Fetele din America (46)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

am vazut preturile din California- uau...noi stam asa de bine aici, inseamna...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-20
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Da, San Diego si SF sint scumpe, intr-adevar. Dar in rest, California e OK, mie nu mi se pare nimic exagerat de scump...

Catalina, noi stam cam la 1h si 1/2 de San Diego...

Bafta!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Alinuta,"LA MULTI ANI!" Alexandrei!Sa creasca sanatoasa si voiasa,sa fie fericita si s-aveti parte numai de bucurii alaturi de ea!
Pupa veveritele frumusica mica!

PS Salutic si-un pupic pentru toata lumea de pe-aici!



Irina,veve & croko
poze,poze,poze si iar poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

quote:
Originally posted by ANDRUSHKA

Fetelor, cat dureaza sa-ti reinnoiesti pasaportul? Mie imi expira in noiembrie. Faza este ca trebuie sa-mi schimb si numele de familie in el, ca , deh, m-am "cazat" intre timp. Si cum asta inseamna inregistrarea casatoriei in Ro, procura.... mi-e cam tarsha de toata complicatiile astea. Nu pot sa mi-l reinnoiesc pe vechiul nume? dar asa, pot sa intru si sa ies din USA? ca am greencardu' pe numele nou... Deci ar fi o contradictie la numele de familie. Greu, dom'le , cu docomentele astea...

*****************
I have two X chromosomes and I'm not afraid to use them!



ANDRUSHKA,
Sunt in exact acceasi situatie! Si eu m-am casatorit si am nevoie sa-mi reinnoiesc pasaportul romanesc si sa-mi schimb numele. Am incercat sa fac asta in tara, dar nu am avut suficient timp. Am sunat aici la Consulatul din Los Angeles (de care apartin) si mi s-a spus ca cel mai bine e sa-mi reinnoiesc pasaportul inainte de-a expira cel vechi. Inainte insa de a aplica pt. reinnoirea pasaportului, trebuie sa obtii un certificat de casatorie romanesc, ceea ce se poate obtine prin consulat. Pentru asta ai nevoie de o certified copy a certificatului de casatorie american (poti s-o obtii de la county in care te-ai casatorit) si asta trebuie trimisa la secretarul de stat pentru apostila (apostila e o stampila recunoscuta de toate tarile care au participat la Conventia de la Haga din 1962, deci si de Romania). Dupa ce iti vine inapoi copia cu apostila, trebuie sa te prezinti in persoana la consulat si sa ai cu tine: aceasta copie apostilata a certificatului de casatorie american, traducerea in romaneste a certificatului de casatorie american salvata pe un CD sau floppy disk, pasaportul romanesc, pasaportul american, certificatul de nastere, precum si pasaportul romanesc al sotului (daca sotul e roman) si certificatul lui de nastere. Cred ca asta e tot ce-ti cer pentru eliberarea unui certificat de casatorie romanesc.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roz6 spune:

ptr. ANDRUSHKA si meems
Din momentul in care ai trimis toate actele la consulat, reinnoirea pasaportului dureaza in mod oficial 130 de zile.
Eu am depus toate actele la 1 februarie 2005 (la Consulatul din L.A.) si pasaportul inca nu e gata. Au trecut aproape 6 luni =180 de zile ;-).
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

quote:
Originally posted by roz6

ptr. ANDRUSHKA si meems
Din momentul in care ai trimis toate actele la consulat, reinnoirea pasaportului dureaza in mod oficial 130 de zile.
Eu am depus toate actele la 1 februarie 2005 (la Consulatul din L.A.) si pasaportul inca nu e gata. Au trecut aproape 6 luni =180 de zile ;-).
Bafta!



