Clubul cititoarelor reloaded

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Llaura am citit eu "Sa cunosti o femeie" a lui AMos Oz. E bunicica, nu m-a dat pe spate, desi mi-o recomndase f. calduros prietena mea din Ro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Eu azi ma duc sa-mi iau Sotron, intre timp am citit ceva horror...asa ,ca sa mai ies din plictiseala...
Teodora te-ai apucat de Sotron? Si daca da, cum este?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Adrienne, nici mie nu mi-a placut "sa cunosti o femeie"....adica e scrisa plat, fara sa ma atraga cu nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misty spune:

Teodora, n-am vazut postul tau cu Middlesex, sau l-am vazut si n-am stiut ce sa zic, am citit de-abia 200 de pagini (in 3 zile), nici eu nu prea am timp.
Probabil ai citit mostra de la editura, uite aici si primele pagini, de multe ori pe mine ma convinge chiar si prima fraza:

http://atelier.liternet.ro/articol.php?art=2424

Sa te conving s-o cumperi n-am curaj, n-am stofa de vanzator si pana la urma e chestie de gust (uneori si de pret). Aici apar incest, consangvinitate, pseudohermafroditism. Dar mie imi plac romanul postmodern, felul in care fiecare cititor isi construieste si interpreteaza textul dat, trimiterile la altii, parodia, umorul mai negru. "Cîntă, zeiță, mutația regresivă a celui de-al cincilea cromozom al meu!".
M-as bucura sa impartasim aceleasi gusturi, anyone!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Misty, multumesc! Nu ai vazut postarea mea despre "Middlesex" pt. ca era la prima parte a subiectului, cea pe care a sters-o un hacker binevoitor.

Am avut intentia sa cumpar "sa cunosti o femeie", dar din rasfoit nu m-a convins, ma gandeam ca ma pot razgandi oricand, dar vad ca nici voi nu ati fost prea incantate. oricum, vreau sa citesc o carte a altui scriitor israelian celebru, Isaac Bashevis-Singer,"Robul".

Iarina, nu m-am apucat de "Sotron", abia am terminat "Tabloul flamand", pe care l-as incadra in aceeasi categorie cu "codul da vinci"; citesc cam o carte de acest gen pe an, dar marturisesc ca-l prefer pe dan brown lui perez-reverte, macar la "cod" nu am ghicit cine e "eminenta cenusie" la mijlocul cartii.

Fetelor, va doresc numai lecturi placute!


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Mai am o carte a lui Amos Oz, A Tale of Love and Darkness, o sa va zic cand le termin, din pacate nu am prea mult timp de citit zilele astea.
Apropo de Isaac Bashevis-Singer, nu pot sa zic decat ca e un rasfatz de literatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

fetelor...nu a mai citit nimeni nimic in ultima perioada?
eu tocmai amterminat "De veghe in lanul de secara" de Saliger dar nu pot sa spun ca mi-a placut asa ca nu v-o recomand sa o cititi

mi-ar placea sa incep ceva foarte foarte interesant de citit...aveti vreo recomandare??? plizzzzzzz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Alinax, am citit shi io acu frun an "de veghe", mai mult de curiozitate, ca sa vad de ce-i asha de vestita shi proclamata "cartea de capatii a americanului", dar cre ca nu-s destul de subtila pentru cartea asta, ca nu mi s-a parut a fi ceva deosebit, ba kiar din contra
Am citit in ultima vreme Harun shi marea de poveshti- Salman Rushdie, shi am inceput, tot de el, Orient, Occident imi plac, sint relaxante shi amuzante.

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

motzu Juliei+tortu lu Bogdanelu-nou!
august-septembrie-nou!
pozne
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.
oricum, vreau sa citesc o carte a altui scriitor israelian celebru, Isaac Bashevis-Singer,"Robul".




E super cartea :-)) O recomandam si eu, cu mare entuziasm, pe-aici anul trecut!!!
Asaaa....si acum ce-am citit eu in ultima vreme:
"Author, Author" - ultima carte a lui David Lodge, la fel de inteligenta si spumoasa ca toate celelalte carti scrise de el; acum, este vorba de chinul "lansarii" ca dramaturg a lui Henry James
"Boyhood" - de JM Coetzee, o carte sensibila, partial autobiografica despre copilaria singuratica a unui baietel.
"Kafka on the Shore" - ultimul roman al lui Haruki Murakami, pe care-l citesc acum ...
iren, am vazut la Viena, in engleza, ( ca pe aici, in DK, nu prea ai de unde unde alege carti bune) ultimul volum al lui Salman Rushdie, "Shalimar, The Clown", da' m-a durut sufletul sau dau aproape 30 de euroi pe carte....is curioasa sa vad la ce pret apare in Romania, fiindca vaz ca se vinde bine omu'!!!


pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Eu am terminat de citit Sotron....ce sa zic, sincer nu prea mi-a placut, insa e chestie de gust. E o carte buna, insa pur si simplu mi s-a parut ca tras de ea prea mult.In nuvele si povestiri
Cortazar este extraordinar, concentreaza in cateva pagini o poveste intreaga, prinde esenta, aici mi s-a parut ca a avut spatiu si s-a intins aiurea. Mai concentrata ar fi fost mai buna. Plus ca experimenteaza tot felul de tehnici (cum se numeste aia cand de la randul 1 sari la 3, apoi la 5, 7 si tot asa?) iar pe unele pagini e greu de urmarit.

Mergi la inceput