Clubul cititoarelor reloaded

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

io n-am citit nimic nou, sunt tot la Parfumul. Fetelor, cum e Kazuo Ishiguro? II dau tarcoale, dar nu stiu de ce nu ma pot hotari sa cumpar...Cortazar n-am vazut inca,io pe la Carturesti merg de obicei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Io am inceput acu Iubirea fatza de aproapele- Pascal Bruckner. Pare mijto, mie-mi place cum scrie Bruckner, va zic cum mi s-a parut cartea dupa ce reushesc s-o termin, sper sa nu-mi ia iar o luna, da la ce monstruletzi am in casa...

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

motzu Juliei+tortu lu Bogdanelu-nou!
august-septembrie-nou!
pozne
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Am citit mai demult marele succes al Isabelei Allende, “Casa spiritelor”, fara sa devin un fan al autoarei, iar zilele acestea i-am lecturat si carticica “Tara mea inventata” , care descrie o tara cat se poate de reala-Chile, dar asa cum a pastrat-o Allende in memorie de-a lungul lungilor si greilor ani de exil.
Unul din motivele pt. care a scris cartea e o remarca a nepotului ei “Alejandro, care m-a surprins in timp ce-mi studiam in oglinda harta ridurilor si mi-a spus plin de compasiune-"Nu-ti face probleme, babo ,o sa mai traiesti cel putin trei ani" ». Si atunci scriitoarea s-a grabit sa astearna pe hartie ceea ce stie despre Chile si chilieni si cred ca tare mult ii iubeste daca isi permite sa-i biciuiasca intruna cu un umor fin, fara a trece cu vederea o multime de calitati, dar si defecte care m-au trimis cu gandul la poporul roman, pt. ca am descoperit multe similaritati. Totusi, am exclamat de cateva ori, mai ales la paragrafele in care se descria starea patriarhala a societatii, "ce bine, ce bine ca nu m-am nascut in Chile!"
Si ceea ce mai da o nota de picant cartii e si comparatia pe care o face pe alocuri cu poporul american si mentalitatile lui, pt. ca Allende traieste in San Francisco de cativa ani, loc pe care a ajuns sa-l considere "acasa".
M-am lungit cam mult si as mai avea multe de spus, inca sunt sub impresia lecturii.




Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Teodora, unde a aparut noua carte a Isabellei Allende? mie imi place foarte mult cum scrie.
ca sa intram putin in cercul scriitorilor romana contemporani va recomand "Circul nostru va prezinta" de Lucian Teodorovici........o carte spumoasa, scrisa extraordinar.....mi-a placut mult de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Roxana, a aparut de curand la Humanitas, colectia "Raftul intai".Cartea ofera si o explicatie pentru ideile din romanele sale- majoritatea isi au originea in legendele pe care le-a auzit in copilarie si in povestile despre familia ei; a avut o bunica cu aplecare spre parapsihologie care putea sa suspende in aer o masa f. grea si care i-a inspirat personajul Clara din "Casa spiritelor".


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

Am citit si eu "Iubirea fata de.." de Bruckner, pasajele de introspectie psihologica sunt minunate, de asta mi-a placut prima jumatate, care e plina de asa ceva..apoi, a devenit scabroasa..brr..poate sunt eu mai puritana..nu neaparat vocabularul m-a socat, dar ideea in sine..."prostitutia=stadiul ultim al caritatii"..si culmea, se incheie cu.."Dumnezeu e iubire"..mie imi place foarte mult Milan Kundera, mi se pare delicios..asa, pe stilul meu..amuzant, dar tragic in acelasi timp..l-am citit in engleza, ca nu aparuse inca la noi.."Laughable loves", "The unbearable lightness of being", ultima aparut si in Ro, dar nu stiu exact cum au tradus-o..ii mai place cuiva? as vrea sa mai citesc de el, dar nu prea am gasit pe la noi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by fatima

Am citit si eu "Iubirea fata de.." de Bruckner, pasajele de introspectie psihologica sunt minunate, de asta mi-a placut prima jumatate, care e plina de asa ceva..apoi, a devenit scabroasa..brr..poate sunt eu mai puritana..nu neaparat vocabularul m-a socat, dar ideea in sine..."prostitutia=stadiul ultim al caritatii"..si culmea, se incheie cu.."Dumnezeu e iubire"..mie imi place foarte mult Milan Kundera, mi se pare delicios..asa, pe stilul meu..amuzant, dar tragic in acelasi timp..l-am citit in engleza, ca nu aparuse inca la noi.."Laughable loves", "The unbearable lightness of being", ultima aparut si in Ro, dar nu stiu exact cum au tradus-o..ii mai place cuiva? as vrea sa mai citesc de el, dar nu prea am gasit pe la noi..


Fatima, mi-a placut Kundera, in special "Insuportabila usuratate a fiintei", de care ai scris si tu, si care e o capodopera.
Au aparut multe carti de-ale lui in Ro, uite gasesti www.humanitas.ro/autori/autor.php?pag=2&id=234&autorul=Milan%20Kundera" target="_blank">aici lista.
p.s.-cand a aparut in librarii "iubirea fata de aproapele" am intrebat pe topicul sters daca a citit-o cineva; acum, ma bucur ca nu am cumparat-o.


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

Vai, ce ma bucur Teodora, multumesc mult de tot pentru lista cu M. Kundera..eu intrasem in cateva librarii si nu am gasisem decat "Insuprortabila..", dar acum imi comand si celelalte carti..abia astept sa le citesc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

www.hotnews.ro/articol_21935-Campanie-%84Cartea-la-fel-de-incitanta-ca-o-tigara-sau-o-intalnire.htm" target="_blank">ce citesc vip-urile


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Io-s nitzel curioasa, oare Fizz, Pepe shi Querida ce-or citi?
p.s. bre, da ce ma potrivesc la gusturi cu Gainusha, in materie de literatura horror

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

motzu Juliei+tortu lu Bogdanelu-nou!
august-septembrie-nou!
pozne
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput