Clubul cititoarelor reloaded

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Roxanaz, am sa caut si ce mi-ai recomandat tu, pentru moment ma chinui sa termin 3 intr-o barca. Am nimerit o traducere cu tot felul de cuvinte pe care nu le cunosc (a zadara, a obijdui), constructii gramaticale pe care le recitesc de 3 ori sa inteleg ce a vrut sa spuna... ori nu mai stiu eu romaneste, ori nu stie tipul care a tradus-o.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

chiar in vara asta am citit si eu "Arta de a nu scrie un roman" si nu mi-a placut deloc......asa ca m-am gandit ca nu imi place cum scrie
JK Jerome si nu am mai vrut sa citesc nimic de el

Roxanaz...celelalte carti sunt cam acelasi stil sau sunt mai faine ca asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

pai nu stiu ce sa iti zic Alina...mie imi place cum scrie. e super funny. "arta de a nu scrie un roman" e cam cum scrie el in general, dar "gandurile trandave ale unui pierde vara" mie mi-a placut si mai mult. acum stii cum e....gusturile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

mersi...asa e cu gusturile astea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Irina eu sint big fan Cortazar, am tot ce a scris el vreodata, inclusiv poezii. Tipul e genial. Am o prietena care are un film cu el, un documentar (un interviu) facut in ultima parte a vietii lui, la Paris. Mi-a placut la nebunie Autostrada din Sud. Stiai ca Antonioni a facut filmul Blow Up (e cam vechi , din 1966) dupa o nuvela a lui Cortazar? Mie imi place Jerme K. Jerome dar nu oricine tolereaza umorul englezesc in carte sau la tv. E adevarat ca o traducere proasta strica totul.Multumesc pt. recomandarea Zoe Valdes. As citi orice despre Cuba. E o tara fascinanta. Nu e de mirare ca Hemingway a locuit acolo in ultima parte a vietii sale. Am citit autobiografia cintaretei Celia Cruz, emigrata din Cuba in anii 40 si pe care n-a incetat sa o iubeasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Alinax

acum citesc "Nostalgia" de Mircea Cartarescu...a mai citit-o cineva?

pana acum e interesanta dar nu cum ma asteptam



Fetele, va si ma bucur ca v-am gasit.

Alinax, am citit "Nostalgia" acum cativa ani si tin minte ca m-a ravasit, dar nu cum o fac filmele politiste sau cartile horror. A fost mai degraba ceva la nivel visceral, am fost intoarsa pe dos si felul in care am citit literatura dupa aceea a fost influentat destul de mult. Mi s-a parut ca am gasit puncte comune cu lucrarile lui Kafka. Dar mi-a placut mult de tot "Nostalgia". Apoi am citit "Travesti", la fel de "crampei de vis" cu accente viscerale. Spor mare.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

merci

am fost cam ocupata zilele astea si nu prea am reusit sa citesc mai mult...dar abia astept sa o termin si sa va spun si eu cum mi s-a parut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Am terminat si eu "3 intr-o barca", cu chiu cu vai si vreau sa ma apuc de "Muntele vrajit" al lui Mann. L-a citit cineva? Cum e?

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Eu am terminat acum Zahir si mi-a placut enorm de mult.Miine Coelho este in Bucuresti la libraria Kretulescu.Poate merge cineva sa-mi spuna ce impresia i-a facut.Va recomand sa cititi cartea este plina de simboluri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Am terminat "Codul lui Da vinci" Ce parere aveti?

e un roman bun dar...actiunea si firu' epic...hmmm..

Scriitorul Dumitru Tranca cu ale sale Caiete roz si Intalnire pierduta cum vi se pare???
pt mine, a fost scriitorul adolescentei si culmea este ca, peste ani sotia lui mi-a fost colega de servici!

Alex

"Secretul fericirii este sa faci numai ceea ce te pasioneaza"Gabriel Garcia Marquez

Mergi la inceput