Clubul cititoarelor reloaded

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Hai, ca astept impresii despre Zahir. Sa vad daca mi-a placut asa tare doar mie.

_
Ileana, mama de LUCA(2 octombrie 2003)

www.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=54498" target="_blank">Jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by adrienne12

Teodora te astept sa comentam dupa ce termini Rayuela. O sa citesc si eu Parfuul. Multumesc de recomadare. Ce idee buna a avut cine a pus acest subiect! Multumesc mult.


am fost ieri la librarie si nu a aparut inca "Rayuela", dar am gasit cartea la ei pe site si nu mai dureaza mult pana apare peste tot. www.polirom.ro
"Parfumul" insa l-am citit si desi a avut pasaje care m-au cam plictisit, in final m-am bucurat ca am "rezistat", e o carte pe care nu o uiti usor, arata de ce e in stare omul ca sa se faca iubit de cei din jur(e in stare de orice).

p.s.- admiratoarele lui Becky Blomwood vor putea citi in curand a treia carte din "seria cumparaturilor", am gasit-o pe site-ul mai sus mentionat la "noutati", eu o astept cu placere, chiar daca nu e de calibrul uneia de Cortazar.



Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.
Despre "Rayuela" am o presimtire ca voi scrie in curand, faceti-va si voi lectiile sa povestim pe marginea ei![/teal][/font=Comic Sans MS]




Teodora,eu sint prima cu lectiile facute!
Abia astept sa o cititi,dragelor,sa discutam,pentru ca pe mine m-a "zapacit" cartea asta,e fenomenala,mi-a placut teribil faptul ca poate fi citita si de la coada la cap ,si invers,bashca episoadele "pariziene"....

Elena si mademoiselle Amelie-Boubou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

offtopik: Rayu, mah, aia-i poza ta, de la album, ca-i absolut bestiala!!

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

motzu Juliei+tortu lu Bogdanelu-nou!
august-septembrie-nou!
pozne
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

quote:
Originally posted by iren

offtopik: Rayu, mah, aia-i poza ta, de la album, ca-i absolut bestiala!!




tot offtopic:nu Irenush ,hehe,singura asemanare intre mine si Monica Belucci e ca sintem fumatoare,dar mi-a placut mult poza aia,are ceva de anii 50,asea,am zis io ca ma "reprezinta"

Elena si mademoiselle Amelie-Boubou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

vreau sa va zic ca ma duc zilnic la librarie, nu cumva sa treaca "sotron".
azi au "bagat" noutati, dar cartea mult asteptata nu e. in schimb am gasit ceva care mi s-a parut interesant, "conjuratia imbecililor" de john kennedy toole, a luat premiul pullitzer in '81. dar am zis sa va intreb si pe voi- a citit-o cineva, merita in primul rand sa-mi petrec timpul cu ea?(nu mai zic nimic de pretul cartilor)


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misty spune:

Teodora, la ce librarie mergi? Pe vremuri aveam tarabagiii mei la care ma duceam si le spuneam ce carte ma intereseaza, imi faceau rost in 2 zile.
Despre "Conjuratia imbecililor" nu pot sa-ti spun mare lucru, fiindca n-am reusit sa citesc mai mult de niste pagini. Am o editie de la Nemira, cred, si sincera sa fiu nu-mi amintesc decat coperta. Clar ca nu mi-a placut, in anii aia eram o cititoare constiincioasa, terminam cartea inceputa chiar daca nu ma prindea de la inceput. Daca tii mortis sa o citesti, decat sa dai banii mai bine o caut si facem cumva sa ti-o imprumut. Daca i-a placut cuiva, iar o caut si-i mai dau o sansa, poate in ultimii 10 ani mi-a mai venit ceva minte la cap .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Misty, nu sunt din Bucuresti, de aceea nu gasesc cartile recent aparute, dar nu cred ca intarzierea e mare.
Iti multumesc pt. oferta cu cartea, nu stiu insa daca am timp pt. ea si nu stiu daca mi-ar placea; am gasit ceva pe site-ul polirom, se pot citi cateva fragmente, simpatice pe alocuri- http://www.polirom.ro/titluri.cgi?action=titluri&class=esantion&id=2001
Scriam pe pagina precedenta despre "Narcis si Gura-de -Aur", am reusit sa o termin, nu e o carte rea pana la urma, bine- nici capodopera nu mi s-a parut. Din prisma acestei singure carti pe care i-am citit-o, Hermann Hesse imi pare un coelho al nemtilor, scrie in pilde facile despre evolutia omului in decursul vietii; dar aceasta carte, combinata cu cazul Iovan de care s-a vorbit atat zilele astea, mi-a intarit ipoteza conform careia in fiecare din noi zace un potential criminal, care asteapta doar conditii "prielnice" ca sa iasa la suprafata.


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Teodora, sa stii ca Hesse e MUUULT deasupra lui Coehlo...ai citit Jocul cu margele de sticla? Dar Sidharta? Sau povestirile lui? Mai ales in original...mie imi place tare mult Hesse, este printre scriitorii germani preferati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Iarina, nu ma indoiesc ca e mai bun decat Coelho, comparatia mea e putin fortata, dar asa mi-a venit. Am cartile de care mi-ai spus, dar acum iau o pauza de Hesse si il voi "gusta" mai incolo.



Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput