Sezatoarea canadiana (29)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

quote:
Originally posted by laurajr
Fetelor, am si eu o intrebare: fetita mea de 4 ani are dreptul la alocatie ? Si daca da, unde trebuie sa ma adresez ? Va rog ajutati-ma cu un raspuns, ceva .
Laura si shoricutzu' Otilia



Da, normal ca ai dreptul la alocatia federala. Nu stiu daca in Ontario este si una provinciala. Si nu stiu cum se numeste Ministerul in Ontario. Dar trebuie sa faci o cerere pe care ar trebui sa o poti descarca de pe net din site-ul ministerului.
Trebuie sa-ti raspunda concret cineva din Ontario.

In Quebec este o alocatie federala de 250 CAD si una provinciala de 150 CAD. Sumele date sunt pentru venituri minime, cand creste venitul familiei (sunt niste intervale) scade alocatia copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Laura, inca de cand ai aterizat ti s-au dat din aeroport niste formulare cu Canada Child Tax Benefit. Trebuia sa aplici imediat. Dar cum niciodata nu e prea tarziu, citeste aici: http://www.cra-arc.gc.ca/benefits/cctb/menu-e.html

PS: Felicitari pt. jobul sotului

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Laura-felicitari pt jobul sotului, si dc nu mai ai formularele, mergi la un newcommer infromation centre, de obicei de la YMCA, gasesti pe internet locatziile si au ei acolo si formularele si te ajuta sa aplici pt alocatie si te lamuresc-e f. util centrul, iti revizuiesc si resumee, cam de toate, nu platesti nimic.
Bafta!

Denisa
14+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

quote:
Originally posted by Donia

Zuzilici, stii vorba aia din romani: "the more, the merrier". Spor la bebe! Sunteti de mult timp aici?

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)


Donia sunt n-am decat 5 ani. Sotul e cu 2 mai mare c-a mine. Voi?

Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

quote:
Originally posted by khristin

quote:
Originally posted by Zuzilici

Sara buna,
Mai aveti loc de-o canadianca la sezatoare sau e full house already? Locuiesc in Mississauga si pe langa servici lucrez tare la proiectul . Am nimerit bine?

Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire


Zuzi, hai ca-mi placi din ce in ce mai mult...pai esti tu vecina mea aici si nu spui asa din timp? Poate cine stie, ne-am si petrecut de atatea ori fara sa ne stim , c'est possible ? Plus ca m-ai sarit cu gratie in Cuba ...Nooo, ia zi repede, pe ce strada stai matalutza ... Mai ceva ca pe timpuri...tztzzztzzz

Cristina

noi si poze mai noi


Stau Dixie cu Dundas, dar nush' de ce imi face impresia ca ti-am mai zis. Ce-ti face carliontata?

Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

Ah! am uitat sa-ti spun, (Khristin), sunt super pozele de la Zoo. Cand ne vedem?

Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

quote:
Originally posted by iselin

Salut!
Am citit tot, tot.

Nu are nimeni nici un sfat pentru mine? Pentru valuta?

Va pup


Eu (anul trecut in Aprilie) am luat canadian dollars si i-am schimbat la banca. Cursul mi s-a parut bun si chiar daca $ american era mai scump, oricum nu faceam prea mare sfaraiala daca-i schimbam aici din CAD in US. Dar mai bine discuta cu cei din tara si vezi ce parere au.

Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

quote:
Originally posted by Ira

quote:
Originally posted by Zuzilici

Sara buna,
Mai aveti loc de-o canadianca la sezatoare sau e full house already? Locuiesc in Mississauga si pe langa servici lucrez tare la proiectul . Am nimerit bine?

Zuzilici



Ai nimerit perfect. Avem si pe cineva care ne tine contabilitatea la the big "O". Sa-ti fie cu noroc proiectele !

Multumesc de primire. Si sa fie cum imi doresti.

Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Laura, noi am primit niste formulare cand am intrat in Canada, nu le aveti si voi? Pe formulare am completat venitul din ultimii doi ani, cumulat pentru sot si pentru mine (am calculat aproximativ la salariile pe care le aveam in Romani). Oricum ar fi, voi veti primi alocatia maxima, cam 250 dolari pe luna. Chiar daca intarziati cu trimiterea formularelor (dar nu prea mult, parca nu mai mult de 6 luni), veti primi si din urma.
Eu mi-am prins urechile in site-ul oficial, nu am gasit formularele care trebuiau descarcate, am sunat si la ei si tot nu am inteles ce trebuia completat, apoi mi-am amintit de formularele primite la intrare in Canada, erau intr-un plic pe care scria "Your Canada Child Tax Benefit" (parca).
Si felicitari pentru primul servici in familie!

Iselin, sotul meu a fost in Romania cu dolari canadieni. Dar acolo a mai scos si bani cu cardul de debit, de la bancomate pe care scrie PLUS (pe site-ul bancii noastre, TD, am gasit bancomatele din Brasov care au semnul PLUS). Desigur ca nu toate mergeau, si mai e si o limita maxima (parca 20 milioane pe zi), dar i s-a parut ca e mai avantajos asa, adica sa scoata bani de pe card. La Visa e taxa mai mare la retragere decat la debit card.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Zuzilici, pai daca tu la 5 ani esti , eu, la 1 an si jumatate, ce emoticon sa mai folosesc ? Aha, am gasit ceva si mai mic

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput