoie nici de judecata ta sau a lui Impreuna, nici de etichetele voastre. nici nu vi le-am cerut macar, deci de ce le oferiti?

chestia cu logica de indoctrinat ti-am zis-o ca exemplu sa vezi si tu cum se simte cineva care e apelat asisderea. nu prea bine, adevarat? dar chestia cu logica, singura, o mentin. pentru ca e ilogic sa tragi concluzia pe care ai tras-o tu din premiza respectiva. daca eu cred ca exista mere, asta nu inseamna ca nu cred in pere, simplu.

nu uita cum a fost deschis topicul asta, cu scopul de a infiera ortodoxia, deci nu ortodocsii au venit la voi sa va judece, ci s-a intamplat invers. nu te mira ca se raspunde, ca doar traim intr-o lume libera unde functioneaza dreptul la replica. si daca raspund dintr-o bucata, e pentru ca sunt de la tzara si nu mi se pare cinstit sa chibitez cu aere de mimoza la acuzatii atat de grave ca acelea din discutia asta. daca nu mi-ar fi pasat, as fi putut sa-mi dau si eu okii peste cap, afectata, vorbind pe nas despre crimele ortodoxe, indoctrinari, lipsa credintei in Dumnezeu (a altora).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

oau, acu iti citesc si semnatura, moama ce misto se potriveste discutiei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Mda, exact ce ziceam, nu s-a inteles nimic.

Nu ma mir ca se raspunde, dar ma mir de felul in care se raspunde. Ce-i drept nici Iisus n-a invatat la scolile rabinilor, insa asta nu inseamna ca nu era educat.

Dar, am mai zis, poate e o problema de perceptie si sunt eu prea sensibila si nimeni de fapt nu m-a jignit pana acum, doar mi-au dat exemplul lor bun. Pe care nu cred ca o sa-l urmez.

Daca nu l-am tras de maneca nici pe socrul meu sau pe prietenele mele ortodoxe, nu stiu cum poti insinua una si alta. Cred ca te-ai "infierbantat" cam tare cu discutia asta.

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Stiu cit de mult risc scriind asta. Da'....
asadar, pt. prima data in viata mea, m-a ajutat un "sectant indoctrinat". Este vorba de Jocelyn, datorita careia am reusit si eu sa ma lamuresc in legatura cu pazirea Sabatului(mi-am exprimat nedumerirea la alt topic).
Imi trimisesera link-uri atit Irina, cit si Jocelyn. M-au convins, dupa lungi studii, ultimele.
Merci, Joce, cu toate ca voi ramine tot in biserica ortodoxa!

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Cu placere denizel, sper sa nu fii anatemizata din cauza asta.
De aia exista liberul arbitru

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManyHope spune:

NU VA INTERESEAZA !
...stiu ....
...da io tot va spun :

Speranta mea proprie si personala nu e in jos, nu e la oameni sau dinspre oameni(ori altele pamantesti), nici de la mine macar nu am, ci e in Sus, la CEL DE SUS am sperantza mea... e una singura pentru ca ramane aceiasi, dar totusi sunt mai multe ("Many" ) ca in fiecare zi este alta inoita.

Asta e doctrina mea(simplificand "complicatiile lumii" am descoperit-o)in a pune ce este Sus mai presus decat cele care se gasesc jos mi-am capatat indoctrinarea si am imbratisat-o, resping o eventuala dez-indoctrinare si taaaaaaaaaaaaaaaaare mi-ar mai placea sa nu va mai certati ori impungeti pe lucrurile pamantesti, pe lucruri de nimic pana la urma urmei .... ci mai degraba sa cooperati/cooperam cu un beneficiu reciproc !!

data si semnatura ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by denizel

