Io, repatriata 3)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

quote:
Originally posted by Ira

quote:
Originally posted by Siminaf

De ce barbatii trebuie sa intre cu replici de dat cu bita in balta?!?


Pen' ca n-au argumente la dialog, sunt amuzant de nervosi, simplu ca buna ziua .


Si cum fu la petrecerea aia,fierte gay?(sau ,"proud to be gay")Ai luat si progenitura sa vada ineditul?
Ca, are ce invata din astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Daca ai trait in Ca mai mult timp si esti veteran asta reprezinta vreun punctaj in plus, sau ce anume ? Confunzi cantitatea cu calitatea, poti citi sute de carti de ex. fara sa ramai cu nika in cap dupa aia, sau poti citi doar un teanc si sa intelegi ceva din ele, sa ramai cu niste cunostinte acumulate toata viata. Nu cred ca timpul petrecut in Canada este elocvent referitor la cunostintele sau informatiile pe care le detine o anumita persoana despre Canada. Stii cu siguranta la ce ma refer, nici macar tu nu crezi ca o persoana care a stat cu o zi mai mult decat tine aici este mai avizata sa faca remarci vis-ŕ-vis de Ca decat tine. Aiurea ! Sunt romani aici care dupa 10 ani de zile invart Canada pe degetul mic, iar altii care stau de-o viata deabia reusesc sa murmure cateva cuvinte in fr. si engleza.
De copy-paste stiu ca ai auzit, ca doar ai lucrat cu calculatoarele dupa cum ne-ai marturisit, si stii précis ca asta iti ia cateva secunde, nu 1 juma de ora, asa cum sugerezi....Deturnare de fonduri a fost si va mai fi in Canada, dar daca esti prins esti mancat, si tu stii mai bine decat mine asta, ca doar esti veteran.

Simina, si eu am auzit comentariul citat de tine pe aici, si altele mult mai SF, si cand aud astfel de afirmatii nu fac decat sa ma felicit si mai mult pentru ca am scapat de paranoia, boala cea atat de frecventa intre Carpati. Am auzit odata o afirmatie (nu glumesc, va jur, un roman in parc : ) ... canadienii iti baga niste E-uri in mancare ca sa te "dreseze", sa faca ce vor din tine, sa te faca sa gandesti ca ei....eu cred ca cu mine au reusit, frate, m-au prins cu un lapte stricat, mi-au injectat niste margarina cu dulceata d'erable si m-au spalat pe creer cu sampon made in quebec, d'aia is asa de zombie acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Simonica, mersi de informatie, ca nu strica si nu se stie niciodata cind ma voi folosi de ea!
In rest, vad ca va faceti din nou "coafuri" noi de atita paruiala. Constat, nu ma bag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

...Narancea dragutzule, tresara sufletzelu-n mine cind ma gindesc cit de putina distanta ne desparte! Glumesc! Sa traiesti, si fii tot asa de simpatic si in continuare! O seara placuta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

A fi gay nu se invata, multumesc lui Dumnezeu, si tu stii f bine asta. In schimb a fi liber si mandru de "defectele" sau calitatile tale, chit ca esti negru, gay, handicapat fizic/psihic sau mai stiu eu ce alt defect atat de blamabil de unii din noi....asta se invata. Adicatelea daca imi duc copilul la jocurile olimpice pt. handicapati, asta inseamna ca o invat sa fie handicapata ? Am dus-o sa vada ca a fi in minoritate nu este neaparat un minus, Canada este tara oamenilor liberi, care nu se ascund pe la colturi sa fie ceeace sunt ei de fapt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Ira, chiar e posibil ca niste oameni considerati cit de cit invatati sa fie atit de... mai bine nu scriu nici un adjectiv, ca ar fi prea usturatoare! Tot ce se poate, nimic nu ma mai mira!

Danro, scuze ca indraznesc sa te intreb, da' ce are, maica, s..a cu prefectura?!? Adica ce legatura are citatul tau, ce am spus eu si cu Ira, cu comentariul tau?!? Poate ma luminezi si pe mine!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Simina, pe aici se incurca subiectele, si cum Danro imi pandeste din umbra fiecare replica, (io-l banuiesc ca e indragostit, ceva, ca altfel nu-mi explic...), a dat replica la alt subiect, important e ca il inteleg, dragul de el .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Aha, OK, ma retrag... sa nu inoportunez!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

quote:
Originally posted by Ira

A fi gay nu se invata, multumesc lui Dumnezeu, si tu stii f bine asta. In schimb a fi liber si mandru de "defectele" sau calitatile tale, chit ca esti negru, gay, handicapat fizic/psihic sau mai stiu eu ce alt defect atat de blamabil de unii din noi....asta se invata. Adicatelea daca imi duc copilul la jocurile olimpice pt. handicapati, asta inseamna ca o invat sa fie handicapata ? Am dus-o sa vada ca a fi in minoritate nu este neaparat un minus, Canada este tara oamenilor liberi, care nu se ascund pe la colturi sa fie ceeace sunt ei de fapt...


Mai,tu iara ai avut vreun orgasm...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by Simona27
Si nu mai sariti asa...tarile de imigratie castiga prin imigratie si populatie noua si tanara, si bani - educatie si sanatate nesuportate de Canada(sau Australia, Statele) ci de tarile de provenienta! Targ cinstit - pentru rezidenta, pt. cetatenie, pentru posibilitati materiale..iarasi...adevarul e la mijloc!



Hehe, pai daca e asa de simplu, hai sa deschidem si noi granitele si sa vindem viza cu 1000 de parai! Populatie noua si tanara, de acord, insa trebuie sa atragi cu ceva populatia asta, ca altfel in loc sa emigreze in Canada te mai trezesti, pacatele mele, ca emigreaza in Romanika!!
Educatie si sanatate? Din cate stiu eu prin tarile astea cetateanul plateste bani grei pentru astea doua lucruri, deci nu vad care e avantajul ca aduci pe cineva trait in afara, lasand la o parte faptul ca n-a cotizat la sistemul de sanatate sau la asigurari (ceea ce nu vad ce mare castig e pentru Canada), ca nu a luat imprumuturi cu care sa isi faca scoala (idem), ca nu a platit taxe, etc.
Prin urmare, mie targul chiar mi se pare foarte cinstit. Ti se ofera un anumit statut, nu ti se vara pe gat. Nu te obliga nimeni sa emigrezi, ca sa sprijini cu umerii tai fragili dezvoltarea Canadei sau a altei tari. Daca accepti si reusesti sa iti gasesti locul, evident ca prin bunastarea ta personala contribui la bunastarea societatii in care traiesti, ca doar nimic nu vine mura in gura.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput