Sus... in Scandinavia (65)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by Adela99

lilutz, io am incercat sa fac icre din caviar, da' n-a mers si de atunci m-am lecuit (icre gasesti la tarabele alea ambulante cu peste)

io fac asa: amestec un borcan de caviar (100 gr) cu o cutie de creme fraiche (2 dl) un pic de marar si un pic de zeama de lime

få la fel!





Tak Da prea tirziu...o fac asa tura viitoare!!! Tura asta au iesit ...nu mai spun cum!!! :-)) Si tre' sa descoper si aci piata libera si cind vine (dincolo unde stateam, venea o data pe saptamina cu fructe, legume, brinza si peste proaspat!!!)
Da tu visine pe-aici ai vazut????

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

visini aici nu cresc si nu prea se gasesc visine iar cand sunt vin din Danemarca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by Adela99

visini aici nu cresc si nu prea se gasesc visine iar cand sunt vin din Danemarca



Esti sigura, ca Niels se jura ca nu cresc pe-aici!!! Nici nu stia cum se cheama!!! Sa le ceri adresa de import, cind mai vezi!!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itsme spune:

'ai nu ma-nebuniti, ca exista visine in Danemarca.
doar asa v-am descoperit eu pe voi aici la subiectul asta, si anume in urma nevoii si dorintei mele arzatoare de a discuta cu cineva despre cea mai buna visinata din lume, visinata www.distillers.dk/show.asp?id=1345" target="_blank">daneza Heering
Acuma e drept ca in ziua de azi, din cauza globalizarii, e posibil ca visinele sa provina din China, dar nu cred ca e cazul aici. Visinata asta se produce din 1818 (cand inca nu provenea totul din China si Taiwan), asa ca cred ca visinele erau autohtone.

Chiar scrie ca sunt, le cheama Stevns ! Ia vezi, suna pe Heering, sau roaga pe arborica sa afle unde in Danemarca cresc ele Niels trebuie trimis la un curs de alcoolizare!

Asa ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

asa le-am gasit si io denumirea "surkisbær" sau "stevnsbær"...insa nu sint pe piata!!! Parol
Cica Stevns e o localitate in cea de-a doua (ca marime) nsula a Danemarcei: Fyn...io cred ca tot ce produc asti, alcoolizeaza, frate sau trimit la suiedeji...ia-l astept si pe cumatru' narancea, paot-o sti el, dom'le!!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itsme spune:

atunci cre' ca le ia Heering pe toate si le face tzuica, ca altfel nu-mi explic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arboria spune:

itsmeutzo, nu stiu cum se zice la visine pe daneza, tre sa mai pun si io mana pe carte

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40389&whichpage=4" target="_blank">iaca, primul tau mesaj catre scandinavi, in care ziceai de visinata aia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Fetili cucuietele...mereti la subiectul de carti online si descarcati-va de acolo cartile preferate!!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

lil' nu esti tu dragutza sa-mi recomanzi ceva, te rooog!

si invata-ma si cum sa fac, ca daca apas pe free, pe urma ma duce nu stiu unde ... si ajung nicaieri

i-am dat de capat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

OK...ia tot ce poti ca nu stiu cit mai tine

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput