Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare (10)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Adi, imi pare taaare rau, Slava Domnului ca ai gasit spital si doctori s-o salveze...
Eu am luat frica plecatului de acasa.. nu mai ma dau dusa de aici.. decat cu copii mari


Adriana, mamica lui Codrin si aOlgutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Adi, sanatate!!

cred ca ati fost disperati, Doamne fereste!

acu...nu vreau sa supar pe nimeni...da de ce tot timpul ziceti de ispita? Si tu si Adriana cand a cazut Olgutza la Techirghiol.

Am fost si eu la manastiri acu 4 ani...si nu s-a intamplat nimica gen boala etc..
Ok, ceva s-a intamplat, da nu ma incumet acu sa povestesc, insa a fost "de bine", eram la Sucevita





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Ia uite, ce faceai tu la minastire !
Ei, imi pare bine ca ati ajuns sanatosi acasa. Impresii, carti de pe-acolo ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Adi, sanatate!! acu...nu vreau sa supar pe nimeni...da de ce tot timpul ziceti de ispita? Si tu si Adriana cand a cazut Olgutza la Techirghiol.


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia/right]

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.
Ispita are sensul de incercare.Ca practic asta inseamna sa fi ispitit,sa fi pus la o incercare ,prin care iese la iveala credinta,caracterul,etc..In cazuri de boala,mai ales la copilasii nostri,cum reactionam?Ne smulgem parul din cap si cadem in deznadejde,ca oamenii neduhovnicesti,sau alergam repede cu rugaciune,la Tatal nostru,sa ne dea putere de a trece incercarea si copilasului sanatate,ca unii care il cunoastem pe Dumnezeu?Cred ca in asta consta valoarea ispitei,ca ne descopera cine suntem si cum suntem cu adevarat.
In alta ordine de idei,si noi plecam saptamana viitoare in Moldova,sa ne vedem parintii si prietenii.Nadajduim sa ajungem si la manastiri.Adita,voi v-ati cazat pe la vreo manastire?Ce traseu ati avut?Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Io vroiam sa ajung la altceva.Ca prea des invocam ispita ca ne scuzam neglijenta( nu ma refer la Elenutza, Doamne fereste, o boala nu poti sa o previi, sa nu cumva sa se inteleaga asa ceva)

Adica, ne scuzam noua slabiciunile dand mereu vina pe stiti voi cine.Si asta nu stiu cat e de in regula.Gresesc?



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Sabina
Adica, ne scuzam noua slabiciunile dand mereu vina pe stiti voi cine.Si asta nu stiu cat e de in regula.Gresesc?


pana vin fetele care is mai documentate si cu credinta mai mare, ma risc sa iti spun parerea mea. slabiciunile noastre sunt tot ispite, sunt ispitele neputintei, ale lenei, lacomiei, furiei, deznadejdii, rautatii, etc. parca Irina spunea mai demult ca raul e absenta binelui. deci, de fapt, nu dam vina pe o terta persoana, exterioara noua, care ne ia, cica in stapanire, cand zicem de ispite, ci pe absenta binelui din noi la un moment dat, pe caderea noastra, prin alegere proprie, din slabiciune. caderea e o ispita, nu? ca e mai usor sa te lasi dus de val decat sa lupti impotriva. raul mi se pare mai usor de infaptuit, de-aia e si ispititor, pentru ca iti anuleaza constiinta intr-un fel. faptuiesti raul pentru ca fie nu te intereseaza consecintele, fie crezi ca nu exista. te lasi prada instinctelor, nu ti le controlezi, ramai robul trupului nevoias si al spiritului corupt - asta e slabiciune, ispita, cadere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

istoria predicii crestine:
http://www.unibuc.ro/eBooks/Teologie/omiletica/cuprins.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Conchita, tocmai ieri am dat si eu peste asta ! (si cred ca stiu si cum ai ajuns la ea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Aha, acu am inteles



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Asa, pe fuga, as spune ca eu le numesc ispite (din partea celui rau) ca sa ne abata atentia de la ce lucruri bune am facut: am vizitat manastirile si ne-am mai adapat credinta din moastele pe la care am fost, din viata/cuvintele calugarilor, etc..
Un fel de a ne pedepsi si de a ne ameninta lovind ce e mai curat si mai sensibil.. copii.
Si mie mi se parea ciudat cuvantul, mi se parea ca ispita e numai trupeasca sau ceva de genul asta, .. acum m-am obisnuit sa vad aceste incercari ca pe niste ispite mai subtile, la care trebuie sa fim atenti..

Adriana, mamica lui Codrin si aOlgutei

Mergi la inceput