Oh, da, am uitat de asta. Stiam ca apoi dureaza pana obtii pasaportul, dar m-am luat cu cererea pt. certificat de casatorie romanesc si am uitat sa mai scriu de pasaport. Multumesc roz6!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

quote:
Originally posted by meems

]

ANDRUSHKA,
Sunt in exact acceasi situatie! Si eu m-am casatorit si am nevoie sa-mi reinnoiesc pasaportul romanesc si sa-mi schimb numele. Am incercat sa fac asta in tara, dar nu am avut suficient timp. Am sunat aici la Consulatul din Los Angeles (de care apartin) si mi s-a spus ca cel mai bine e sa-mi reinnoiesc pasaportul inainte de-a expira cel vechi. Inainte insa de a aplica pt. reinnoirea pasaportului, trebuie sa obtii un certificat de casatorie romanesc, ceea ce se poate obtine prin consulat. Pentru asta ai nevoie de o certified copy a certificatului de casatorie american (poti s-o obtii de la county in care te-ai casatorit) si asta trebuie trimisa la secretarul de stat pentru apostila (apostila e o stampila recunoscuta de toate tarile care au participat la Conventia de la Haga din 1962, deci si de Romania). Dupa ce iti vine inapoi copia cu apostila, trebuie sa te prezinti in persoana la consulat si sa ai cu tine: aceasta copie apostilata a certificatului de casatorie american, traducerea in romaneste a certificatului de casatorie american salvata pe un CD sau floppy disk, pasaportul romanesc, pasaportul american, certificatul de nastere, precum si pasaportul romanesc al sotului (daca sotul e roman) si certificatul lui de nastere. Cred ca asta e tot ce-ti cer pentru eliberarea unui certificat de casatorie romanesc.
Bafta!



Aolio, muicaaaa...Mai bine il deleg pe tata, ca tot e pensionar si n-are ce face acas' in Romanica, sa-si bata el capul cu birocratia din Ro.....Glumesc. deci asa zice consulatul din LA? Ca al meu consul din Chicago s-a spalat frumos pe maini, cica sa rezolv treaba numai in Romania...La care secretar de stat te referi cand zici ca trimiti copia ? oricum, trebuie sa verific din nou cu consulul, ca ,daca ei nu accepta modalitatea asta- degeaba ma agit eu altfel. Oricum, va multumesc de o mie de ori, acum mai am idee cat de cat la ce sa ma astept. Daca este ceva pe lumea asta ce detest, este tocmai alergatura asta pentru acte, copii, vize, semnaturi si parafe...as plati oricat numa' sa le faca altzii in locul meu... Multumesc, fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roz6 spune:

quote:
Originally posted by meems

quote:
Originally posted by roz6

ptr. ANDRUSHKA si meems
Din momentul in care ai trimis toate actele la consulat, reinnoirea pasaportului dureaza in mod oficial 130 de zile.
Eu am depus toate actele la 1 februarie 2005 (la Consulatul din L.A.) si pasaportul inca nu e gata. Au trecut aproape 6 luni =180 de zile ;-).
Bafta!



Oh, da, am uitat de asta. Stiam ca apoi dureaza pana obtii pasaportul, dar m-am luat cu cererea pt. certificat de casatorie romanesc si am uitat sa mai scriu de pasaport. Multumesc roz6!



Cu placere!
Mi-am adus aminte: poze ptr pasaport romanesc se fac la consulat. Eu n-am stiut si m-am stresat mult sa gasesc fotgraf care sa-mi faca 4 poze identice, sa tai pozele la dimensiune, etc.
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Legat de AoS-ul de trimis parintilor, ca sa vina in vizeta, pe instructiunile lui scrie clar ca trebuie si contul din banca, si copii dupa pay stub-uri, si declaratie de la employer.
Stiu persoane care au chemat parintii in vizita fara toate aceste acte aditionale. Ce sa faaac????



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Legat de AoS-ul de trimis parintilor, ca sa vina in vizeta, pe instructiunile lui scrie clar ca trebuie si contul din banca, si copii dupa pay stub-uri, si declaratie de la employer.
Stiu persoane care au chemat parintii in vizita fara toate aceste acte aditionale. Ce sa faaac????



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities




Simina, eu le-am facut chemare la ai mei anul trecut in martie. Nu am trimis nimic din ce ai mentionat tu. Aveau ei cupoanele de pensie si actele casei, parca, dar nu le-au cerut sa arate nimic. Nu i-a intrebat nimic, nu i-a chestionat despre nimic in legatura cu mine...pur si simplu, le-a dat viza pe 10 ani....Sper sa fie asa si in cazul alor tai! bafta!

Mergi la inceput