Clubul cititoarelor reloaded

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

fetelor, eu am sa va spun ce carte mi-a placut mie foarteeee mult... am citit-o acum cativa ani Sophie's Choice de William Styron.
Tocmai am citit Idiotul de Dotoievski si acum recitesc Viata lui Mihai Eminescu de George Calinescu.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Iren, nu-i asa ca e misto "harun si marea de povesti"? si mie mi-a placut mult...la fel ca si "Rusinea". am sa iau si Orient si Occident.
am terminat aseara "Conjuratia imbecililor"....super super super!!! mi-a placut la maxim. de azi incep peter mayle "accept orice". imi place tare mult cum scrie, primul contact cu el a fost "un an in provence"..o carte delicioasa din toate punctele de vedere! (a nu se citi cand esti in cura de slabire!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

"Portretul lui M" de Matei Calinescu
Foarte frumoasa.

Anda, mama Irinei
fotografiile Irinei
Ingerul a strigat
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62033" target="_blank"> VA MAI AMINTITI DE LOVE STORY?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Am ajuns pe la mijlocul “Sotronului”,mai am putin si trec la partea in care ordinea capitolelor nu mai e cea traditionala; de fapt si romanul nu e deloc unul traditional.Nu simt nevoia de a mai citi si altceva in paralel, cum obisnuiesc(recordul e de 4 carti deodata!), dar din pacate nici nu inteleg toate simbolurile, poate ar fi trebuit sa studiez filologie sau ceva asemanator ca sa-mi fie totul « clar ». M-a cutremurat "episodul Rocamadour"(fetele care au citit stiu la ce ma refer), era 12 noaptea, dar imi venea sa-mi scol copilul si sa-l strang tare in brate.:(
Am tot rasfoit cartea, incercand sa-mi dau seama cine e Rayuela . Acum mi-am pierdut speranta ca un vreun personaj,poate e tot un simbol ? Aflu eu pana la urma !



Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Fetelor (si baietilor!), va invit la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62075" target="_blank">partea a 3-a!


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misty spune:

quote:
Originally posted by misty

Ce citesc eu: Middlesex, J.Eugenides (cel cu Sinuciderea fecioarelor, am inteles ca va aparea si asta).
Ce am citit inainte de asta: Corectii, J. Franzen.

Sint romane din acelea ample,gen saga, in care fiecare membru al familiei are povestea lui (si ce povesti!), dar nu le-as fi citit cu atata placere daca nu aveau doza necesara de "ticneala" cu care sa ma atraga. Recomand cu caldura, desi sint destul de mari si nu cred ca le-as lua pe insula aceea pustie.




Teodora, iar ne ciocnim ! "Corectiile" au aparut de vreun an, poate de-aia nu e cartea pe siteul editurii. Megaroman, cum ziceam si inainte, mi-a placut mult, desi am citit pe undeva ca e cumva scris "dupa reteta", ca sa aiba succes la "marele public". Pe mine nu m-a deranjat deloc, dimpotriva, reteta e buna rau!

Eu am citit azi-noapte povestea nasterii lui Ioachim in "Cartea cu euri", prilej cu care felicit Gandacelul (sper ca n-am incurcat borcanele), in cazul in care trece pe-aici. Este o carte speciala despre copii si copilarie, un fel de culegere de texte scrise/adunate de un grup de la Muzeul Taranului Roman, cred ca au lucrat candva cu Irina Nicolau. Eu am mai citit in genul asta "Arca lui Noe" si "Anii 80 si bucurestenii", carti grozave din bucati, patchwork. Aici apar compuneri scolaresti, fragmente de jurnal, oracole, Indatoririle elevului , legamantul pionierului ,filme povestite de copii! Nu mai zic, poate era mai bine sa fac un subiect separat despre asa o carte, mai ales ca e vorba si despre forumul DC. A aparut la Curtea Veche, nu ezitati daca dati de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kylie spune:

Feeeetelor!!!
A revenit DigiBook

Noua adresa este:
http://80.69.83.61/digibook

USER= digibook
Passwd= cartionline

Wooow de cand am asteeeeeptaaaaat nici n-aveti idee ce dor mi-a fost de siiiite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Kylie, multumim pentru stire!posteaz-o te rog si aici:http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62075, unde continua discutiile.

rog un moderator sa inchida acest subiect,care are continuare la link-ul de mai sus.


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput