Crestinismul intre credinta si indoctrinare

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Pacea Domnului cu tine, Ana !!!

Domnul sa te binecuvanteze, sa te ocroteasca si sa te ajute sa-ti duci mantuirea pana la capat !!

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

quote:
Originally posted by myrrha

Toata lumea are nevoie de loc sa respire, are nevoie de curtea lui, de spatiul lui care sa ii fie respectat.
Pentru asta nu trebuie doar sa respecti demnitatea individuala a oamenilor de diverse religii pe care ii intilnesti, ci sa eviti sa calomniezi, mai ales public, alte culte religioase, sa le dispretuiesti. Pentru ca religia e intrinsec legata de om, de aspiratiile lui, de fericirea lui. Lovitura in credinta e una din cele mai perfide si mai adinci (acum intelegeti ce a facut comunismul din noi?)

Si da, Conchita, eu cred din tot sufletul ca nu e motivata teama ca s-ar putea pierde si ce a mai ramas din ortodoxie. Dimpotriva. Nu a ramas mult, dar a inflorit miraculos in ultimii ani si e speranta de mai mult.



Ai tot respectul meu !!!!

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Sincer ma asteptam si la reactii adverse si vreau sa stiti ca nu o iau in nume de rau.

Ceea ce am povestit eu nu am facut-o pt a improsca cu noroi in ortodoxie, pentru ca imi place sa cred ca astea sunt cazuri izolate, Am cunoscut destui oameni ortodocsi, credinciosi adevarati si cel putin din respect pentru ei nu mi-as permite sa ii bag pe toti in aceeasi oala.

Mi s-a parut potrivit sa spun ceea ce am spus ca si exemplu pana unde poate duce indoctrinarea celor care se lasa condusi de oameni care se cred "spirituali" decat se lasa condusi de Dumnezeu. Elena a surprins foarte bine ideea. (Cat despre veridicitate, nu are rost sa intru in detalii, fiecare e liber sa creada ce vrea, no comment).

Nu as vrea ca mesajele mele sa fie interpretate ca un atac la adresa ortodoxiei, ci pur si simplu mi s-a parut normal sa ripostez fata de ideile eronate pe care le-am gasit pe aici.

Toti care spunem ca avem credinta, mi-ar place sa si demonstram lucrul acesta. Aceasta se bazeaza pe o relatie personala cu Dumnezeu, nu pe credinta pe care o au altii sau inaintasii nostrii, iar cand e sa ne spunem parerile, sa copiem ceea ce spun ei. Ca atunci nu mai e nimic personal.
Eu personal prefer sa ma bazez pe credinta personala in Dumnezeu si pe Cuvantul Lui. Ca sa poti spune ca unu lucru este bun sau rau, mai intai trebuie sa il cercetezi. Nu te poti baza pe cercetarile altora, caci atunci aceste pareri nu mai sunt personale. Iar cand am spus ca aceasta se cunoaste dupa roade, imi pare rau ca nu am dat pasajul din Biblie unde este vorba despre asa ceva. Nu-i nimic, nici acum nu e tarziu :) "Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, facerea de bine, credinciosia, blandetea, infranarea poftelor" Galateni 5:22,23 Reversul medaliei este urmatorul: "Si faptele firii pamanesti sunt cunoscute si sunt acestea: preacurvia, curvia, necuratia, desfranarea, inchinarea la idoli, vrajitoria, vrajbile, certurile, zavistiile, maniile, neintelegerile, desbinarile, certurile de partide, pizmele, uciderile, betiile, imbuibarile si alte lucruri asemanatoare cu acestea. Va spun mai dinainte, cum am mai spus, ca cei ce fac astfel de lucruri nu vor mosteni imparatia lui Dumnezeu". (Galateni 5:19-21). Fiecare se poate cerceta singur sa vada de ce parte a baricadei este. Si fiecare sa judece in dreptul lui, nu pe ceilalti. Nu o spun eu, ci Biblia, ca cine instiga la ura, certuri, neintelegeri, dezbinari, manie, nu mosteneste Imparatia lui Dumnezeu. Cu atat mai mult cei care raspund acestor instigari!
Si tot Biblia mai spune ceva: "Nu va vorbiti de rau unii pe altii fratilor! Cine vorbeste de rau pe un frate sau judeca pe fratele sau, vorbeste de rau Legea sau judeca Legea. Si daca judeci Legea, nu esti implinitor al Legii, ci judecator. Unul singur este datatorul si judecatorul Legii: Acela care are puterea sa mantuiasca si sa piarda. Dar tu cine esti de judeci pe aproapele tau?" (Iacov 4:11, 12).
As vrea ca toti care ne numim credinciosi, sa si aratam lucrul acesta (incepand cu mine).
Inca o data scuze tuturor celor care s-au simtit atacati, nu am facut-o cu intentie, nu am vrut sa vorbesc de rau o religie, nu am vrut sa arat spre nimeni cu degetul. Am vrut sa subliniez cat de departe duce indoctrinarea (inclusiv departe de Dumnezeu). Si nu i-am facut pe toti ortodocsii indoctrinati, am dat doar exemple. Cum de altfel cred ca putem arata in fiecare religie, nu doar in ortodoxie, cum bine ziceati unele dintre voi.







Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Referitor la subiect, imi place foarte mult un pasaj din Biblie, pilda Domnului Isus despre vames si fariseu (Luca 18):
"9 A mai spus si pilda aceasta pentru unii care se încredeau în ei însisi că Sunt neprihăniti, si dispretuiau pe ceilalti.
10 „Doi oameni s-au suit la Templu să se roage; unul era Fariseu, ai altul vamea.
11 Fariseul sta în picioare, ai a început să se roage în sine astfel: „Dumnezeule, Îti multămesc că nu Sunt ca ceilalti oameni, hrăpăreti, nedrepti, preacurvari sau chiar ca vamesul acesta.
12 Eu postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate veniturile mele.”
13 Vamesul sta departe, si nu îndrăznea nici ochii să si-i ridice spre cer; ci se bătea în piept, si zicea: „Dumnezeule, ai milă de mine, păcătosul!”
14 Eu vă spun că mai degrabă omul acesta s-a pogorât acasă socotit neprihănit decât celalt. Căci oricine se înaltă, va fi smerit; si oricine se smereste, va fi înăltat.”

So... in lumina credintei personale pe care fiecare zicem ca o avem, sa ne cercetam pe noi, si sa ne ferim sa ii judecam pe ceilalti.
Dumnezeu are dreptul sa judece, nu Biserica, nu credinciosii!
Sa cerem de la Dumnezeu intelepciune sa nu ne abatem de la credinta adevarata, care este mai mult decat o religie.






Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by conchita
nu, nu exista una diferita in rusia, dar nu asta era problema. perceptia de-aici e ca suntem o secta ciudata, cu legaturi cu rasputin si alte chestii oculte, ba o tipa a exclamat "aa, evrei ortodocsi!" nu se stie ca am fost frati de credinta cu catolicii, de pilda, pentru ca mie mi se tot raspunde mereu "dar catolicii sunt crestini!" cand incerc sa dau detalii cum suntem noi si ei parte din aceeasi biserica originara.



Care va sa zica BOR e foarte suficienta si nu are nevoie de altii pt a se defini exclusiv in spatiul carpato-danubiano-pontic. Iata insa ca atunci cand scoatem capul in lume, facem exact ceea ce ii acuzam pe altii ca fac, si anume ne folosim de o alta biserica pt a ne defini, hehe, nu, nu suntem evrei, poate ca ii cunoasteti pe "fratii nostri intru credinta catolici", stiti voi, aia cu Papa si cu inchizitia, etc, etc. Daca ne foloseste la ceva, de ce nu?

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManyHope spune:

Sintetizand:

- daca doctrina (sau dogma) Bisericii e buna (cel putin a uneia sau unora din ele) ,

- cum devine cazul ca "indoctrinarea" apare cu o conotatzie negativa ? (uneori!)

Cum se face ca din ceva bun iese ceva rau ? Unde sau pe unde si cum a intrat hackerul si peste cine oare ? Poate un o/un utilizatoare/tor obisnuita/t sa "se prinda" ca a fost harcea-parciuita daca nu-i da insushi hackerul de stire? (ca sa se faleasca si el ce "tare e"!)

E potrivit a ura pe cine nu e ca tine si ai tai, care nu umbla dupa aceleasi principii si rigori au ba !? si nu cumva trebuie urata decat ura insusashi, in indiferent care-i persoana in care s-ar salashui? oare o fi greu sau usor,posibil sau imposibil de-a face distinctie intre persoana si practica acesteia?

( probabil ca intrebarile astea poarta marca retro-retoric !! )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManyHope spune:

Imi spune si mie cineva in ce are SPERANTA la chestiunea in discutie ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

ManyHope, pai tu trebuie sa ne spui ce e cu speranta, nu, ca tu ne-o pui sub ochi peste tot cu nickul tau... Chiar nu e usor lucru sa ai speranta ca o sa gasesti un adevar coerent intr-o lume tot mai complicata. E cu mult mai la indemina sa disperi.

Am vorbit intimplator chiar azi cu prietena aceea a mea, care mi-a dat un www.cwrasca.go.ro/" target="_blank">link minunat la un club de literatura, de invatare a tacticilor, strategiilor compunerii de literatura, la manastirea aceea ortodoxa din fundul Moldovei. Creatorul siteului si profesorul de compozitie literara e prietenul celuilalt, de care va spuneam mai sus, nu mai putin cunoscut, desi foarte tinar, in lumea literara bucuresteana si... britanica.

Voua cum vi se pare? Credeti ca tradeaza in vreun fel ortodoxia? In curind "se va lansa," am inteles, siteul minastirii si sint foarte curioasa, ce fel de ortodoxie va infatisa.

Mie mi se pare minunata lupta acestor tineri de a reface legatura fireasca dintre literatura si religie, dintre intelectualitatea romana (clasic sterila si liber-cugetatoare) si o spiritualitate vie, tinara, sincera, onesta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Cu adevarat, este foarte, foarte greu sa fii crestin.
Cine intoarce si celalat obraz, fara regrete?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Pai eu nu vad cum ar putea sa tradeze tabara de creatie Ortodoxia .





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput