Clubul cititoarelor reloaded

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

eu am citit-o acum doi ani si mi-a placut...din cauza asta am citit-o si foarte repede
este interesanta eu zic ca merita sa o citesti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Haruki Murakami- superb! un autor foarte sensibil. mi-a placut f mult, poate si datorita fascinatiei mele pt cultura japoneza.
codul lui da vinci- un roman interesant care mi-a deschis apetitul pt aceasta parte necunoscuta a religiei noastre crestine- maria magdalena
am incercat sa citesc si cavalerii templieri- dar autorii sunt cam zapaciti si nu imi place stilul- oricum ma fascineaza toate aceste grupari despre care se vorbeste in cele 2 carti, inca nu le-am prea inteles scopul, pt ca in nici una din carti nu e clar la ce anume folosesc aceste grupari.
acum citesc o carte necesara mie de terapie de familie.
am citit in vara asta si cartea lui Maitrey- dragostea nu moare- nu m-a impresionat prea mult. Varianta lui Mircea Eliade ramane The Best, nu ma intereseaza care e varianta reala, imi place mai mult stilul lui M.Eliade.

Cred ca pt o perioada voi citi mai multa carti de specialitate, ca de...

"So if you tried to understand me
Would you crucify or damn me
Or stand by me
Like smoke around the flame" Vaya con Dios
http://community.webshots.com/user/flafi1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Recomand David Lodge! au aparut o multime de traduceri (Vesti din Paradis, Afara din Adapost, Ganduri Ascunse) - super, amauzant, incitant.

Adrienne12, iti recomand pe Arthuro Perez Reverte - pentru ca ai spus ca iti place literatura sud-americana. In Romania au aparut 3 carti ale lui: Tabloul Flamand - exceptionala, o lectura fabuloasa, Regina Sudului, iar pe a treia nu mi-a amintesc acum, dar aprofundez si revin.

Magicianul, ca toate scrierile lui Fowles este o carte care merita citita.

Din autorii japonezi, pentru cei carora le plac, recomand cu caldura Banana Yasimoto; nu am gasit decat o singura traducere in lb romana (Kitchen), dar pentru fetele de afara - sunt sigura ca acolo exista mai multe aparitii.

O alta autoare pe care o iubesc este Amelie Notumb (cred ca am scris bine numele....) - Uimire si Cutremur, Igiena Asasinului, Mercur, Anticrista - ti se taie rasuflarea la toate. De fapt, nici macar nu mai apuci sa rasufli... le citesti pe nerasuflate!

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Eu citesc acum si nu-mi vine s-o las din mana: Euforia perpetua. Eseu despre datoria de a fi fericit de Pascal Bruckner.
Traducerea este excelenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Ma inscriu si eu in Clubul cititoarelor. In acest moment citesc "Trei pe 2 biciclete" de Jerome K Jerome si imi place foarte mult. Ma amuza stilul lui.
Pe Lodge il sustin si eu cu caldura, nu am citit cele mentionate dar m-au incantat "Schimb de dame", "Ce mica-i lumea!", "Meserie"

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

acum citesc "Nostalgia" de Mircea Cartarescu...a mai citit-o cineva?

pana acum e interesanta dar nu cum ma asteptam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

N-am citit-o. Poate ne spui cum e.
Eu am terminat "3 pe 2 biciclete" si am trecut la "3 intr-o barca".Ma incanta JKJ. Are un umor ca radeam singura in metrou.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofiabebe spune:

quote:
Originally posted by flafi

Haruki Murakami- superb! un autor foarte sensibil. mi-a placut f mult, poate si datorita fascinatiei mele pt cultura japoneza.
codul lui da vinci- un roman interesant care mi-a deschis apetitul pt aceasta parte necunoscuta a religiei noastre crestine- maria magdalena
am incercat sa citesc si cavalerii templieri- dar autorii sunt cam zapaciti si nu imi place stilul- oricum ma fascineaza toate aceste grupari despre care se vorbeste in cele 2 carti, inca nu le-am prea inteles scopul, pt ca in nici una din carti nu e clar la ce anume folosesc aceste grupari.
acum citesc o carte necesara mie de terapie de familie.
am citit in vara asta si cartea lui Maitrey- dragostea nu moare- nu m-a impresionat prea mult. Varianta lui Mircea Eliade ramane The Best, nu ma intereseaza care e varianta reala, imi place mai mult stilul lui M.Eliade.

Cred ca pt o perioada voi citi mai multa carti de specialitate, ca de...

"So if you tried to understand me
Would you crucify or damn me
Or stand by me
Like smoke around the flame" Vaya con Dios
http://community.webshots.com/user/flafi1



Pentru templieri: "Pendulul lui Foucault" de Umberto Eco

bebe si puii:

Trageti cu ochiu'
Poze de la Ploiesti (august)
Acasa, inainte de mare
Ziua lu' Sofia
La mare la Neptun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

AlinaX eu am citit "Nostalgia" si mi-a placut tare de tot. Astept sa o termini ca sa putem schimba impresii.
"Tabloul flamand" l-am terminat de citit acum vreo cateva saptamani si intr-adevar e o carte exceptionala.
Flafi si mie imi place literatura japoneza. De Haruki Murakami am citit "Padurea norvegiana", " La sud de granitza la vest de soare" si abia am inceput "Cronica pasarii arc". Si alti autori japonezi care mi se par fff sensibili si mi-au placut mult de tot : Yasunari Kawabata - care a luat si premiul Nobel pt "Yuki Guni" - cred ca "Tzara Zapezilor" a fost tradusa si Yukio Mishima - recent citisem "Dupa banchet". Vi-i recomand cu mare caldura.
Si inca o carte pe care am terminat-o acum vre-o saptamana : "Misterul templierilor" de Lynn Picknet si Clive Prince. Mie mi s-a parut ff interesanta si mi-a mai "ostoit" din curiozitate , asta dupa ce citisem si eu "Codul lui DaVinci" si imi pusesem o groaza de intrebari.
Voiam sa va intreb : cine a citit "Colectionarul"? Am inceput-o si la un moment dat a inceput sa ma plictiseasca, asa ca nu am mai continuat-o. V-a placut? Merita citita?

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Am citit eu colectionarul. e buna. E ciudata dar dupa ce treci de ceva pagini te prinde si n-o mai lasi din mina. Si n-o vei uita te asigur. Acum a intreb despre ce era vorba in Magicianul lui Fowels. Colectionarul nu o vei uita, ba mai mult, iti garantez ca de cite ori va ploua si vei simti miros de gradina si plante iti vei aminti de aceasta carte. Imi amintesc ca Magicianul a fost o carte draguta, despre 2 cupluri care au avut o aventura. Marukami e superb, din pacate mai am de citit de el. Multumesc pt. sugestia Peverte, am citit o carte de ea, Harta Nautica si a fost f. buna. Am mentionat la un alt subiect ca mi-am pus pe lista sa citesc autorii hispanici contemporani pe care Mario Vargas Llosa ii considera f. buni. Llosa a fost sapt. trecuta la Neptun la un simpozion al scriitorilor si o prietena de-a mea care pregatise un interviu a scris un articol despre convorbirile ei cu Llosa si mi l-a trimis sa-l citesc. Redau aici un pasaj in care Llosa spune autorii preferati. Cine vrea articolul intreg i-l pot trimite pe email. Va apare in Ro. Lit. nu stiu cind."Am discutat despre scriitorii spanioli ai momentului, s-a oprit cu predilec#355;ie la dou#259; nume: Javier Cercas, cu Los soldados de Salamina #351;i Almudena Grande, cu Las edades de Lulu, recunoscānd c#259; Alvaro Pombo i se pare pesado, greoi, c#259; Ruiz Zafón e superficial, pero divertido, amuzant, admirānd structura romanului La sombra del viento, apari#355;iile fulgurante ale scriitorului misterios #351;i mai ales ideea fabuloas#259; cu acel cimitir al c#259;r#355;ilor uitate. Dintre tinerii #351;i prea pu#355;in cunoscu#355;ii romancieri peruani s-a oprit la cāteva nume, scriitori care au īnceput s#259; publice la prestigioasa editur#259; Alfaguara: Ivan Thays, Santiago Roncagliolo, Fernando Iwasaki #351;i Alonso Cueto." De asemeni semnalez ca romanul lui La Fiesta del Chivo (Sarabatoarea Tapului) va fi film si rolul Uraniei va fi jucat de Isabella Roselini.

Mergi la inceput