Sezatoarea canadiana (29)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

myrrha-bafta cu proiectul , o sa vezi c aluniel d eincercare sunt cele mai frumoase!Crede-ma!

Denisa
14
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

quote:
Originally posted by Denisam
Bafta, si eu stiam cev a germana, nde iei cursul?


La U of T, de fapt trebuie sa trec un examen de reading German si de-asta il iau, dar oricum tare as vrea sa stiu mai bine limba asta . Tu ai facut in Ro germana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Da, in Ro vreo 3-4 ani si o stiam binisor, acuma inteleg jumate si de vorbit cam 20%.
Bafta multa!

Denisa
14
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Laura, eu ma duc la bibilioteca mea de cartier de aici cand m-apuca , de Stephen King am citit la recomandarea cuiva Needful Things, ultima care mi-a trecut prin mana a lui J. Grisham a fost The Last Juror, iar acum mi-am luat de S. Rushdie Fury. In romana nu prea mai am carti necitite la indemana, dar am facut o comanda speciala la cumnatii mei din RO care emigreaza si ei aici intr-o luna sa-mi aduca ceva de Cartarescu.

Myrrha, si mie mi-au facut deja cu okiul 2 dintre ele doar la prima vedere : Tout est langage si Le Féminin. Cand termin cu celelalte, cred ca dau o fuga pan'la Robarts . A propos de 'foreign languages', eu una m-as apuca de ceva spaniola (e atat de melodioasa si am facut si fro 2 ani in facultate, dar stiu numai basics ), si cu parere de rau vad ca nu-mi mai gasesc timpul necesar.

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Myrrha, da' tu cate limbi stii? Engleza, franceza, latina, germana... Completeaza, te rog, eu am cazut in admiratie. Serios.
Eu sunt ingrijorata, oarecum, ca am doua paciente la servici care sunt senile si au uitat cam toata engleza pe care o stiau. Asta am inteles ca se intampla frecvent, limbile straine se uita primele, plus ca se pierd alte amintiri. Una dintre ele e poloneza, cealalta e unguroaica, dar cu poloneza am contact mai mult. Uneori ma uit la ele si parca ma vad pe mine la varsta lor. Poloneza, saraca, are momente in care poate comunica lucruri de baza, dar de cele mai multe ori vorbeste doar in poloneza si nu o intelege nimeni. E fericita doar cand o viziteaza copiii si poate vorbi cu ei, ceea ce se intampla aproape zilnic, dar unguroaica e cam singura. Intr-o zi am reusit sa-i spun unguroaicei in ungureste ca plec acasa si "la revedere" si saraca a inceput sa planga si m-a imbratisat. Acum invat cuvinte in poloneza, sa-i mai strecor cate ceva polonezei, sa nu se mai simta saraca atat de dezorientata. Dar e greu, nu ma vad invatand poloneza. Mai degraba as fi atrasa de spaniola, imi place tare mult... dar deocamdata iau cursuri urmarind "Dora the explorer" .




Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Khristin, vreau si eu spaniola, vreau si eu spaniola . Cind te-apuci, ia-ma si pe mine (si facem in trei, si cu Yasmine )! Eu n-am invatat spaniola niciodata, deci mai mult de nivelul telenovelistic nu ma situez, in schimb ma topesc dupa literatura sud-americana - trebuie sa fie o nebunie sa o citesti in original !
Eu nu am citit Sthephen King, nici J. Grisham, nici Rushdie (desi pe ultimul il planuiam de mult). Ei, dar cind ai la dispozitie un Robarts (ca bine zici) zau daca stii ce sa citesti mai repede .

Merci de urare, Denisa. Ar fi dragut sa avem bebei la citeva luni distanta . In ultimele luni, in momentul critic (vine sau nu vine ), sotu-meu se tot distreaza pe seama mea, ca de fiecare data rasuflu usurata si incep sa calculez: asta inseamna ca pot sa termin si semestrul 2 la anu', nu pierd cursul de tragedie greaca, super

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Mey, Tout est langage e formidabila. E o carte despre importanta vorbirii catre copil - inca din viata uterina. Toate cunostintele despre lume se fac prin limba, tot ceea ce e necunoscut si inspaimintator devine familiar daca e rostit de catre mama. Conteaza enorm daca anumite cuvinte sint spuse sau nu intr-un anumit moment din viata bebeului...

Am gasit o idee foarte frumoasa acolo: ca de fapt copilul se naste din dorinta de a-i cunoaste pe posesorii vocilor auzite din burtik si din dorinta de a le raspunde cumva...
Khristin, tu cum pui accentele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Donia, hai cu noi la clubul de spaniola !

quote:
Originally posted by Donia

Myrrha, da' tu cate limbi stii? Engleza, franceza, latina, germana... Completeaza, te rog, eu am cazut in admiratie. Serios.


Hihihi. Pacat ca nu's si-asa vorbareata cu ele (franceza mi se pare ca stiu mai bine ca ro, da sint mai muta ca pestele, n-am vorbit in viata mea cu nimeni, in Montreal cre c-o sa ma panichez )

Ah, ce-mi plac chestiile astea (cind esti in medii colorate si inveti cuvinte de la unul si de la altu' in limbi de-astea din care altminteri nu stii o iota!) Anu trecut am stat in Budapesta si acum cind merg la un magazin unguresc ma umflu in pene si de-abia astept sa bag si eu cite-un koszonom szepe sau un visantlatasra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Io-nafara de povesti si poezii pentru Sofia (ieri a vazut la parada un travesti care arata infiorator de chicios si ea l-a denumit cendrillon ) citesc teoria muzicii in fr. si le droit des obligations, cu beletristica mai usurel ca nu mai am cand. Ma'c in parc cu copilu' ca e superb afara .

Vara quebecoise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Myrrha, sigur o sa ma apuc sa citesc si eu macar ceva din ele...deocamdata ma rasfat la maxim cu beletristica ca sa nu ma apuc de psihologia scolara ...tztztz ce ti-e si cu coercitia asta, frate . Tu ce altceva mai rasfoiesti? Ma uitam si eu deunazi online ce mai are Robartsul in dotare, vad ca stau bine de tot...

Vis-à-vis de accente, sint o serie de combinatii ale tastelor, uite eu iti redau deja pe cele pe care le folosesc in mod curent, la celelalte trebuie deja sa ma uit (ma amuz de fiecare data cand imi amintesc cum striga sefa mea de peste cubicul, care e combinatia pt. e cu accent grav?)
Alt 133 – à
Alt 130 – é
Alt 138 – è
Alt 136 - ê
Alt 135 – ç

Cristina


noi si poze mai noi

Mergi la inceput