Sezatoarea canadiana (29)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

myrrha-esti atre cu 4 limbi straine plus romana si cu cititul-ce bine ca aveti timp fetelor, oare cand o sa apuc si eu, poate in ianuarie inainte sa nasc, mai stii..O seara buan si fug la bucatarie sa termin si eu varza..Astept sa vii cu anuntul ca imi trebuie un coleg de joaca mai micutz,avemnumai mai mari pe aici..



Denisa
14
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Buna ziua canadiencelorIndraznesc sa va cer ajutorul si voua in actiunea europencelor pe care am numit-o "teledon". E pentru Sabina, o bebelusha mica de 6 luni uiati-o aici ce frumoasa este si cit de mult are nevoie de noi.. http://sabinac.netfirms.com/ro.htm Si nu numai ca e frumoasa foc, e si luptatoare chit ca e asa de mititica, numai 6 luni. Are o boala rara, insa sansele de tratare sunt foarte mari, parintii sunt deja in Scotia pentru prima runda de tratament. Cazul e 100% real, motanik (andra) a sunat deja la respectivul spital, i s-au confirmat si numele, si diagnosticul totul. Sabina deja reactioneaza bine la tratament, ea dovedeste ca se agata cu toata puterea ei de viata, vrea sa stea aici printre noi. Si prin faptul ca a reactinat asa de bine la tratament ne cere ajtorul nostru, pt ca banii ii conditioneaza viata. ea ne arata ca poate, dar fara noi nu reuseste..Macar contribuim si noi cu o suma cit de mica.Abia s-a incheiat teledonul initiat pt ea in Romania. Si pt ca aceasta facilitate de a dona usor cite putin a dat roade bune dupa o saptamina, m-am gindit sa organizam si noi un fel "teledon" asa european. Zic un fel, pt ca nu e posibil un nr de telefon, insa se poate aproape la fel de simplu prin posta in pliculet sau intr-un cont in germania(contul meu) deoarece taxele bancare in interiorul UE sunt de doar citiva centi. Daca faceti operatiunea de transfer de pe calculatorul vostru chiar e mai simplu decit un nr de telefonNu trebuie multi bani, teledonul romanesc a adunat la fiecare apel cite 5€ si a reusit sa stringa ceva bani dar nu deajuns. Sa facem si noi ceva asemanator, scotociti in buzunar si pe linga maruntisul ce-l gasiti mai puneti si contravaloarea unei jumate de pachet de tigari sau a unei inghetate, incercarti si la sotz poate are si el maruntis pt un "teledon" sau la o prietena buna si apoi in pliculet, mai costa timbrul 50centi si trimiteti-i catre mine.Mi-am permis sa copii partial mesajul initial de la subiectul teledonului, pt a urmari intreaga noastra actiune vedeti aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53837&whichpage=1Avem pina acum dupa 3 zile de "teledon" aproape 30 de promisiuni dar mai este inca nevoie de ajutor. Avem nevoie si de voi, am cerut ajutorul si celor din japonia pt teledonul nostru (inca numai) european deoarece am prins curaj cind Laura B o alta canadianca s-a oferit sa ni se alature. A fost prima oara cind teledonul european a trecut oceanul dar poate o sa facem o strinsa legatura si cu ajutorul vostru.Va multumesc si va urez o zi placuta in continuareVikinga& micul viking Aldo(15noi2003)TELEDONUL EUROPENCELOR INIMOASE PENTRU CEA MAI FRUMUSICA BEBELUSHA:http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53837"Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

quote:
Originally posted by khristin

...iar acum mi-am luat de S. Rushdie Fury.


Eu am avut doua tentative de a citi Salman Rushdie, da' m-am lasat pagubasa. De fapt am incercat mai mult de curiozitate, dupa ce citisem de intregul scandal cu versetele satanice. Nu-mi place, mi se pare fara cap si coada. Insa daca te pasioneaza, iti pot imprumuta "Rusinea" si "Copiii din Miez de Noapte" ambele in limba romana. Si apropo de cartile in romana, eu cand am venit in Canada, am adus cu mine doua geamantane, din care unul cu carti... asa mai rar, nu?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Vikinga, te rog sa imi trimiti adresa ta pe privat. Eu prefer sa pun banii prin posta, am mai procedat asa si au ajuns.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by myrrha

Donia, hai cu noi la clubul de spaniola !

quote:
Originally posted by Donia

Myrrha, da' tu cate limbi stii? Engleza, franceza, latina, germana... Completeaza, te rog, eu am cazut in admiratie. Serios.


Hihihi. Pacat ca nu's si-asa vorbareata cu ele (franceza mi se pare ca stiu mai bine ca ro, da sint mai muta ca pestele, n-am vorbit in viata mea cu nimeni, in Montreal cre c-o sa ma panichez )

Ah, ce-mi plac chestiile astea (cind esti in medii colorate si inveti cuvinte de la unul si de la altu' in limbi de-astea din care altminteri nu stii o iota!) Anu trecut am stat in Budapesta si acum cind merg la un magazin unguresc ma umflu in pene si de-abia astept sa bag si eu cite-un koszonom szepe sau un visantlatasra



Ba eu as fi vorbit franceza in Montreal, dar cu conditia sa mi se raspunda in engleza ! Chiar am si vorbit cu cineva, intreband despre o adresa... dar cand au raspuns... noroc cu sotul care a reusit sa inteleaga. Data urmatoare, cand altii mi s-au adresat in franceza, am spus direct (tot in franceza) ca nu inteleg si mi-au vorbit pe engleza. Si chiar au fost draguti, ca de fapt incercau sa ne avetizeze ca parcarea pe care noi vroiam sa o platim era fara plata duminica.
Eu am invatat in poloneza ca la pepene i se spune "arbuz" (nu stiu cum se scrie). Si mi-am adus aminte de harbuzul din "La Medeleni", ca doar acolo mai intalnisem cuvantul.

Angela, bravo tie ca ai carat atatea carti. Am niste prieteni in Montreal care au sosit anul asta cu cei doi copii. Asa ca din 8 valize permise... nu stiu cate au fost cu carti, dar am suspinat cand le-am vazut biblioteca. Oricum, am recuperat si noi, ca sotul a fost acum vreo luna in Romania si a adus si el aproape doua valize de carti. A cumparat si Cartarescu, ca doar ce am auzit de el, dar nu citisem nimic, si Gabriel Garcia Marquez "Un veac de singuratate" pe care o citesc acum, si Isabel Allende "Portret in sepia" pe care am terminat-o. Imi place si mie mult literatura sud-americana, parca au ceva in comun autorii, se amesteca fantasticul cu realitatea foarte usor, sunt povesti dramatice care parca sunt integrate foarte firesc si simplu in cotidian, plus legaturile de familie care au un loc important si care sunt de multe ori complicate... Ma rog, parere de profan.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by Donia
Ba eu as fi vorbit franceza in Montreal, dar cu conditia sa mi se raspunda in engleza ! Chiar am si vorbit cu cineva, intreband despre o adresa... dar cand au raspuns... noroc cu sotul care a reusit sa inteleaga. Data urmatoare, cand altii mi s-au adresat in franceza, am spus direct (tot in franceza) ca nu inteleg si mi-au vorbit pe engleza. Si chiar au fost draguti, ca de fapt incercau sa ne avetizeze ca parcarea pe care noi vroiam sa o platim era fara plata duminica.




Ha, ha, ai dat de quebecoisi, stiu ca franceza lor e foarte controversata, dar mie-mi place de mor. Quebecii mai in varsta ruleaza rrrrr-ul asa ca noi, romanii . Mie deja mi s-a obisnuit urechea si inteleg aproape tot (la inceput eram varzaaaa, a venit odata un instalator din fundul chicoutimi-ului pe la noi pe acasa sa ne repare o teava si, cat timp a vorbit cu noi, am ras cu lacrimi cu consortu', dupa ce ca nu intelegeam nika, mai vorbea si repede, noua ne suna a ceva germana combinata cu olandeza + chineza, a fost memorabil momentul...).

Vara quebecoise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Donia, vezi ca strange si Lucia_cs bani pentru Sabina. Ea e in State, daca ti-e mai usor asa.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Vikinga-care e contul tau in banca, sa vad dac amerge simplu de aici si d cnu incerc pe plic, cum ziceau fetele. Spune-mi te rog contul ori aici ori pe privat.
Multumesc si sanatate Sabinei!

Denisa
14
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melody spune:

quote:
Originally posted by Ira

...
Puricel, ne vedem ? O sa trec pe la tine prin sat -2 aug . Pe bune. La multi ani pentru cea mai mare printesa hamiltoneza, sa creasca mare si desteapta si sanatoasa ! Petrecere frumoasa diseara !

Vara quebecoise





Hello fetelor( Ira),
In sfarsit am si eu un pic de timp.
Mersi fain de urari,au petrecut copilasii bine,s-au jucat,
s-au mai si ciondanit cate un pic,(de la jucarii...)dar in final,au fost ok.
Ira,te asteptam cu drag!
Mai scrie ceva detalii,cand veniti,ca eu merg la scoala,si vreau sa
te vad si eu... (Am cursuri dupa amiaza de la 12;30 pm- 16;30.)




"I CAN DO IT! "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melody spune:

[quote]Originally posted by Donia

Melody, "La Multi Ani" pentru Bianca Allison! Sper ca ati sarbatorit din plin. Bun venit si tie la sezatoare, te mai asteptam cu povesti. Cum adica esti fost "purice"?

Mersi Donia de urari!
Am sa incerc sa vin mai des la sezatoare,la povesti,dar cu timpul stau cam prost...(niciodata nu am destul timp..
Nu am fost purice,am fost "puricel"- asata a fost nickname-ul folosit
de la inceput,cred ca aproape 3 ani in urma.
Dar nu am reusit sa ma mai loghez cu el,asa ca l-am schimbat.
acum trebuie sa plec,o sa incerc sa mai intru mai tarziu sau maine.


ps.By the way,nu mai intra nimeni pe chat?
By,by




"I CAN DO IT! "

Mergi la inceput