Clubul cititoarelor reloaded

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

fooooarte faina cartea "Parfumul" mie mi-a placut mult de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Ma inscriu si eu un club. Sambata am citit Zahir. Pana la cartea asta nu m-am declarat a fi un fan al lui Coelho. Dar asta mi-a placut teribil.

Eu citesc beletristica. Multa. Nu mi-au placut niciodata cartile istorice, de aventuri, SF. O sa radeti, dar n-am putut sa-i sufar pe Jules Verne, pe Dumas.

Tocmai l-am recitit pe Calinescu - romancierul: Enigma Otiliei, Bietul Ioanid, Cartea nuntii. Chiar le-am recitit cu placere, si parca le-am perceput altfel decat acum ceva ani cand le-am citit ca asa trebuia. :))

_
Ileana, mama de LUCA(2 octombrie 2003)

www.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=54498" target="_blank">Jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misty spune:

[quote]Originally posted by iarina
De Cortazar tocmai Rayuela n-am citit, insa n-am vazut-o in librarii...s-a tradus la noi?

Am vazut chiar ieri la Carturesti editie noua din Sotron, la Polirom. Lectura placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

A, pai eu sunt cam ipohondra, fac mai bine sa caut altceva?
Am inceput-o (Muntele vrajit) si pentru moment merge, nu repede, dar merge. Sper sa nu ma deprime, sa-mi creeze stare de anxie.

In afara de asta, am mai cumparat din tara o carte a lui Lermontov "Un erou al vremii noastre". N-am citit deocamdata nimic de el si nu stiu cum o fi.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by misty

[quote]Originally posted by iarina
De Cortazar tocmai Rayuela n-am citit, insa n-am vazut-o in librarii...s-a tradus la noi?

Am vazut chiar ieri la Carturesti editie noua din Sotron, la Polirom. Lectura placuta!


Misty, mi-ai dat o veste extraordinara!
Doar de o saptamana nu am intrat la librarie si uite!Astept de peste un an sa se reediteze cartea asta, m-am gandit ca daca Poliromul a inceput sa-l publice pe Cortazar vor ajunge candva si la "Sotron/Rayuela", asa au facut si cu Phillip Roth, intr-un final au publicat si "Complexul lui Portnoy"(care din pacate m-a dezamagit, daca mai e cineva in situatia asta spuneti-mi va rog ca nu sunt doar eu ciudata la gusturi).
Despre "Rayuela" am o presimtire ca voi scrie in curand, faceti-va si voi lectiile sa povestim pe marginea ei!


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by mamica dulce

Imi plac cartile alea in care e povestea unei familii pe mai multe generatii.


Eu imi doresc sa recitesc "Forsyte saga" a lui John Galsworthy, am citit-o in scoala generala si cred ca mi-ar placea si acum, dar nu am timp pentru atatea volume. Precis o gasesti in engleza, daca n-ai citit-o merita, e un clasic al genului.


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Mamicadulce, incearca "parfumul" si celelalte nuvele de Suskind in germana, sigur o sa-ti placa.
Daca vrei ceva pe mai multe generatii si nu neaparat maculatura, poti incerca Isabel Allende, Casa cu fantome si Poze sepia.
Ultimele romane sunt si ele destul de interesante.

Teodora, inca n-am citi Complexul lui Portnoy, am citit numai 3 sau 4 Philip Roth. Cele mai recente mi se par mai bune.



Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Teodora te astept sa comentam dupa ce termini Rayuela. O sa citesc si eu Parfuul. Multumesc de recomadare. Ce idee buna a avut cine a pus acest subiect! Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Salut!
Va multumesc de link-uri, mi-am descarcat cateva carti si am inceput sa lecturez 'Muntele vrajit'.

Carmen siIustin (5.06.2004)
Album Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Am terminat Magicianul si ma apuc de Zahir.

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput