Clubul cititoarelor reloaded

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Laura, si mie imi place Rosamunde Pilcher!!! am citit "semptembrie" de vreo mie de ori....am vazut si ceva ecranizat cu Michael York si Ornella Muttti. acum trebuie sa va marturisesc ca de multe ori evit sa vad ecranizarile cartilor care mi-au placut mult de tot....ca ma dezamagesc! care e traducerea de la "muschelsucher"? caruselul?
a propos de carti de vara, ati citit "un an in provence" de peter mayle? o carte savuroasa! are si continuare, "din nou in provence". face parte dintre cartile care se citesc dintr-o suflare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Mamica dulce, ma bucur ca esti multumita cu site-ul dat ... poti sa te bazezi pe descrierea cartii, in caz ca nu au descris-o corect, poti sa-i dai o "nota" proasta (Bewertung) user-urului. Vezi ca al treilea poate sa fie in concediu ... citeste ce scrie in mail-ul de confirmare. De obicei cartea se plateste, dupa aceea ti-o trimite ... a fost dragut ca ti-a trimis-o intai. Incearca si buchticket.de, cartile ar fi gratis, doar ca trebuie sa "schimbi" si tu cateva ... sigur ai carti prin biblioteca, care nu ti-au placut chiar asa de mult. Daca ai nelamuriri poti sa apelezi la mine :)

Lauraa, mie imi plac cartile politiste, istorice, de dragoste, thrillerele, sf-uri, de viata, cele nostime, etc. ... am chiar si o autoare preferata pentru cele erotice (Jude Deveraux) ... deci nu stiu daca ne potrivim la gusturi. Mie trebuie sa-mi placa cum e scrisa cartea si actiunea in sine, nu citesc ca sa spun ca am citit clasicii si sa ma dau mare (a trebuit sa citesc carti, care nu mi-au placut deloc, la scoala ... mi-ajunge pe toata viata ;)) R. Pilcher nu-mi place ... am avut o perioada (pe la 18 ani), cand eram nebuna dupa carti din astea ... pe vremea aia citeam Barbara Cartland en-gros - bah! Mi-a trecut :) Amelie Fried in schimb imi place ... imi aduc aminte acum doar de "Traumfrau mit Nebenwirkung" , dar parca am mai citit ceva de ea ... nu mai stiu acum.

Am cautat carti de Tracy Chevalier si suna interesant ... poate gasesc ceva :)
Chiar vroiam sa va intreb, voi cum cautati cartile? Eu, in general, ma uit dupa autorii preferati ... dar cand n-am incotro ;) mai incerc si unii noi. Asa am dat de Alicia Gimenz-Bartlett si am citit prima carte cu Inspectora Petra Delicado ...acum caut disperata urmatoarele volumuri :)
O zi faina!

Irinusha & Cris (03.05.04)

site-ul lui Cristian
poze, pozilici si poze de vacanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

irinusha imi spui si mie te rog cateva titluri de-ale lui Jude Deveraux? in engleza dc se poate ca inca nu ma bag in germana (acolo "studiez " carticele pt copii); si la genul asta de carti preferata e Nora Roberts (norac ca e bine dotata biblioteca centrala); imi place cum scrie...
recent am terminat Jeffrey Archer; " O chestiune de onoare" (care mi-a placut mult) si Povestiri cu final neasteptat;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Porumbita, da un search la www.amazon.com si le gasesti pe toate ... eu am citit in germana si romana (unde traducerea e mizerabila ) si nu stiu titlurile pe engleza. Succes!

Irinusha & Cris (03.05.04)

site-ul lui Cristian
poze, pozilici si poze de vacanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

mai povestiti fetelor..ati terminat de citit vreo carte intre timp.
eu acum citesc Nobila Casa de J Clavell.


Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

asa cum am scris si pe topicul pierdut, citesc "cronica de familie" de petru dumitriu, imi place f. mult; si am primit imprumut "jocul lui gerald" de stephen king, nu am citit nimic de acest autor pt. ca nu-mi place genul horror, dar am fost asigurata ca aceasta carte e altfel.
spor la citit!


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bruxinha spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.

am primit imprumut "jocul lui gerald" de stephen king, nu am citit nimic de acest autor pt. ca nu-mi place genul horror, dar am fost asigurata ca aceasta carte e altfel.
spor la citit!


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.



Teodora, "jocul lui gerald", hm, asa si asa, intr-adevar nu seamana cu Desperation de acelasi autor (nu stiu daca s-a tradus in romana) care e thriller pur, oricum Stephen King nu se dezminte nici aici - btw, a declarat intr-un interviu ca "I love to scare the hell out of people" - dar cea mai buna carte a lui mi s-a parut "Dolores Claiborne", fara horror (oricum mult mai soft) in schimb tare bine scrisa. Recomand citirea ei in engleza, nici varianta in romana nu e chiar de lepadat, da' oricum...
Daca n-o ai, ti-o pot da in format electronic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Si eu citesc acum Stephen King, vorbeste multa lume de el, e destul de infiorator pe alocuri. Insa este un gen de carte care nu-ti solicita prea mult concentrarea...sunt carti usoare, de vacanta....si mai ales pt. persoanele amatoare de gen:) Nu sunt rau scrise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Bruxinha, persoana care mi-a imprumutat cartea lui king mi-a spus si ca “dolores clairbone” i-a placut mult si mi-o da daca vreau. Acum,avand si recomandarea ta, cred ca o voi imprumuta.Multumesc oricum pt. oferta de e-book.
Nu m-am putut abtine sa nu citesc vreo 50 de pagini din “jocul lui gerald”, interesanta ideea, dar nu m-a captivat pana acum.
Poate ma voi hotari pana la urma sa citesc si un horror, dar sa fie macar unul f. bun!



Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Fetelor eu am descoperit un autor japonez absolut demential. Haruki Murakami. In romaneste e tradus Cronica Pasarii Arc si in emgleza i-a aparut ultima carte Kafka on The shore. Alt autor descoperit de curind este Alfonso Loius Zafon, un spaniol care a scris o carte exceptionala The shadow of the wind. Cred ca etradusa si in romana, Umbra vintului. APoi eu sint mare amatoare de lit. sud-americana. Ultimele carti "The feast of the ghost" si "A way to paradise" de Mario Vargas Llosa despre care am intels ca vine in Ro in toamna asta. Superbe. Vi le recomand cu caldura.pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos

Mergi la inceput