Clubul cititoarelor reloaded

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

ce ma bucur,ca va place Cortazar,si eu sint big fan!va recomand cartea numita..Rayuela
crini,citeste neaparat Muntele vrajit ,e o carte "obligatorie"(zic eu)in biblioteca unui cititor inrait!
Eu sufar teribil ca nu am la indemina o librarie cu carti romanesti,am citit si rascitit toate cartile pe care mi le-am carat din Romania ,dar nu mai sint la curent cu noile aparitii.Cartarescu a mai publicat ceva?Pentru cititorii care au savurat Nostalgia,recomand o alta scriitoare,Simona Popescu,o carte intitulata Exuvii.E incredibila,o sa va aduceti aminte de copilarie,asa cum o percepeam cind eram..fetitze!

Elena si mademoiselle Amelie-Boubou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Fetele, merci de tipu cu Cortazar, mie-mi plac la nebunie scriitorii latino-americani (asha le-o zice?), l-am pus pe lista.
Am reushit sa termin Travesti-u lu Cartarescu, da cre ca n-am fost indeajuns de pregatita pentru el, ca mi-a lasat un gust amar, asha ca m-am repezit imediat la Marshul cel lung al lui Stephen King, scris sub pseudonimul lui Richard Bachman, shi mi-a mai shters din gustu oribil pe care mi l-a lasat Travesti...
Cine intreba de Cod? L-am citit, interesant, daca nu eshti infipt bine cu picioarele-n pamint te cam zguduie, iar io nu eram...in fine...am citit, deasemenea, shi Ingeri shi demoni, shi Fortareatza digitala, foarte interesanta, da cum io-s paralela cu matematica shi informatica, a trebuit sa le citesc cu foooarte mare atentzie
Ash vrea sa incep Nostalgia lui Cartarescu, sper sa am shi timp...dar mai degraba m-ar atrage Enigma Otiliei, care-am auzit ca-i superba...

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

motzu Juliei+tortu lu Bogdanelu-nou!
august-septembrie-nou!
pozne
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Crini, muntele vrajit e f f frumoasa, tre sa ai nitica rabdare, e-adevrat, dar e nemaipomenita.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


"Muntele vrajit" nu e pentru cei ipohondri. In rest, e o carte foarte buna, doar cam lunga.

Am citit recent benzi desenate de Marjane Strapi, o iraniana. Excelente ! (nu stiu daca le gasiti in Ro).


Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Iren, io intrebam de Cod...

si, tu vorbesti de romanu' lui Calinescu? Literatura de liceu

quote:
Originally posted by iren

A..dar mai degraba m-ar atrage Enigma Otiliei, care-am auzit ca-i superba...




e buna cartea...daca preferi stilul balzacian!

Alex

"Secretul fericirii este sa faci numai ceea ce te pasioneaza"Gabriel Garcia Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

"Muntele vrajit" nu este pentru ipohondri, dar citind-o parca devii si tu un pacient la sanatoriu.....Imi place Thomas Mann si de cand sunt in Germania si am pretentia ca-i inteleg pe nemti, imi place si mai mult....

Am citit ca sotia lui a fost internata intr-un astfel de sanatoriu, deci e posibil ca multe personaje din carte sa fi existand cu adevarat.....

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

am citit si eu muntele vrajit..ba chiar l-am avut la bac la literatura universala ....demuuuuult tare demult

eu acum vreau sa citesc o carte usoara,nostima sau una de dragoste,dar frumoasa,sa plang la ea..puteti sa-mi recomandati una-cu titlul musai in engleza.
Imi plac cartile alea in care e povestea unei familii pe mai multe generatii...stiti ceva nou?In ultimul timp am citit numai despre mistzere si afacerí..acum citesc o carte de joanna trollloppe,the rector's wife...
nu-s ce am ca sunt intr-o pasa "telenovelistica"
va rog recomandati-mi ceva usor si frumos!
nu stiu cine a zis aici despre un site nemtesc de carti second hand..am comandat cateva,arata super dar doar autori pe care ii stiam deja,vreau ceva nou!

poze de la mare-super!:)
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=1b51&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/my_photos
Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

si eu auzisem de "muntele vrajit" ca e o carte care merita citita asa ca mi-am cumparat-o si am inceput.....si tot citeam...si tot citeam...dar pe la jumatatea carti nu am mai avut rabdare sa o citesc....poate trebuia sa mai am eu un pic de rabdare dar....

daca voi spuneti ca merita citita o sa incerc sa o citesc din nou poate de data asta pana la capat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

aaaaaa despre Cod....eu cand am inceput-o eram foarte entuziasmata..numai despre ce citeam imi venea sa vorbesc...dar poi am inceput sa simt ca poate fac un pacat citind-o...dar am vrut neaparat sa vad cum se termina

e foarte interesanta...si tocmai din cauza asta se citeste foarte repede...dar eu cred ca trebuie sa discerni neaparat diferenta dintre fictiune si adevar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Muntele vrajit este o lectura obligatorie intr-adevar, musai trebuie citit.
mamica dulce, daca vrei o poveste de dragoste la care sa plangi cauta Haruki Murakami cu "La sud de granita la vest de soare" - plans garantat:)
Mie Enigma Otiliei (pe langa faptul ca e o carte scolareasca ca sa zic asa) nu mi-a placut deloc si daca nu era Mos Costache n-avea sare si piper deloc.
De Cortazar tocmai Rayuela n-am citit, insa n-am vazut-o in librarii...s-a tradus la noi?
Codu' m-a luat pe nepregatite, da' p'orma cand m-am detasat de carte si m-am mai informata mi s-a parut gargara vorba sora-mii.
Eu citesc acum in germana (am citit in romana si mi-a placut enorm) Parfumul de Suskind. Este impecabil ca stilist, o carte plina de arome ametitoare, n-o s-o mai lasati din mana.

Mergi la inceput