Stiu cit de mult risc scriind asta. Da'....
asadar, pt. prima data in viata mea, m-a ajutat un "sectant indoctrinat". Este vorba de Jocelyn, datorita careia am reusit si eu sa ma lamuresc in legatura cu pazirea Sabatului(mi-am exprimat nedumerirea la alt topic).
Imi trimisesera link-uri atit Irina, cit si Jocelyn. M-au convins, dupa lungi studii, ultimele.
Merci, Joce, cu toate ca voi ramine tot in biserica ortodoxa!" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Draga Denizel,eu iti sugerez sa mergi sa vorbesti cu un preot.Atunci cand ai o credinta(in speta,cea ortodoxa) nu poti sa alegi din ea ce sa crezi si ce nu.Ori o primesti in totalitate,ori o respingi in totalitate.Nu te poti numi ortodox si sa crezi ca sambata e ziua Domnului,cand Sf. Scriptura si practica crestina milenara ne invata altfel.Binenteles ca tu faci cum crezi,dar cu toata dragostea iti spun,ca surorii mele in Hristos,nu te lasa amagita de invataturi eretice si sectare,caci te poti pierde.Nu poti gusta din otrava si sa nu te vatemi.Dumnezeu sa te lumineze!Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Draga Irina, am vorbit cu un preot. Imi repeti cuvintele spuse de el.
Cind mi-am pus problema simbetei, nu stiam exact pe ce se bazeaza shimbarea ei in duminica. Aveam in vedere doar Invierea si pogorirea Duhului Sfint. Comparind linkurile tale cu ale lui Jocelyn, am inteles ca oamenii, indiferent cit de neprihaniti au fost, nu aveau dreptul sa schimbe o orinduiala lasata de Dumnezeu din vesnicii.
Cred acum ca, daca asta ar fi fost dorinta lui Dumnezeu, inainte de Inaltare Domnul Iisus ar fi lamurit f. clar aceasta.
Sunt convinsa ca oamenii aceia, sfinti, din dragoste pentru Iisus au facut asta. Ii iubesc si ii respect, dar nu cred ca aveau vreo imputernicire sa o faca.
Nu vreau sa ma consideri eretica sau altceva, te rog sa ma intelegi ca fac asta din dragoste pentru Dumnezeu. E ceva de genul, daca il iubesc Ii respect poruncile.

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lily spune:

Originally posted by impreuna
Toti care spunem ca avem credinta, mi-ar place sa si demonstram lucrul acesta. Aceasta se bazeaza pe o relatie personala cu Dumnezeu, nu pe credinta pe care o au altii sau inaintasii nostrii, iar cand e sa ne spunem parerile, sa copiem ceea ce spun ei. Ca atunci nu mai e nimic personal.
Eu personal prefer sa ma bazez pe credinta personala in Dumnezeu si pe Cuvantul Lui. Ca sa poti spune ca unu lucru este bun sau rau, mai intai trebuie sa il cercetezi. Nu te poti baza pe cercetarile altora, caci atunci aceste pareri nu mai sunt personale. Iar cand am spus ca aceasta se cunoaste dupa roade, imi pare rau ca nu am dat pasajul din Biblie unde este vorba despre asa ceva. Nu-i nimic, nici acum nu e tarziu :) "Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, facerea de bine, credinciosia, blandetea, infranarea poftelor" Galateni 5:22,23 Reversul medaliei este urmatorul: "Si faptele firii pamanesti sunt cunoscute si sunt acestea: preacurvia, curvia, necuratia, desfranarea, inchinarea la idoli, vrajitoria, vrajbile, certurile, zavistiile, maniile, neintelegerile, desbinarile, certurile de partide, pizmele, uciderile, betiile, imbuibarile si alte lucruri asemanatoare cu acestea. Va spun mai dinainte, cum am mai spus, ca cei ce fac astfel de lucruri nu vor mosteni imparatia lui Dumnezeu". (Galateni 5:19-21). Fiecare se poate cerceta singur sa vada de ce parte a baricadei este. Si fiecare sa judece in dreptul lui, nu pe ceilalti. Nu o spun eu, ci Biblia, ca cine instiga la ura, certuri, neintelegeri, dezbinari, manie, nu mosteneste Imparatia lui Dumnezeu. Cu atat mai mult cei care raspund acestor instigari!
Si tot Biblia mai spune ceva: "Nu va vorbiti de rau unii pe altii fratilor! Cine vorbeste de rau pe un frate sau judeca pe fratele sau, vorbeste de rau Legea sau judeca Legea. Si daca judeci Legea, nu esti implinitor al Legii, ci judecator. Unul singur este datatorul si judecatorul Legii: Acela care are puterea sa mantuiasca si sa piarda. Dar tu cine esti de judeci pe aproapele tau?" (Iacov 4:11, 12).
As vrea ca toti care ne numim credinciosi, sa si aratam lucrul acesta (incepand cu mine).[/i]

Asa cred si eu. Degeaba exista traditie, daca nu crezi si nu traiesti Cuvintul lui Dumnezeu. Traditia e frumoasa, e emotionanta, dar credinta intr-un Dumnezeu personal, ne da siguranta mintuirii.
Fara legatura directa cu Isus, Fiul lui Dumnezeu, fara rugaciune si citirea Bibliei nu cred ca mi-as fi revenit din prapastia depresiei, nerealizarii planului de a urma o facultate, nesigurantei gasirii unui loc de munca, singuratatii in lipsa propriei familii-sot/copil.
Domnul fie laudat ca peste tot El are oameni care fac voia Lui!


Doar gindul care trece prin inima are putere (H. Miller)

Mergi la inceput