Sezatoarea canadiana (29)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Zuzilici-ti-am dat nuamrul de telefon pe Privat mai-vrei sa ma agatze cineva pe aici
Cristina ne vedem-no problem, dar incepind cu marti incolo, bine?
Laura-nu platesti controale si altele la spital, dar nu ai parte de maternity leave, ca trebue esa faci numarul de ore ( aprox vreo 9 luni de full time)ca sa iei apoi bani de la stat, timp de 1 an, asa ca it's your choice, eu zic la anul cel tarziu sa te apuci, paoet iti gasesti un job acusi repede si dupa vreo 3-4 luni de munca puteti trece la treaba-sau right away dc sotul are un job bun si va descurcatzi-Bafta!

Denisa
14+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

quote:
Originally posted by laurajr

Daca tot veni vorba de burtici si bblusi, am si eu o intrebare : care e dezavantajul daca raman acum insarcinata, neavand serviciu inca ( deci nu am cotizat suficient pt a avea c.m ) ?
Trebuie sa platesc controale, spitalizare ?
Tare as vrea inca un bb acum, ca fetita mea vrea o fratzioara, noi mai vrem oricum un copil, am 34 de ani si parca vad ca pe urma tot voi amana sa facem ba una, ba alta .
Hai ajutati-ma va rog cu info !!

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura si shoricutzu' Otilia



Dezavantaj: nu incasezi 55% din salariul tau pimp de 52 saptamani, lucru ce-ar fi realizabil daca ai aduna 600 ore de munca parca.

Doi frumosi pe care-i stiu eu au venit anul trecut. Si fata, harnica, a muncit ce-a putut si a gasit, inclusiv ca vanzatoare. Urmeaza sa nasca peste o luna, si-a facut deja numarul de ore. I s-a calculat suma pe care o sa o ia in concediu si este in jur de 500 CAD.
Eu cred ca poti sa gasesti un job, poti ramane si insarcinata si muncesti pana cand iti faci orele necesare ca sa poti lua un banut.

Pupici si ia decizia care te face fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Denisa, esti sigura ca trebuie sa lucrezi cam 9 luni? Eu am citit de 600 ore. Eu lucrez part time si am deja vreo 470 de ore in cam 4 luni si jumatate.
Uite aici scrie:
http://www.hrsdc.gc.ca/asp/gateway.asp?hr=/en/ei/types/special.shtml&hs=aed#Who

Laura, cand citesc ce scrii parca ma vad pe mine acum un an. Noi atunci am decis sa asteptam, dar a durat mai mult decat credeam din cauza echivalarii mele. Daca tu poti sa isi gasesti un serviciu mai repede, poate merita sa lucrezi intai cele 600 ore (si orele astea poti sa le faci si in timp ce esti gravida, in parte). Vedeti voi ce decizie luati.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Eu am beneficiat de concediu de maternitate aici si am lucrat inainte 6 luni. Chestia e ca iei 55% din salariu si nu poti depasi parca 400/saptamana, dar e ceva mai mult decat nimic.

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Fetelor, nu da-ti cu rosii, eu anul trecut cand ma interesasem pt Ontario, erau 900 de ore, poate am vazut eu 9 in loc de sase, deci iertare.
Dar asa este, ori 55% din salariul brut( daca e sub 40.000/an) ori maxim 430 pe saptamina, care inseamna vreo 360 fara taxe, asta stiu de la nasa care a nascut anul trecut, plus o alta prietena.De fapt contabila mi-a zis ca se ia minimum intre 430 si 55% din brut( dc ai salariu 60k pe an, in nic un caz nu vei lua 2700 pe luna, asta garantez-ca am o prietena programatoare cu salariul de peste 50k pe an si a luat 430 brut pe saptamina).


Denisa
14+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Linkul cu maternity leave si benefits pt. Ontario: http://www.hrsdc.gc.ca/en/ei/types/special.shtml#Maternity3

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Multumesc din suflet pt info, oricum nu as vrea sa stau acasa un an cu bb2, contez pe ajutorul mamei .
Deci trebuie sa lucrez vreo 3 luni trec la treaba si am stagiul necesar de cotizare .
Sper sa-mi mearga socotelile din sat cu cele din targ !
Ce faceti in long we ?

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura si shoricutzu' Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Laura cam asa, bafta, si nu uita ca si lunile de incercare is faine..o sa vezi. Eu una ma bucur ca nu mi-a iesit din prima luna,desi atunci dupa vreo 3 ma lausera gandurile
Noi mergem 2 zile in zona bancroft si luni vrem pe linga casa la BBQ si poate waterpark ca cica iara vin caldurile de peste 3oC.
Un weekend frumos!

Denisa
14+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

Denisa scuze, am avut o zi mai busy si n-am avut timp sa te sun. Iti urez weekend placut si ne vorbim cu siguranta saptamana viitoare.
Khristin daca nu mai devreme, atunci cu siguranta ne vedem dupa August 8. E Ok! cu voi dragutelor?
Pana la urma mi-ati vazut patrupezii in precedentul mesaj?

Tuturor distractie maxima si relaxare totala. S-aveti un weekend de milioane!


Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by Zuzilici

Denisa scuze, am avut o zi mai busy si n-am avut timp sa te sun. Iti urez weekend placut si ne vorbim cu siguranta saptamana viitoare.
Khristin daca nu mai devreme, atunci cu siguranta ne vedem dupa August 8. E Ok! cu voi dragutelor?
Pana la urma mi-ati vazut patrupezii in precedentul mesaj?

Tuturor distractie maxima si relaxare totala. S-aveti un weekend de milioane!


Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire



Da ma, sunteti frumosi toti 3, ca sa nu mai vorbim de tortul ala care arata bestial. Astept o felie (virtuala).

Mergi la inceput