Sezatoarea canadiana (29)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Zuzi, favoritul meu e Toro...tare dragut, ti i-ai adus din RO sau de aici? Si sigur ca ne vedem cu siguranta la un pahar de vorba, speram cu vesti bune, aka tu asa , nu de alta, da sa avem ce sarbatori, nu?

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Zuzi, da, is frumoase odraslele si sa-mi dai reteta de la tortul ala, ca la astea cu fructe ma bag si eu
E ok, weeked placut si ne vedem noi soon!

Denisa
14+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

quote:
Originally posted by khristin

Zuzi, favoritul meu e Toro...tare dragut, ti i-ai adus din RO sau de aici? Si sigur ca ne vedem cu siguranta la un pahar de vorba, speram cu vesti bune, aka tu asa , nu de alta, da sa avem ce sarbatori, nu?

Cristina

noi si poze mai noi


Kristin iti vine sa crezi ca Toro e odrasla lui Dolly? Pe Dolly o am din tara si vreo 7 ani m-am 'rugat' de ea sa-mi faca pui . Am dus-o si la baietel si tot degeaba. Am adus-o in Canada si dupa ce si-a luat "cetatenia" (vreo 3 ani) a fugit in parc cu un pufos si uite ce-a iesit. un 'pufulete de catel dintr-o vulpita. Prin cartier ii stie lumea deja si povestea lor dar de cate ori o povestesc necunoscutilor de cauza raman masca si mai ca nu m-ar crede.

Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

quote:
Originally posted by Denisam

Zuzi, da, is frumoase odraslele si sa-mi dai reteta de la tortul ala, ca la astea cu fructe ma bag si eu
E ok, weeked placut si ne vedem noi soon!

Denisa
14+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!



Denisa care din ele? Cel cu branza sau cel gen tarta?
In orice caz amandoua sunt foarte usor de facut. Merita incercate si testate.

Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

quote:
Originally posted by Ira

quote:
Originally posted by Zuzilici

Denisa scuze, am avut o zi mai busy si n-am avut timp sa te sun. Iti urez weekend placut si ne vorbim cu siguranta saptamana viitoare.
Khristin daca nu mai devreme, atunci cu siguranta ne vedem dupa August 8. E Ok! cu voi dragutelor?
Pana la urma mi-ati vazut patrupezii in precedentul mesaj?

Tuturor distractie maxima si relaxare totala. S-aveti un weekend de milioane!


Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire



Da ma, sunteti frumosi toti 3, ca sa nu mai vorbim de tortul ala care arata bestial. Astept o felie (virtuala).



Ira saru'mana , acolo chiar ca eram frumushica, caci doar ce venisem de la Cuba si eram si eu bronzata si gagica misto.
...Acum vai de mama mea. Mai fetelor, voi aveti probleme cu apa de la robinet cand e vorba sa va spalati pe cap? Eu de cate ori merg in tara am un par superb, la fel mi s-a intamplat si-n Cuba. Aici insa, ajunge sa ma spal o data pe cap si efectiv vad cum mi se 'strica' parul. La inceput am dat vina pe shampoane, dar dupa ce le-am folosit si-n alte tari, si-am vazut ca nu-i vina lor, singura concluzie la care am ajuns e ca apa e prea 'tare' pentru parul meu. Am impresia c-o prelucreaza cu atatea chimicale ca sa fie acceptabila dupa standardele lor incat uita ca ce-i mult strica.
Scuzati c-am inceput un topic de par la shezatoare, cand sunt atatea subiecte deschise pe alte liste de discutii, dar vroiam sa stiu daca am surate pe-aici care sufera de aceeasi problema.

Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Denisa, si eu am vrut sa zic de tortul lui Zuzi, dar m-am gandit ca nu-i politicos sa ravnesti la bunul aproapelui tau...
va pup, week cu vreme buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Da, Zuzilici, si eu am aceeasi problema cu parul. Si nu numai cu parul, ci si cu pielea. Dar eu am pus si pe seama hormonilor, ca de vreo patru ani tot fac copii si ii alaptez.
Eu am facut al doilea copil fara sa lucrez. Nu-mi propusesem asa ceva din tara, abia asteptam sa ajung aici, sa fac scoala si sa lucrez, sa cistig bani ca sa ne putem permite multe, mai ales sa ne plimbam prin locuri frumoase. Dar nu a fost sa fie! Am stat doi ani cu primul copil (unul in tara si unul aici), ocupindu-ma de el suta la suta, ca sotu' lucra si facea si cursuri seara, iar eu nu am vrut sa o dau asa micuta la gradinita, dar chiar daca as fi vrut nu am gasit loc la nici una din gradinitele cae imi placeau. Apoi am dat-o la gradinita, dar primul an e destul de greu, intii am dus-o cite putin, apoi au inceput virozele si alte boli pentru ca a intrat in colectivitate... asa ca nu am reusit sa fac decit niste amarite cursuri de franceza (COFI). Dupa ce am vazut-o „ridicata“ pe Agata, iar am vrut sa lucrez. Si am cautat de mi-au sarit ochii citeva luni si nu am gasit nimic, am si prins o perioada nasoala, adica din martie pina prin iulie, cind nu prea gasesti job-uri saum cel putin, eu nu am gasit. Intre timp lunile treceau si intrasem in panica, pentru ca hotarisem deja sa mai avem un copil, eu aveam 36 de ani si il voiam cit mai repede, de lucru nu gaseam, daca faceam un calcul adunind timpul cit ar mai trece pina as gasi cu timpul cit trebuie sa lucrez (600 de ore), intirziam aparitia pe lume a micutului si nu voiam asta. Asa ca... am dat unda verde la facut copii, indiferent ce se va intimpla pe partea cu job-ul. Am gasit, de nevoie, la un hotel, dar era munca fizica si grea pe care am intrerupt-o ca nu facea bine la bebe, daca ar fi aparut. Si a aparut! Am cautat in continuare de lucru vreo patru luni, dar cind a inceput sa se vada burtica am lasat-o balta si m-am concentrat doar pe cursurile de engleza la care ma inscrisesem pentru orice eventualitate. Asa ca, iata-ma in continuare acasa, fara nici un venit, ocupindu-ma aproape singura de doi copii ca sotu' lucreaza mult ca sa avem totusi bani sa traim (vreau sa stau si cu Tudora tot doi ani acasa!), la 37 de ani si fara nici un fel de experienta canadiana. Am gasit ceva de lucru acasa, dar nu e cine stie ce, voi aduna pina la urma macar vreo 600 de ore de munca, asa ca am si eu acolo ceva lucrat. Nu mi-e foarte bine dar am o singura satisfactie: doi copii sanatosi si fericiti de care ma pot ocupa asa cum vreau si carora le dedic acum, cind sint mici si au nevoie, tot timpul si sufletul meu.

Sfatul pe care l-as da din experienta mea fetelor care sint sau ajung in aceeasi situatie este urmatorul: daca ai sub 32-33 de ani si vrei un singur copil, nu mai multi cum ne-am dorit noi inca de la inceput, si ai venit in Canada, atunci e bine sa dai prioritate planului profesional si celui material. E greu, chiar foarte greu, chiar si in Canada, sa traiesti dintr-un singur salariu si nici acela foarte mare (dar nu imposibil, depinde de cit de mult iti doresti sa ai copii, ce sacrificii esti in stare sa faci pentru asta, fara sa acumulezi prea multe frustrari si sa te distrugi psihic – ma gindesc aici in special la femei, ca ele duc greul cind sint copiii micuti – si de standardele materiale ale fiecaruia). Daca ai peste aceasta virsta si va doriti copil sau copii (noi am vrut unul la inceput, dupa ce a aparut am mai fi vrut unul si acum, pentru ca avem doua fetite, pe amindoi ne incearca dorinta de a mai incerca, poate iese si un baietel)... nu stiu exact ce sa spun, cred ca trebuie sa discutati si sa va stabiliti impreuna prioritatile si daca ajungeti la concluzia ca prioritatea e copilul... dati-i drumul, ca nu o sa va para rau. Eu sint nerealizata profesional in Canada, ma gindesc ca voi avea timp si pentru asta, de la 39 la 60 si ceva mai sint inca ani buni de munca, nu? Dar sint o femeie si o mama extrem de implinita si de fericita, nici nu puteam sa-mi doresc mai mult decit am. Cred ca depinde de fiecare aici. Bafta multa, indiferent de ceea ce faceti sau veti face.

Cornelia, mami de Agata (28.06.2001) si Tudora (30.05.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Fetelor, mi-am achizitionat pisica, sunt in culmea fericirii !!! Am fost pe la RSPCA saptamana trecuta, nu mai rezistam, si din vorba in vorba printre custi, pisici, catei si mirosuri imbietoare ne-a abordat o quebs care (pe motivul ca ne-a placut, aiurea ) s-a oferit sa ne dea unul din cei 5 pisici mici/pufosi/dragalasi/zgomotosi/pisaciosi, etc pe care ii avea in poala - gratis. Astazi m-a sunat sa vin s-o iau sambata viitoare, cica e fetita, manca-o-ar mama. Cica a-ntarcat-o ma-sa .

Daca am facut vreo prostie, , imi face sotul bagajele si ne trezim amandoi homeless, va rog sa-mi tineti pumnii ca e jale.

Eu aici am parul mai misto decat in Ro, la Buzau era apa fff calcaroasa si cu muuuuuuuuult clor, si aici in plus, dat. frigului, imi sta parul pe cap de numa', ca mie imi cade numai primavara si vara, ca la animale . Si cum aici vara e scurta, tant mieux pour mes cheveux.

Bye, io, yo, resuscitata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Ziua buna! (...iesii si eu la portita cu andrelele...)

Ira, sa-ti traiasca pisicuta. E un "el" sau o "ea"? Pui poze sa vedem si noi? Ne cam batu' si pe noi un gand sa luam o pisica, dar... grija noastra e ce-o sa facem cu ea cand vrem sa plecam mai multe zile de-acasa (la anul am vrea sa facem vacanta in Romania)?

Asa, asaaaa, si eu am avut probleme cand am sosit in Canada, si cu parul, si cu pielea. Nu stiu exact ce a fost de vina; eu am presupus ca sampoanele si cremele, asa ca le-am tot schimbat pana cand am gasit unele cu care sunt cat de cat multumita. Dar si apa are ceva: sapunurile noastre toate se topesc si se fac "terci" imediat ce incep sa fie folosite. Din cauza asta eu am trecut pe sapun lichid, insa Andrei il prefera tot pe cel solid. Nici nu stiu ce sa mai incerc pentru el!

Zuzilici, eu te-as ruga sa-mi zici reteta tortului tip tarta. Cel cu brinza e bun? Eu am incercat aici cateva cheesecakes (cumparate), dar nu prea mi-au placut. Oi fi nimerit eu prost? Bine, adevarul e ca eu speram sa gasesc ceva asemanator cu cheesecakes-urile de la Deutchland, dar ... nici pe departe!

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Ma bag si eu in seama. As putea sa aflu si eu reteta de cheesecake? . Io is topita dupa cheescake-urile de aici. Laura, cred ca ai nimerit tu unul aiurea, incearca-l pe cel de la Loblaws (care nu e grozav, dar e decent). Noi aici avem o boulangerie (Premier Moisson) care face un cheesecake si paine sa mori si nu alta, noi suntem addicted .

Matei


PozeNoi

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput