Clubul cititoarelor reloaded

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

M-am apucat de "Narcis si Gura-de -Aur" a lui H.Hesse, dar simt un imbold irezistibil ba sa o dau deoparte, ba sa o citesc toata intr-o zi, un rand din trei, ca sa vad de ce e asa capodopera, ideea e ca ma irita, poate traducerea e de vina, am impresia ca autorul se adreseaza unor copii de gradinita.
Si in acest timp mi-ati mai facut si pofta cu "Tabloul flamand" pe care il am pe raft,sta la coada ca sa fie citit.


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday spune:

Buna!
Primiti-ma si pe mine in clubul cititoarelor! Mi-am completat lista cu ce am de citit in urma recomandarilor voastre si abia astept sa vad ce gasesc mai repede.
Va spun si eu de niste carti care mi-au placut recent. E vorba de o autoare tanara (foarte tanara chiar), care are o cultura generala impresionanta si un stil deosebit. Se numeste Veronica A Cara, iar eu am citit cu multa placere Eny, Petrecere cu mama (romane), Baba Lina (povestiri). Are un stil foarte special, scrie foarte bine, extrem de logic si inchegat. Subiectele sunt destul de cutremuratoare, iar finalul relativ neasteptat. Mi-a placut f tare. Incercati si voi daca vreti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

A citit cineva "Trecute vieti de doamne si domnite" de Constantin Gane? Cum vi s-a parut?


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Teodora, sa fi trecut vreo 8-9 ani , de cand am avut cartea asta in mana (o aveam in 2 volume, de la o editura din Chisinau). Detalii nu imi mai amintesc, oricum, cred ca nu am citit-o cap coada, doar la domnitorii, despre care mai stiam cate ceva si care ma interesau. Din ceea ce imi amintesc, cartea mi-a lasat o impresie buna, era placuta la citit, dar, pe de alta parte, cand o citeam, imi puneam intrebarea daca informatiile de acolo sunt chiar veridice.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

se pare ca Gane s-a documentat toata viata pt. cartea asta si reda destul de bine atmosfera si civilizatia acelor vremuri,asa am citit pe net, dar daca o povestire are 2 pagini atunci nu stiu daca vreau s-o citesc. oricum, Alina iti multumesc pentru raspuns!


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Sa va spun si eu de trei carti, pe care le-am citit in vara aceasta si care mi-au placut foarte mult....Doua dintre ele sunt aparute la Humanitas: Unchiul Pedros si conjectura lui Goldbach, de Apostolos Doxiadis - o carte despre destinul unui matematician, care si-a dedicat toata viata unei teoreme (a unei conjecturi), inca nedemonstrata de nimeni. A doua carte e "Homo videns - Imbecializarea prin televiziune si post gandirea", de Giovanni Sartori - o carte scrisa de un sociolog renumit, despre cat de nociva este si va fi televiziunea, mai ales asupra copiilor si despre tot ce inseamna manipulare prin TV. Pe mine, cel putin, m-a convins (daca mai era nevoie).

Si am recitit "Jurnal in cautarea lui Dumnezeu", de Arsavir Acterian, fost coleg de liceu cu Eliade, Noica, barbu brezianu si elev al lui Ion Barbu.

Vi le recomand pe toate trei, mai ales cea cu unchiul Pedros, pe care nu am lasat-o din mana pana nu am terminat-o!


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Multuesc Copiloi le adaug listei de cart pe care trebuie neaparat sa mi le procur din Ro. Cred ca o sa rog vreun prieten care vine in toana/iarna asta sa mi le ia si mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Ultimele carti citite :
- Cezar Petrescu "Miss Romania", nostima si bine scrisa si mai ales inca de actualitate.

- Zoe Valdes (scriitoare cubaneza la traieste la Paris si scrie in spaniola) : o carte de nuvele. Am devorat cartea pentru ca tot ceea ce poveste ea despre Cuba lui Castro seamana perfect (exotsmul in plus) cu Romania de dinainte de 89.



Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Eu recitesc acum povestirile lui Marquez si Cortazar....sunt pur si simplu fabuloase, daca le gasiti cumparati-le. Realism magic. Cortazar este impecabil ca stilist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

da Raluca, Murakami este extraordinar - are un stil de a scrie care te captiveaza instant. cum ti-a placut "cronica pasarii arc"? eu o consider de departe cea mai complexa si interesanta carte a lui. tensionata, misterioasa....extraordinara!
in ciclul autorilor iberici, tocmai am terminat Jose Saramago - Eseu despre orbire. incercati-o, este fenomenala!!!! o carte care iti ramane in creier si meditesi la ea zile intregi dupa ce ai terminat-o!
Crini, ai dreptate, JK Jerome este extraordinar.....te destinde in orice moment iar cartile lui sunt savuroase! dupa ce termini incearca "Arta de a nu scrie un roman" si culegerea "Gandurile trandave ale unui pierde vara".

Roxana

Mergi la inceput