Clubul cititoarelor reloaded

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

victorie! am pus mana pe "sotron"! dar impresiile vor mai astepta putin, pt. ca sunt la mijlocul a doua carti pe care vreau sa le termin. am inceput "tabloul flamand" al lui perez-reverte, mi-a placut pana pe la jumatate, cand am inceput sa ma plictisesc si sa simt nevoia de altceva, asa ca am inceput si "clubul norocoaselor" de amy tan, o carte care-mi place f.f. mult, despre vietile a 8 femei, 4 mame chinezoaice emigrate in america si cele 4 fiice ale lor, nascute pe taramul fagaduintei; stilul autoarei este minunat, dulce-amarui ca si mancarea chinezeasca,iar dramele se impletesc cu intamplari nostime, totul povestit la persoana intai de catre eroine. e o carte pe care abia o mai lasi din mana!
pana termin deci ce am de citit, poate ma mai stimulati voi cu ceva impresii provocate de lecturi.


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Sal, cititoarelor!
Io am terminat pin la urma "iubirea fatza de aproapele" de Bruckner, interesanta, dar se aseamana destul de mult cu "luni de fiere", aceeashi tema a decaderii, are o iubita cu singe de evreica, "scormonirea" sexualitatzii shi-a actelor, pin la extrem...
Mie mi-a placut, nu mi s-a parut kiar foarte scabroasa, dar io am nejte gusturi mai ciudate in materie de literatura erotica, oricum, ce scrie in carte e parfum fatza de una din primele cartzi ale mele, shterpelite din debaraua incuiata a lu tata, care se numea "amorurile unui hospodar" de G.Apolinaire, shi pe care-am citit-o de enshpe ori...cu asta mi-am facut io initzierea in viatza sexuala teoretica, aveam fro 11 ani Cre ca de la aia am ramas io tzacanita
Am mai terminat "mercur"-ul Améliei Nothomb, dragutza shi ushor de citit, iar acu citesc, tot de ea, "metafizica tuburilor", am ajuns la jumate, pin diseara reushesc s-o termin asha, printre picaturi
Restu lumii, cum statzi la capitolu asta?

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

motzu Juliei+tortu lu Bogdanelu-nou!
august-septembrie-nou!
pozne
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

in sfarsit am reusit si eu sa termin Nostalgia de Cartarescu dar pana la urma nu mi-a placut....am citito destul de greu si desi interesanta prima parte pana la sfarsit nu a reusit sa ma captiveze...o sa mai incerc alta carte scrisa de el poate imi place mai mult...imi puteti recomanda ceva?

acum cred ca o sa ma apuc de "Un om norocos" de Octavian Paler...a citit-o cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Levantul

Eu citesc To know a woman a lui Amos Oz, dar nu pot sa imi dau cu parerea ca am inceput-o azi dimineata. Totusi mi se pare o carte bine scrisa, si eram curioasa daca a mai citit cineva ceva de Amos Oz, ce si ce parere are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Alinax, incearca "de ce iubim femeile", o sa-tzi placa, asta in cazu in care n-ai citit-o deja.

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

motzu Juliei+tortu lu Bogdanelu-nou!
august-septembrie-nou!
pozne
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

merci Iren pentru recomandare...o s-o citesc dupa ce termin cartea asta care am inceput-o deja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

am terminat "la cumparaturi in rochie de mireasa" a sophiei kinsella ca sa-mi distrez neuronu'. si "circul nostru va prezinta" a lui lucian teodorovici......care e tare de tot, dupa cum v-am spus. baiatu' asta nu-i normal la cap.
astept sa vina isabel allende prin posta (mercic Teodora! ) sa ma apuc de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Am terminat si eu Zahir si nu mi-am mai cumparat nimic, nu stiu de ce sa ma mai apuc...
help?

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misty spune:

Ce citesc eu: Middlesex, J.Eugenides (cel cu Sinuciderea fecioarelor, am inteles ca va aparea si asta).
Ce am citit inainte de asta: Corectii, J. Franzen.

Sint romane din acelea ample,gen saga, in care fiecare membru al familiei are povestea lui (si ce povesti!), dar nu le-as fi citit cu atata placere daca nu aveau doza necesara de "ticneala" cu care sa ma atraga. Recomand cu caldura, desi sint destul de mari si nu cred ca le-as lua pe insula aceea pustie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Misty, mai scrie te rog cate ceva despre "Middlesex", am fost si eu tentata sa o iau, dar din lipsa de timp(de citit) am zis ca mai bine intreb intai pe forum daca a citit-o cineva; nu am primit atunci nici un raspuns, dar acum daca te-am "prins" spune-mi te rog ce intelegi prin doza de "ticneala" si orice m-ar mai putea convinde sa cumpar cartea.


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput