Clubul cititoarelor reloaded

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Adrienne, recomandarile tale sunt binevenite, de vreo luna a aparut "umbra vantului" si nu ma pot hatari daca sa o cumpar sau nu, ma asteapta pe raft "padurea norvegiana" a lui Murakami si multe alte carti bune, nu am timp de toate din pacate; am intrat si pe site-ul editurii polirom si am citit fragmente din cartea lui Zafon in speranta ca voi gasi ceva care sa ma convinga sa o trec la coada pe raft, langa celelalte; cea care m-a convins a fost postarea ta.
am sa urmaresc si noile aparitii ale lui Llosa, pana la urma se va gasi putin timp pt. toate.


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Umbra vintului e o carte care se siteste dintr-o suflare, e ceea ce aici s-ar chema "mystery". Ceva in genul "The Name of The Rose" a lui Umberto Eco. Sper sa-ti placa.pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

a citit cineva cartea "Tinerete fara de tinerete" a lui Mircea Eliade?

eu acum am inceput-o si e foarte ineresanta ca de altfel toate cartile lui....care am reusit sa le citesc "Maitrey" "La tiganci" "Nunta in cer"
"Romanul adolescentului miop" "Domnisoara Cristina"

daca mai sunt unele faine imi spuneti si mie va rog?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Ah, pe Murakami l-am descoperit acum 2 ani: La sud de granita , la vest de soare, Padurea norvegiana, Cronica pasarii arc, Dans, Dans....trebuie sa mai fie inca in librarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Buna!
Eu ma chinui de ceva vreme sa citesc "Cavalerii Templieri", un fel de riposta la "Codul lui DaVinci"....dar nu prea merge, parca e o carte de istorie.
Apoi, am mai citit recent "Ma inebunesc dupa cumparaturi", un fel de Bridget Jones reloaded, dar draguta.
As vrea sa incerc si eu cand apare Zahir a lui Coelho. Fetelor de prin strainatate, ati citit-o cumva?

Leah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Alinax, cartea la care te referi nu am citit-o insa am citit Jurnalele lui. Ti le recomand ci caldura. cred ca s-au tradus in romana (el le-a scris in franceza). Am citit in paralel cu ele si Jurnalul lui Mihail Sebastian. E f. interesant sa vezi cum au evoluat cei doi scriitori din aceeasi generatie pe meleaguri diferite in conditii diferite. Apropo de Eliade, Saul Below nu l-a inghitit niciodata si nu stiu de ce. Face referiri la Eliade in ultimele lui carti, in special in ultima, "Ravelstein".pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Nu am citit nici o carte de la ultima mea postare aici, dar mi-a cazut in mana un articol despre cei din « clubul necititilor »- marea vedeta victoria beckham a declarat cu nonsalanta ca nu a citit o carte in viata ei, iar noel gallagher de la oasis zice ca e la prima experienta de acest gen-« pacatuieste » cu « ingeri si demoni » de dan brown. Pacat ca sunt idolatrizati de o multime de tineri, acum acestora li se va parea trendy sa nu citesti nimic toata viata si sa te si lauzi cu asta !


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

merci mult adrienne12...o sa incerc sa caut ambele jurnale sa-mi fac si eu parerea mea....ca m-ai facut curioasa acum

merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Am amanat de mult timp "Magicianul" lui Fowles. Vreau sa ma apuc sa-l citesc saptamana asta si m-ar interesa parerilor celor care deja l-au digerat.

"Remember not only to say the right thing in the right place, but far more difficult still, to leave unsaid the wrong thing at the tempting moment."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Jocelyn

Am amanat de mult timp "Magicianul" lui Fowles. Vreau sa ma apuc sa-l citesc saptamana asta si m-ar interesa parerilor celor care deja l-au digerat."Remember not only to say the right thing in the right place, but far more difficult still, to leave unsaid the wrong thing at the tempting moment."

Eu l-am citit in liceu,tin minte ca mi-a placut,dar acum nu stiu ce impresie mi-ar face.Totusi,n-a fost o carte pe care sa simt nevoia s-o recitesc.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput