Sezatoarea canadiana (29)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by Zuzilici

Sara buna,
Mai aveti loc de-o canadianca la sezatoare sau e full house already? Locuiesc in Mississauga si pe langa servici lucrez tare la proiectul . Am nimerit bine?

Zuzilici



Ai nimerit perfect. Avem si pe cineva care ne tine contabilitatea la the big "O". Sa-ti fie cu noroc proiectele !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Melody, m-am lamurit. Credeam ca prin "fost purice/puricel" spui ca ai facut parte din vreo organizatie secreta
Ira, nu ai o geanta izoterma care tine alimentele si lichidele reci? Sau poti cumpara o cutie/lada izoterma mai mare si chestii din alea care se tin in congelator inainte de plecare si apoi le pui in cutie/geanta si cat de cat te descurci cu ele. Noi asa ne rezolvam la drumuri pe caldurile astea si laptele chiar l-am tinut de dimineata pana seara fara probleme.
Iar la Tim Horton's au niste supe tare bune, la drum mancam toti supa de pui, parca mai aduce a mancare de acasa, cat de cat.
Zuzilici, stii vorba aia din romani: "the more, the merrier". Spor la bebe! Sunteti de mult timp aici?

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

quote:
Originally posted by Zuzilici

Sara buna,
Mai aveti loc de-o canadianca la sezatoare sau e full house already? Locuiesc in Mississauga si pe langa servici lucrez tare la proiectul . Am nimerit bine?

Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire


Zuzi, hai ca-mi placi din ce in ce mai mult...pai esti tu vecina mea aici si nu spui asa din timp? Poate cine stie, ne-am si petrecut de atatea ori fara sa ne stim , c'est possible ? Plus ca m-ai sarit cu gratie in Cuba ...Nooo, ia zi repede, pe ce strada stai matalutza ... Mai ceva ca pe timpuri...tztzzztzzz

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

quote:
Originally posted by Ira
As fi vrut sa va intreb de alimentele pe care le pot cumpara de aici pt. Sofia si sa reziste la drum lung (cel putin 8 ore). Stiti vreun lapte mai rezistent, aveti vreun sfat ?

Merci, Irina


Irina, du-te la Walmart si cauta o geanta de umar frigorifica, dar mica (se numeste Thermos), nu ma refer la cele uriase, din aceea aproximativ de marimea unei genti de dama, in care poti pune biberoane, cateva sticle de apa si chiar cateva sandwichuri, ca sa nu te cari chiar cu toata bucataria dupa tine. Noi avem una din asta si s-a dovedit o achizitie super buna, o luam de fiecare data dupa noi in excursii. Distractie placuta .

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Merci de sfaturi, Cristina si Donia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Salut!
Am citit tot, tot.

Nu are nimeni nici un sfat pentru mine? Pentru valuta?

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Iselin, tinand cont ca in Ro la putere este EURO si apoi $ american, cred ca cel mai bine ar fi sa pleci cu banii schimbati de aici, cursul de schimb fiind mai avantajos.
noi avem niste prieteni care tocmai au plecat in vacanta acasa si toti banii i-au schimbat in EURO.personal, eu trimit bani acasa in $ canad.daca ar fi sa plec in vacanta, as schimba in dolari americani de aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Iselin, noi am venit luna trecuta cu euro si sa stii ca am cam pierdut la schimb euro-cad . Cel mai bine ar fi sa-ti cumperi de aici euro ( ieri era cursul euro-cad de 1.41 ) si in Ro sa-i schimbi in lei .
Am citit ca euro se apropie iar de 35.000 lei, cand am plecat noi era 32-33.000,parca .Cu dolarii americani nu cred ca faci mare branza iar cu cei canadieni cred ca nici atat . Oricum, concediu placut acasa, cat stati ?


Fetelor, am si eu o intrebare: fetita mea de 4 ani are dreptul la alocatie ? Si daca da, unde trebuie sa ma adresez ? Va rog ajutati-ma cu un raspuns, ceva .

A, si mai suntem toata familia bucuroasa ca sotul meu azi a inceput primul lui job canadez . Sper ca eu sa fiu la fel de norocoasa ca el !

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura si shoricutzu' Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Buna dimineata!
Merci fetelor.

Laura, sa fiti sanatosi. Imi amintesc si de primul job al sotului meu. Vad ca voi locuiti intr-o zona cu f multi romani. Si noi avem priteni acolo. Nu am ajuns inca aici in Canada la ei, dar speram in toamna.

Aici e frig in dimineata asta, erau 12C. Ce clima!

dar pe voi eu va pupacesc


Si sa nu uit: imi place mai mult ca e subiectul aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

quote:
Originally posted by laurajr
(...) Fetelor, am si eu o intrebare: fetita mea de 4 ani are dreptul la alocatie ? Si daca da, unde trebuie sa ma adresez ? Va rog ajutati-ma cu un raspuns, ceva . (...)


Pana iti raspund fetele din Ontario, citeste aici: http://www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=en&catid=1&geo=5

Felicitari pentru primul job al sotului si bafta si tie!

Laura

Mergi la inceput